Maglaj po poplavah kaže žalostno podobo nekoč enega najlepših mest ob reki Bosni. Prebivalci nemo pregledujejo ulice polne naplavin in smeti. Nosijo masko na obrazu, saj se širi močan smrad po kanalizaciji. Hrane ni, saj nobena od trgovin še ne obratuje. Voda ni pitna.
Nekateri so se v mesto vrnili, da bi videli, kaj je ostalo od njihovih hiš. "To je apokalipsa," pravi moški, ki je v Malgaju ostal ves čas. Ljudje iz hiš odnašajo razmočeno in uničeno pohištvo, čistijo mulj in smeti. Psi brez lastnikov in sestradani brskajo po smeteh. Edina trgovina, ki je preživela poplave, je lekarna. Ker je v drugem nadstropju, je voda ni dosegla. Sreča v nesreči, pripoveduje domačin, ki je ostal brez vsega. Ponekod so plasti mulja debele kar 30 centimetrov. Pred kratkim so jim vrnili elektriko.
Za bosansko tiskovno agencijo Fena je profesorica maglajske gimnazije Nina Mrvnjak dejala, da je bila prepričana, da jo tlači nočna mora. "Ko sem z balkona svoje hiše videla, kako narasla voda nese moj avto, sem mislila, da so to le grde sanje in da se bom v nekem trenutku prebudila," pripoveduje Mrvnjakova. V dveh dneh je voda narasla kar do tri metre in poplavila večino pritličnih stanovanj.
Ko se je voda v petek začela umikati, se je v mesto vrnilo upanje, da bo Maglaj spet – tako kot nekoč – eno najlepših mest ob Bosni. Reki, ki jim je povzročila toliko gorja. Da bodo lažje premagali težave teh prvih nekaj dni, so jim iz različnih koncev BiH ter tudi iz tujine namenili humanitarno pomoč. Kot poroča Fena, najbolj potrebujejo pitno vodo, hrano in zaščitna oblačila ter sredstva za dezinfekcijo.
"Trdijo, da hrane ni. Lažejo! Podarjeno hrano nam hočejo prodati"
Pred poslopjem, kamor je bila pripeljana humanitarna pomoč, se je zbrala množica ljudi, ki je prišla po pomoč. In ker jim pomoči niso dali, so se vneli prepiri. Tako je na YouTube zaokrožil posnetek moškega, ki je prišel po pomoč, pa je ni dobil. Sprl se je z enim od odgovornih in mu očital, da želi pomoč prodajati v eni od svojih trgovin. Posredovali so tudi policisti, ki so moškega pretepli.
Novinarji Dnevnega avaza so govorili s pretepenim prebivalcem Maglaja. Pravi, da skupaj s someščani preživlja pravo dramo, saj nikakor ne pridejo do hrane in potrebnih zdravil. Kot pravi, so šli s someščani do podjetja Primus, kjer je skladiščena zbrana hrana in druga pomoč. Prosili so za kruh, saj so drugje dobili vodo in mleko, pravi moški, a jih je lastnik prostorov nagnal. Prišla je policija, ki je njega in njegovega očeta pretepla. Policija naj bi pretepla še eno žensko, ki je prav tako stala v vrsti za kruh, Dnevnem avazu pripoveduje moški. Prepričan je, da bo lastnik prostorov, vso zbrano pomoč odpeljal v trgovino svojega sina in jo tam prodal obubožanim meščanom. "Lažejo, da hrane ni! Nekdo se hoče na naš račun okoristiti," je zgrožen moški.
Dogodek je potrdil tudi drugi prebivalec Maglaja, ki je dodal, da se v tem mestu dogajajo grozne stvari in da želijo posamezniki služiti na račun nesreče, ki prizadela mestu. Prav ta prebivalec mesta je pojasnil, da je od prvega dne sodeloval pri reševanju someščanov, kasneje pa tudi v razdeljevanje pomoči. Pojasnil je, da je v Maglaj prišla velika količia človekoljubne pomoči, ki so jo spravili v prostore tovarne Primus. Odgovornost za razdeljevanje pomoči naj bi nato prevzela omenjena človekoljubna organizacija Merhamet. Pri tem pa naj bi bil glavni Atif Spahić, ki ima v mestu dve trgovini. Zato predvidevajo, da namerava to pomoč zdaj prodajati v sovjih trgovinah. "Bil sem priča, ko je ljudi pošiljal nazaj z besedami, da ni hrane, a lahko zagotovim, da je v Primusu najmanj pet tovornjakov pomoči," pravi. Za to je vse dobrotnike, ki želijo pomagati Maglaju pozval, da sami osebno pripeljejo pomoč in jo tudi sami razdelijo prizadetim prebivalcem. Novinarji Fene, ki so obiskali Maglaj, pripovedujejo nekoliko drugačno zgodbo. Pravijo, da je na ulicah veliko prostovoljcev, ki delijo hrano in vodo. Žal pa se najdejo tudi takšni, ki bi pomoč radi zadržali zase. Opozarjajo, da so meščani zbegani. Ne vedo, kaj naj sedaj delajo, kako naj zadeve sanirajo. Predvsem jim primanjkuje zaščitnih oblačil, pravi učiteljica Nina in dodaja: "Narod ne ve, kaj naj naredi, kako naj sanira svoje domove. Nihče jih ni pripravil na to katastrofo."
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.