Tujina

ECB bo neposredno nadziral tudi tri največje slovenske banke

Bruselj, 13. 12. 2012 06.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Finančni ministri so le dosegli dogovor o enotnem bančnem nadzoru. Evropski komisar za notranji trg in storitve je dogovor označil za zgodovinski. V veljavo bo stopil marca leta 2014. Po ocenah nekaterih analitikov gre za enega največjih prenosov nacionalnih pristojnosti na evropsko raven od uvedbe evra.

Kriza
Kriza FOTO: Thinkstock
Finančni ministri EU so danes po 14 urah pogajanj le dosegli dogovor o zakonodajnem okviru za enotni bančni nadzor v evroobmočju. "Zgodovinski dogovor o nadzoru," je po Twitterju naznanil evropski komisar za notranji trg in storitve Michel Barnier. Evropska centralna banka bo neposredno nadzirala do 200 bank, tudi tri največje slovenske.

Bančni maraton je prekosil celo običajne grške. Dogovor je vsekakor olajšanje za voditelje članic Unije, ki naj bi danes in v petek dorekli glavne mejnike na poti poglabljanja evropske integracije, na kateri je bančna unija prva ključna postaja. Če ga ne bi bilo, bi bil izkupiček vrha precej boren.

Enoten bančni nadzor od marca 2014

Enoten bančni nadzor bo začel delovati marca 2014, je povedal Barnier. To je pozneje, kot so se oktobra dogovorili voditelji članic Unije, ki so kot ohlapen časovni okvir za začetek delovanja evropskega nadzornika določili leto 2013.

Zveza evropskih bank (EBF) je zadovoljna z izkupičkom srečanja finančnih ministrov EU, ki so dosegli dogovor o zakonodajnem okviru za enotni bančni nadzor v evroobmočju. "EBF se zdi pomembno, da se ECB kot enotnemu nadzorniku dodeli glavno odgovornost nadzora nad vsemi bankami v evroobmočju," so zapisali v sporočilu za javnost in dodali, da je to ključnega pomena za zagotavljanje finančne stabilnosti. "Banke, ki sodijo v isto območje nadzora, bi morale biti podvržene istim pravilom in praksam, da se izognemo izkrivljanju konkurence," so dodali.

Dogovor daje Evropski centralni banki (ECB), ki bo imela v novem sistemu osrednjo vlogo, številna pooblastila, na primer možnost odobritve in odvzema bančnih licenc, zahteve po krepitvi kapitalske ustreznosti, finančnega kaznovanja bank, ki kršijo pravila, ter preiskave problematičnih bank.

Ključno pa je, da je vzpostavitev enotnega nadzora pogoj za neposredno dokapitalizacijo ranljivih bank iz stalnega evropskega reševalnega mehanizma ESM, s čimer želi evroobmočje izstopiti iz začaranega kroga bančne in dolžniške krize, ki je glavna ovira pri premagovanju splošne krize.

Kdaj bo mogoča neposredna dokapitalizacija, za zdaj ni znano. Tudi če bo enotni nadzor začel delovati marca 2014, bo neposredna dokapitalizacija mogoča "takoj, ko bomo tako odločili", je bil neoprijemljiv francoski finančni minister Pierre Moscovici.

Kompromis o številnih odprtih vprašanjih

Finančni ministri so sicer dosegli kompromis o vprašanjih, ki so bila odprta več mesecev, vključno z obsegom neposrednega nadzora ECB, delitvijo nalog in pristojnosti med ECB in nacionalnimi nadzorniki ter ločitvijo denarne in nadzorne vloge ECB.

ECB naj bi neposredno nadziral od 150 do 200 bank v evroobmočju. To naj bi bile banke z več kot 30 milijardami evrov bilančne vsote ali banke, ki predstavljajo 20 odstotkov bruto domačega proizvoda države, oziroma vsaj po tri največje banke v vsaki članici. Sicer pa se bo ECB lahko odločil, da posreduje v kateri koli od 6000 bank v evroobmočju, če bo zaznal probleme.

Evroobmočje
Evroobmočje FOTO: Thinkstock

Šušteršič: To je za Slovenijo ugoden razplet

To je za Slovenijo očitno ugoden razplet. Kot je pred zasedanjem pojasnil finančni minister Janez Šušteršič, je bilo namreč za Slovenijo pomembno predvsem to, da bi bila pravila za delovanje enotnega nadzornega mehanizma zastavljena tako, da bi od samega začetka bedel tudi nad največjimi slovenskimi bankami, saj je v teh bankah konec koncev denar davkoplačevalcev.

Enotni bančni nadzor je temeljni, prvi steber bančne unije, ki bo po načrtih v drugi fazi nadgrajena še z dvema stebroma: s skupnim okvirom za reševanje bančnih kriz in skupnim sistemom za zavarovanje bančnih vlog. Po ocenah nekaterih analitikov gre za enega največjih prenosov nacionalnih pristojnosti na evropsko raven od uvedbe evra.

'Božično darilo za vso Evropo'

Ciprski finančni minister Vasos Shiarly je spomnil, da je namen enotnega nadzornika obnoviti zaupanje v bančni sektor, ki je sicer v krizi posrkal na milijarde davkoplačevalskega denarja, tako je današnji dogovor po njegovih besedah "božično darilo za vso Evropo".

Podobno je poudaril tudi francoski finančni minister: "Korak za korakom rešujemo krizo evroobmočja ... To je signal preostalemu svetu – lahko zaupate Evropi, lahko zaupate evroobmočju."

Njun nemški kolega Wolfgang Schäuble pa je ocenil, da je dogovor "dober prispevek" k vrhu, ki se bo začel popoldne, in poudaril, da EU izpolni, kar obljubi.

Današnji dogovor, v bruseljski latovščini imenovan splošni pristop, pomeni, da se zdaj lahko začnejo pogajanja z Evropskim parlamentom s ciljem, da je zakonodajni okvir sprejet do konca leta.

 

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (188)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

olyca
15. 12. 2012 11.51
+1
Ubrzdat konje, ne nasedajmo ECB in EU politikom. Prvo v Sloveniji urediti sistem za katerega mislimo da je pravi in to je razrešitev vse dosedanje politčne elite, postavitev tehnične vlade ali začasne iz domačih logov, ne EU gospodov, vemo kaj nudijo, pač sprijazniti se bo treba stem kar imamo doma in s poštenim delom zgraditi in obnoviti kar so barabe 20-tih let zavozile, predvsem pa da se lopove sploh začne obravnavati in se sprožijo postopki in za Slovenijo je 21.12.2012 tisti dan, ki ga bo pisala zgodovina !!!
ONniON
14. 12. 2012 21.20
+2
super prihaja nova sovjetska zveza.........še večji nadzor odvzem suverenosti, še večja centralizacija uff bo še pokalo
MICLA
14. 12. 2012 13.18
+7
20 let prepozno pri nas kaj naj pa sedaj nadzorujejo ko so že vse pokradli pa nihče ne sedi zato še nagrade si talajo.
KisloZelje333
14. 12. 2012 10.02
+9
pa kak nadzor, kaki politiki, bankirji, ecb, federal reserve in družina rothschild, ki tiska denar kot wc papir, mi pa se zadolžujemo in iz dneva v dan slabše živimo, računajte da bo nekje do sredine 2013 resnico poznalo skoraj polovica zemljanov, takrat elita pa bo res napočil vaš skrajni čas za odstrel, če ne seveda že ob začetku prihodnjega leta! Nehajte sanjat barabe, vi novinarji, ki ste pa samo njihovo trobilo, boste pa pristali skupaj z njimi, da jim boste še v celicah lahko lizali zadnjo plat. Lp
janez6bb
14. 12. 2012 10.27
+4
nekateri napovedujejo finančni zlom najkasneje do aprila 2013:) za zda je govora:)
KisloZelje333
14. 12. 2012 11.12
+2
janez a ni že zadnji cajt :) elita nevedoč sama sebi koplje jamo, ljudje so tako naivni, da če bi bili malce manj hudobni, bi lahko to počeli še desetletja...
janez6bb
14. 12. 2012 15.06
+3
o čas čas, v bistvu bo prepozno kadarkoli bo:)
Jermen
13. 12. 2012 21.37
+1
ja seveda NLB;NKBM in Abanka.....majko mila....seveda evropa vam daje da vam lahko 1x vzame riti prodane
ni_mi_vse_eno
13. 12. 2012 19.52
+11
"The Federal Reserve System plača ameriško finančno ministrstvo na 20,60 $ na tisoč bankovcev - nekaj več kot 2 centa vsak - ne glede na njegovo nominalno vrednost. Federal Reserve Notes, mimogrede, so edina vrsta valute, ki se danes proizvaja za obtok. So izključno Natiskani s strani Urada državne blagajne za graviranje in tiskanje, in 20,60 $ na tisoč je cena odražena kot celotn stroškovna proizvodnja. Federal Reserve Notes so natisnjene v 01, 02, 05, 10, 20, 50, in 100 dolarjev apoenov le; ugotavlja, 500, 1000, 5000, in 10.000 apoenov so bili nazadnje natisnjen leta 1945 "Donald J. Winn, pomočnik. svet guvernerjev Federal Reserve Bank. "Mi smo popolnoma odvisni od centralnih bank. Nekdo si je moral izposoditi vsak dolar, ki ga imamo v prometu, gotovino ali kredit. Če banke ustvarijo dovolj denarja smo finančno uspešni, če ne, bomo stradali. Smo popolnoma brez stalnega monetarnega sistema .... To je najbolj pomembna tema katero lahko raziskuje in reflektira inteligentna oseba. To je tako pomembno, da lahko naša sedanja civilizacija propade, če to ne postane splošno znano in se napake ne odpravijo zelo kmalu. "Robert H. Hamphill, Atlanta Federal Reserve Bank "Ko ti ali jaz napiševa ček, mora biti na računu nek denar, da ga krije. Ko pa Federal Reserve Bank (FED) napiše ček, ni nobenega depozita, na katerem sloni ta ček. Ko FED napiše ček enostavno ustvari denar." - Boston Federal Reserve Bančnik: David Rockefeller 23 september 1994 "Sedanje okno možnosti, v katerem bi lahko zgradili resnično miren in soodvisnen svet, ne bo odprt za dolgo - Smo na robu globalne transformacije. Vse, kar potrebujemo je prava večja kriza in narodi bojo sprejeli novi svetovni red. " "Nekateri ljudje mislijo, da so Federal Reserve Bank vladna institucija Združene države. Niso državna institucija. So zasebi monopol, ki prežijo na ljudi iz Združenih držav Amerike v korist zase in za svoje tuje goljufe "- kongres Record 12595-12603 - Louis T. McFadden, predsednik odbora za bančni in Valuta (12 let), 10. junij , 1932 "Daj mi nadzor nad denarjem v državi in vseeno mi je kdo piše njene zakone." - Mayer Amschel Bauer Rothschild "Banke posojajo z ustvarjanjem kreditov. Ustvarjajo plačilna sredstva iz nič" Ralph Hawtrey, sekretar britanske zakladnice
Pesostar
13. 12. 2012 20.43
+9
Lepo napisano. Me veseli, da se vsaj kdo trudi nekaj odkriti. Sicer gre zadeva še precej globje in tisti, ki ga to zanima oziroma, ki ga zanima zakaj takšno stanje in zakaj se nikoli nič ne spremeni na bolje, bo prej ali slej prišel do spoznanja, da nas že zelooooooooo dolgo nekdo vleče za nos, oziroma nam pred očmi drži korenček na vrvici za katerim se v neskončnost stegujemo vendar ga ne dosežemo. Tak je namen elite, suženjstvo v nedogled pod njihovo kontrolo oziroma izžemanje človeka in njegove energije, vse to skozi monetarni sistem. Mislim, da Zeitgeist lepo prikaže napake trenutnega sistema in hkrati prikaže način, ki bi izkoreninil pohlep in korupcijo. Dokler bo korupcija mogoča, kar skozi denar vedno bo, ne bomo mogli ustvariti nekega moralnega, etičnega, sočloveku prijaznega sistema, ki bi dal ljudem pravo svobodo in omogočil ljudem "polno" življenje. Trenutno imamo čisto napačna merila in v teh smo ujeti. Ker smo tehnološko že tako razviti, počasi za delo človek sploh ne bo več potreben. Kaj to pomeni za trenutni sistem??? Ne bo služb kot si jih predstavljamo, ker enostavno potrošniški sistem tako ne more delovati. Lahko pa bi res ustvarili izobilje za vse ljudi ampak bo treba najprej začet drugače razmišljat - ne pa samo skozi neke fiktivne številke - monetarni sistem.
KisloZelje333
14. 12. 2012 09.43
+4
ni_mi_vse_eno
13. 12. 2012 19.51
+3
ECB in FED sta popolnoma isti. Torej privatne banke, ki imajo edine pravico tiskanja denarja in posojanja raji za dolg in obresti. Posledica je sedanji ekonomski sistem, ki za svoje preživetje potrebuje konstantno eksponentno gospodarsko rast, brez katere se hišica iz kart sesuje. :D Rast pa temelji na eksponentnem črpanju naravnih resursov, še posebej nafte, ki pa je na omejenem planetu omejena. Nujna posledica je kolaps sedanjega sistema. Vprašanje je samo kdaj.
3D-Flatland
13. 12. 2012 20.02
-3
FED in ECB nista privatni banki. ECB je banka v lasti EU, FED pa je bila ustanovljena iz delov privatnih bank vendar ima država veliko moč saj država dodeli predstavnike in ostale na položaje. Vseeno je ali sta banki v privat ali državni lasti, saj jim država zagotovi pravico do tiskanja denarja, vsi pa vemo kdo nadzoruje državo in politike (centralne banke, ki jim ponujajo velike količine denarja v zameno nad monopolom nad denarnim sistemom). Nafta ni tako velik problem kot denarni sistem, saj imamo cene kar pomeni, da bo ob pomankanju nafte in premoga ta postal dražji, alternativni viri pa cenejši. Težava je ECB in FED, ki ga vodijo nori psihopati, ki so zelo neumni ali pa zelo dobro plačani (ta možnost je večja) saj trenutno poskušajo rešiti sistem na enak način kot nas je pripeljal v finančno krizo. Edino kar lahko storimo je, da sodelujemo na njihovem vlakcu smrti. Juhuuu!
ni_mi_vse_eno
13. 12. 2012 20.49
+2
ni_mi_vse_eno
13. 12. 2012 20.51
+3
Naj ti citiram: "Mi smo popolnoma odvisni od centralnih bank. Nekdo si je moral izposoditi vsak dolar, ki ga imamo v prometu, gotovino ali kredit. Če banke ustvarijo dovolj denarja smo finančno uspešni, če ne, bomo stradali. Smo popolnoma brez stalnega monetarnega sistema .... To je najbolj pomembna tema katero lahko raziskuje in reflektira inteligentna oseba. To je tako pomembno, da lahko naša sedanja civilizacija propade, če to ne postane splošno znano in se napake ne odpravijo zelo kmalu. "Robert H. Hamphill, Atlanta Federal Reserve Bank To niso moje besede, to so besede FED privatne banke. :D
ni_mi_vse_eno
13. 12. 2012 21.06
+4
Kaj vrti svet naprej? Energija. Brez premoga ni industrijske revolucije, brez nafte ne moreš danes obdelat 100 ha. Brez obdelane zemlje ni hrane, brez hrane ne more človeštvo eksponento rasti po številu prebivalstva. Energija je ključna. Za nižje cene alternativnih virov nimaš nobenega razloga. Za turbino na veter je potrebna surovina, surovine brez nafte ne moreš pridobit, torej bo surovina dražja. Brez surovin ne moreš narediti alternativnih virov. Vse je vezano na energijo in žalostno je, da tega ne vidiš. Poglej si: The US Federal Reserve Is Privately Owned, Alan Greenspan ~ The Federal Reserve Is Above The Law, San Francisco Federal Reserve Employee Admits FED IS PRIVATE, lahko pa tudi glavo zakoplješ v pesek in se pretvarjaš, da vse skupaj ne drži. :D
3D-Flatland
13. 12. 2012 21.38
-2
Dobro vem, da smo totalno odvisni od centralnih bank. Nism nič rekel da nismo. Centralne banke bi morali takoj (vsaj del, ki zadolžuje države) odstraniti saj dolgoročno le poslabšujejo krizo. Pa še nekaj FED ni v privat lasti saj osebje dodeli predsednik ne banke (oz banke podkupijo predsednika za dodelitev "pravih" ljudi, uradno FED ni v privatni lasti). Res je da smo totalno odvisni od nafte in premoga vendar se bo to počasi spreminjalo. Če so napovedi pravilna in smo l. 2000 dosegli vrh krivulja črpanja nafte, zato se bo nafta vedno bolj dražila (zakon ponudbe in povpraševanja) alternativni viri pa se bodo pocenili, saj bomo postopoma prestopili na druge vire (ker bodo cenejši od nafte in bolj učinkoviti). Eksponentna rast se bo počasi ustavila če seveda ne bomo odkrili kakšnega novega vira energije. Državi ni potrebno vsiliti alternativnih virov energije ker bo to neučinkovito in bo verjetno še bolj onesnažilo okolje (za sončne celice, veterne elektrarne in druge strvari potrebujemo veliko nafte, da jih izdelamo). Za prehod iz nafte bodo poskrbele cene (spet ponudba in povpraševanje) veliko bolj učinkovito od države. Če država usili alternativne vire to najbolj prizadene revne saj jim odstranimo možnost poceni energije. Če smo nad pečino visoko 10m in imamo 7m vrvi se bo vsak normalen človek spustil 7m in potem skočil 3m. Noben se ne bo spustil do 5m odrezla vrv in rekel saj nam bi tako ali drugače zmanjčalo vrvi. To poskušamo storiti sedaj s nasilnim prestopom na alternativne vire, ki so trenutno še preveč neučinkoviti in stanejo veliko več kot pa če bi še počakali nekaj let. Če nam država vsili alternativne vire bodo najbolj prizadeti revni oz celotno gospodarstvo ker jim odstranimo poceni vir energije. Alternativni viri so trenutno še preveč dragi in neučinkoviti,da bi prestopili nanje. Cene bodo poskrbele, da bo prestop dolgotrajen in brez večjega vpliva na življenje. Če bi trenutno poskušali prestopiti na alternative, bi se življenski standard moral precej znižati.
ni_mi_vse_eno
13. 12. 2012 23.51
+2
Glede FED, da ni v privatni lasti sem ti podal ogromno virov, tako da se lahko sam prepričaš in preveriš vse moje trditve. Če te zanima študij o tem, ti lahko pošljem tudi ogromno njihove publikacije, ki pričajo o tem. Če boš brskal za resnico, jo boš zagotovo našel. Če imaš pa drugačne informacije o tem, potem pa na dan z viri, da si jih pogledam. :D "Del centralne banke zadolžuje države" Oprosti, ampak očitno nimaš pojma, kako denar pride na svet iz nič, zato ti predlagam, da si pogledaš sledeči vir: Silver & Gold - Debt Collapse - Mike Maloney. Če imaš kakšne drugačne informacije, mi prosim pošlji vir. "Če so napovedi pravilna in smo l. 2000" Žal imaš napačne podatke. Če boš vtipkal v google "USGDP and oil price theoildrum" in pogledal pod slike prvo sliko, boš ugotovil, da vsakič, ko se je nafta podražila nad standardnih 40$ za sodček je ZDA izkusila negativno gospodarsko rast. Torej je nafta še kako pomembna za eksponento gospodarsko rast. Kar se pa tiče peak oil, si pa poglej vir: "Global Crude Oil Production in mbpd 2002-2010" in boš videl, da si se zmotil vsaj za pet let in ni slučaj, da se je kriza zgodila ravno 2008, ko je cena nafte poskočila na enormnih 147$ za sodček. :D "ker bodo cenejši od nafte in bolj učinkoviti" Za te tvoje trditve nimaš nobenega vira, niti nobenega pametnega razloga. Jaz sem tudi videl vijolično kravo in če rečem vir: Milka vsaj veš kakšna resnica je na tem. Če pa nič ne rečeš je pa isto, kot da bi se izmislil ali sanjal. :D Dejstvo je, da nimamo vira, ki bi lahko v celoti nadomestil fosilna goriva. Če veš drugače mi daj vir, samo ne sanjaj. "alternativni viri onesnažujejo okolje" ne sanjaj ali podaj vire. "Trg bo poskrbel, da bodo alternativni viri cenejši" Trg nič ne poskrbi, trg samo zariše mejo med ponudbo in povpraševanjem. Ali je trg poskbel za hrano med 2.svetovno vojno, da se je cena hrane znižala? Ne! Cena se je povečala, ker je bilo povraševanje veliko in ponudba mala. Virov kolikor hočeš. Predlagam, da si pogledaš moje vire in še dva naslednja: "Oil smoke and mirrors" in "A Crude Awakening The Oil Crash 2006 / O Despertar do Crude - A Queda do Petróleo".
KisloZelje333
14. 12. 2012 10.00
+2
3d-flatland, nimam nič proti tebi, ampak a ti more še narisat? kako nekateri kar ne dojamete, kar nočte dojet kako umazano je vse skupaj?
3D-Flatland
13. 12. 2012 19.49
-4
To pa ni nič takega centralizacija bančnega sistema. Kaj pa je najslabša možnost, ki se lahko zgodi? No mogoče le kakšen ekonomski zlom svetovnega gospodarstva (še nekajkrat slabše kot danes), malenkost kajne?. Banke je potrebno prodajat zasebnikom (edini način,da se znebimo korupcije) ne pa dati pod nadzor največjim zločincem na svetu, ki bi jih bilo potrebno obsoditi za zločine proti človeštvu ne pa nagraditi z tisoči evrov velikimi plačami. Centralne banke so kriva za največ revščine saj tiskanje denarja iz nič najbolj prizadene prav revne. ECB-ju bomo dali moč, da rešuje gospodarstvo na enak način, ki nas je pripeljav v finančno krizo in sicer z nižanjem obrestne mere. Kako EBC reši gospodarsko krizo? Z več inflacije. Kaj bi tukaj lahko šlo narobe? Iz zgodovine smo se že večkrat naučili, da je inflacija kakšno je imela Nemčija, Argentina in Jugoslavija vedno dobra za gospodarstvo saj s tem naredimo revne še revnejše, zasužnimo ljudi in ustvarimo finančne krize. Vsi vemo, da je centralizacija in nacionalizacija najboljši sistem za izhod iz krize (vzor je lahko Severna Koreja, Venezuela, Kuba...), saj damo majhni skupini ljudi v roke veliko premoženja. Če se komu to sliši kot recept za katastrofo, korupcijo, birokracijo in bankrot je nor saj lahko iz statističnih podatkov izvemo, da v javni upravi in politiki, ki nadzoruje velike količine denarja ni korupcije. korupcija je le v zasebnem sektorju, saj podjetniki radi preplačajo vsako stvar vsaj 10x za razliko oz države, kjer se država z aneksi strogo pogaja za čim nižjo ceno in nobenega predora ali ceste ne preplača 10x. Kar tako naprej! Lahko bi vsa podjetja ukradli zasebnikom in jih dali v državno last potem pa bi to prenesli na ECB.
ONniON
13. 12. 2012 22.43
+3
ONniON
13. 12. 2012 19.38
žalostno da se to dogaja o bančni uniji sedaj je dokaz da je evropska unija zbrala predvsem slabo drugačno pot in to je še večja povezava še večja centralizacija še večja odvisnost mislim da to krize ne bo rešilo!!! rešilo bo nas to da naredimo isto kot v Islandiji -islandija si zasluži po mojem mnenju tut nobelovo nagrado saj dobro okreva brezposelnost se je krepko znižala imajo rast tisti ki so pa krivi za grehe so kaznovani in ne morejo več na oblast .......boste že videli v prihodnosti vsi bomo odvisni še bolj od bruselja in tako kot je rekel švedski finančni minister ja slab dan za evropo ne dober in mu dam prav
krtaca15
13. 12. 2012 17.54
+1
Vsi ostali teoretiki zarot. Povejte ljudem koliko je ura in kaj ze tri leta tumbamo tu gor.
Prihaja
13. 12. 2012 16.58
-1
Ko se kažejo neobvladljivi lopovski škandali nas bo pa ecb rešila. Mi jih bomo pa še lepo prosili naj pridejo. Mislite da na ecb niso vedeli vsega že 10 let nazaj? Edino lopove bo ecb rešila. Poskrbeli bodo da bodo še naprej imeli kaj krasti. Kak lepo smo zaspali ko smo šli v eu, misleč da se pa lopovščina ne bo mogla nadaljevati pod eu. Največja lopovščina pa se je dogajala po vstopu v eu. Zgodba se ponavlja. Politika pripravlja prodajo slovenske infrastrukture, na vrata nam trka ecb, mi bi pa radi verjeli da imajo poštene namene ter bo šlo brez lopovščine. Mi bi jim radi verjeli in spali. Volkovom bomo zaupali varovanje kozličkov :) le ne čudite se ko bo vsake toliko kakšen zmanjkal.
tutankamon86
13. 12. 2012 16.38
+0
sosed11
13. 12. 2012 13.35
+9
Privatizacije naše države se je začela!!! Nismo še prepozni, stvari še lahko spreobrnemo!
matic cad
13. 12. 2012 14.17
+0
si eden redkih, ki ne padejo na \"foro\" kot je;; \"ECB nas bo rešila pred krizo\"
3D-Flatland
13. 12. 2012 19.27
To je bolj diši nacionalizaciji kot pa privatizaciji, ker bo EU vodila banke ne pa gospodarstvo (vsaj večji vpliv bo imela).
Ramzess
13. 12. 2012 12.39
+10
Centralizacija bank in oblasti, del NWO, itak.
ubogislovenci
13. 12. 2012 12.05
+10
Torej, dragi slovenski politiki, še leto dni imate čas, da spokradete, kar je še ostalo, ker potem bo težje...
Uporabnik113189
13. 12. 2012 12.05
+3
Potem ko sem zasledil, da se je šopiril tudi Ciprski finančni minister Vasos, me zanima, ali se bodo odpovedali tajnosti in oazam in bodo pretakali podatke med bankami o komitentih tako kot to počno banke pri nas?
VolkBrenin
13. 12. 2012 12.27
+1
verjetno bodo.... samo imajo dovolj časa za selitev omenjenega na otočje "krokodilov" ali kaj podobnega.....
AmonGoeth
13. 12. 2012 12.03
+2
Zgleda da slovenija rabi dva premiera, enga za desne in enga za leve. Pa naj vsak poskrbi za svoje.
Uporabnik113189
13. 12. 2012 12.02
+6
Nadzor ECB nad našimi bankami je v naših razmerah gotovo pozitiven dogodek. Če pa bi imeli urejen bančni sistem, potem pa bil to krepak poseg EU v našo suverenost. Seveda nismo imeli referenduma s katerim bi se o tako pomembni stvari odločilo ljudstvo. Odločila se je peščica bančnikov bv Bruslju, kar mi daje misliti. Ker ne vidimo pametnega izhoda pri naših prevarantih je nadzor EU trenutno prav gotovo korak na bolje. Je pa to velika zaušnica Banki Slovenije in našemu \"guvernerju\" Kranjcu. On je namreč tisti, ki bi moral držati vajeti, čistiti gnoj iz bank in rezati tajkunske mreže v navezi s strankami in politiki. Ne čudi me, da ga je kadrovala Janševa klika. Več kot očitno se je izkazalo, da so vsi samo grabili, pa ne da bi bili naši kakšna izjema, isto so počeli tudi grki, italijani,španci zato ni čudno da je evro šel v maloro. Prav zanima me, kako lepljive prste bodo imele elite v Bruslju, potem ko bodo onemogočili grabež znotraj držav. Vprašanje za milijon pa je, zakaj potem še rabimo Banko Slovenije?
VolkBrenin
13. 12. 2012 12.08
+3
klasik...dober komentar všeč mi je tudi tisti del...da tam odloča neka peščica...mimogrede , sploh ni izvoljena ampak imenovana.... kako pa ostali eu poslanci tipkajo-sprejemajo....to je pa sploh absurd....po več zadev na minuto....
thhomas
13. 12. 2012 12.12
+9
Imam občutek, da so v prvi fazi s pomočjo skorumpiranih politikov uspeli doseči nezaupanje med ljudmi v nacionalne institucije (z našimi politiki jim je to pomenilo mačji kašelj). Sedaj pa sledi prenos pristojnosti na nadnacioanlne organe. Počasi a vztrajno se njihov načrt udejanja-torej popoln prevzem kontrole nad državami in izguba suverenosti.
VolkBrenin
13. 12. 2012 12.23
+2
thhomas...se strinjam v celoti.... in s tega vlaka ne moremo nikakor ....vrata zaštekala...okna zamrežena....
VolkBrenin
13. 12. 2012 12.24
+2
kako že gre tista....Na svoji zemlji smo mi gospodar....malo morgen, ja....ups... malo včeraj....
krtaca15
13. 12. 2012 17.55
kameltrajbar
13. 12. 2012 11.49
+6
...edin pravilno...da janšo odstavjo od korita...:)))
tajkun567
13. 12. 2012 11.50
+0
Misliš da je to kul da drugi prevzamejo banke... to je isto da bi jaz prišo ktebi domov pa bi rekel to pa je sedaj moje
kameltrajbar
13. 12. 2012 11.54
+5
..ne tupi..ni prevzem-KONTROLA.....sploh k mi tega ne obvladamo..:)
HujUsrajini
13. 12. 2012 11.56
+5
No ja, slabše kot, da imajo nadzor naši (politično-tajkunske naveze) ne more biti..
nod30
13. 12. 2012 11.30
+9
edini razlog, da se strankarski krvosesi borijo za vstop v parlament so DRŽAVNA PODJETJA IN BANKE !