Dortmund, 26. 11. 2013 22.27 |

Nogometaši Borussie iz Dortmunda so v derbiju torkovih tekem petega kroga lige prvakov s 3:1 ugnali Napoli. Ob zmagi Milana s 3:0 proti Celticu se je izkazal slovenski reprezentant Valter Birsa, ki je sodeloval pri prvih dveh golih. Poraz Barcelone proti Ajaxu (1:2).

Aktualni evropski prvaki so v tekmo, ki so jo enostavno morali dobiti, krenili krepko oslabljeni. Zdesetkana je bila predvsem obrambna vrsta, v kateri so manjkali Matts Hummels, Neven Subotić in Marcel Schmelzer, v zvezni vrsti pa je trener Jürgen Klopp pogrešal Ilkaya Gündogana. Kljub temu so gostitelji povedli že v 10. minuti. Federico Fernandez je v kazenskem prostoru nepravilno oviral Roberta Lewandowskega, glavni sodnik Carlos Velasco Carballo pa je pokazal na najstrožjo kazen. V vlogi hladnokrvnega izvajalca se je izkazal Marco Reus. Igra se je nato povsem razživela. Nogometaši Napolija, ki bi jim zadostoval že neodločen izid, so se bili primorani odpreti, posledica česar so bile številne priložnosti na obeh straneh. Pri Borussii je bil najbolj nevaren Lewandowski, ki je najprej meril mimo vrat, pozneje pa je njegov strel ubranil Pepe Reina. Za goste iz Neaplja je najprej zapretil Goran Pandev, čigar strel je Roman Weidenfeller ubranil. Čuvaj mreže Nemcev je bil v 29. minuti že premagan, a je poskus Joseja Callejona zaustavila vratnica.

Dinamična igra se je nadaljevala tudi v drugem polčasu. Bolj nevarni so bili gostitelji, a se je z nekaj odličnimi posredovanji izkazal vratar Reina. Slednji je bil nemočen v 60. minuti, ko je po lepi podaji Reusa na 2:0 povišal Jakub Blaszczykowski. Kljub zaostanku se gostje iz Neaplja niso predali in bili za to nagrajeni. Po napaki Sokratisa Papastathopoulosa je do žoge prišel Gonzalo Higuain, podal do rezervista Lorenza Insigneja, ki je z natančnim strelom ugnal Weidenfellerja. V 74. je imel 'zaključno žogo' za zmago Borussie hitronogi Pierre-Emerick Aubameyang, a je bil ob soočenju iz oči v oči boljši odlični Reina. Isti igralec se je za zapravljeno priložnost oddolžil zgolj štiri minute pozneje, ko je iz precej težjega položaja mojstrsko ugnal čuvaja mreže Napolija. Do konca tekme se rezultat več ni spremenil in evropski podprvaki so prišli do sila pomembne zmage.

Kaka je tako zadel po podaji Valterja Birse.
Kaka je tako zadel po podaji Valterja Birse. FOTO: Reuters

Odlična predstava Birse, Barca na kolenih

V majici Milana je obračun s Celticom v udarni enajsterici začel Valter Birsa. Slovenski reprezentant je zaupanje trenerja Massimiliana Allegrija upravičil v 14. minuti, ko je iz kota podal točno na glavo Kakaja, ki je goste iz prestolnice mode popeljal v vodstvo. Birsa je bil udeležen tudi pri drugem golu. Še enkrat je podal iz kota, Antonio Nocerino je žogo podaljšal do Cristina Zapate, kolumbijski branilec pa je premagal vratarja Fraserja Fosterja. Piko na i visoki zmagi Milana je postavil Mario Balotelli. Birsa je igral do 74. minute, ko ga je zamenjal Kevin Constant. 'Rossoneri' bi si s to zmago že lahko zagotovili napredovanje v izločilne boje, a je na drugi tekmi Ajax presenetljivo ugnal zdesetkano Barcelono (2:1). Za moštvo iz Amsterdama sta bila uspešna Thulani Serero in Danny Hoesen, za goste, ki so od 48. minute igrali z igralcem več, pa je iz enajstmetrovke zadel kapetan Xavi. Za napredovanje tako Milan v zadnjem krogu na domačem San Siru proti Ajaxu ne bo smel izgubiti.