Ljubljana, 26. 05. 2013 19.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

V zadnjem krogu slovenskega prvenstva so se zmage veselili igralci Olimpije, ki so s 4:0 premagali Triglav, Gorica je bila s 3:2 boljša od Rudarja, Domžalčani pa so slavili v gosteh pri Muri z 1:0. Mariborčani so remizirali z Aluminijem (2:2), z istim rezultatom sta se razšla tudi Celje in Koper.

Novogoričani so sezono končali na šestem mestu. Rudar je dvakrat vodil, a je zadnje pol ure igral z igralcem manj, kar so domači unovčili z deseto zmago v sezoni. Velenjčani so tekmovanje končali na sedmem mestu. Po ne preveč razburljivem uvodu tekme so gosti povedli v 25. minuti, potem ko je Rajko Rotman prodrl po desni strani in s strelom po tleh matiral Vasjo Simčiča. Po golu so bolje zaigrali Novogoričani, si pripravili nekaj strelov, a ti niso bili dovolj natančni. Dvakrat je poskusil Saša Aleksander Živec, enkrat pa Alen Jogan. Tudi uvod drugega polčasa ni postregel s prav veliko obetavnimi akcijami, je pa Rudar hitro na igrišču ostal le z deseterico, saj je v 57. minuti Rusmin Dedić dobil neposredni rdeči karton zaradi prekrška nad Nedimom Durićem, ki je bil sam pred Matjažem Rozmanom. Domači so številčno prednost hitro unovčili. V 59. minuti je namreč Jan Dornik v kazenskem prostoru s strelom po tleh premagal Rozmana.

Novogoričani so se od sezone poslovili z zmago.
Novogoričani so se od sezone poslovili z zmago. FOTO: Damjan Žibert

Toda Velenjčani se kljub igralcu manj niso predali. Še več, v 68. minuti so znova povedli, med strelce se je vpisal Elvis Bratanović, ki je bil najbolj spreten v kazenskem prostoru. Toda tudi Novogoričani so tekmecem znova vrnili z enako mero, v 76. minuti je Živec zadel spodnji desni kot velenjskih vrat. Isti igralec je le dve minuti pozneje svoji ekipi priigral zmago, potem ko je zadel z roba kazenskega prostora.

Domžalčani po zmagi v Fazaneriji ujeli Evropo

Fazanerija je v prazničnem vzdušju pozdravila svoje junake, saj so si muraši po turbulentni sezoni krog pred koncem v težkih razmerah zagotovili deveto mesto in kvalifikacije za ohranitev prvoligaškega statusa. Igralci so po tekmovalni plati izpolnili cilj in na potezi je vodstvo kluba, ki bije boj za licenco. Veliko pomembnejše je bilo srečanje za goste, saj so za pot v Evropo potrebovali vsaj točko v Fazaneriji. To jim je tudi uspelo. Domžalčani so že v prvem napadu v drugem polčasu povedli. Po gneči v kazenskem prostoru Mure se je najbolje znašel Denis Halilović in s kakšnih osmih metrov zadel domačo mrežo. Vratar Draković se je žoge sicer dotaknil, a je bil strel premočan. Slobodan Vuk bi lahko po 15 minutah nadaljevanja povišal vodstvo gostov, toda njegov strel je Murin vratar obranil. Po novi gneči v kazenskem prostoru domačih so nespretno reagirali obrambni igralci in zadeli vratnico.

Domžalčani se veselijo uvrstitve v Evropo.
Domžalčani se veselijo uvrstitve v Evropo. FOTO: Aljoša Kravanja

Na drugi strani Damjanu Boharju ni uspelo kaznovati napake gostujočega vratarja, ki je izpustil iz rok povsem nenevarno žogo. V 79. minuti bi lahko Erik Janža, ki je prav iz Mure prestopil v Domžale, lahko odločil srečanje, a v dveh poskusih ni prelisičil Drakovića. Dve minuti pred koncem si je domači branilec Alen Kozar prislužil rdeči karton, potem ko je kot zadnji igralec s prekrškom zaustavil Dragana Čadikovskega.

Celjani z zmago čakajo na finale pokala

Celjani so z zmago v Kidričevem v predzadnjem krogu nakazali vzpon forme pred finalom pokala Slovenije, kjer se bodo v sredo pomerili z Mariborom. Na drugi strani so imeli Koprčani na današnji tekmi zadnjo možnost za tretje mesto in s tem možnost za evropsko vstopnico. Za to bi morali danes zmagati, poleg tega pa bi morale izgubiti tudi Domžale. Tako remi kot tudi zmaga Domžal v gosteh pri Muri sta jim prekrižala načrte.

Olimpija do visoke zmage poti Kranjčanom

Po odločnem začetku kranjskih nogometašev so zmaji zadnjo tekmo sezone, ki sicer ni več odločala o ničemer, saj je Olimpija državno prvenstvo končala na drugem mestu, strnili vrste in na veselje gledalcev v Stožicah povedli že v 9. minuti. Po globinski podaji je Filip Valenčič lepo utekel v kazenski prostor Kranjčanov, kjer se je znašel iz oči v oči z vratarjem Žanom Pelkom in z levo zadel za vodstvo Ljubljančanov. Ni trajalo dolgo, da so zeleno-beli povišali vodstvo. William Franklin Vicente je v 12. minuti izkoristil odbito žogo v kazenskem prostoru in z desne hladnokrvno premagal Pelka za vodstvo z 2:0. Le tri minute pozneje je bilo nevarno v domačem kazenskem prostoru. Po predložku z leve je bil najvišji Petar Stojnić, ki je poslal žogo na drugo vratnico, kjer je za las zamudil Enis Đurković.

Dvoboj Triglava in Olimpije so zanesljivo dobili Ljubljančani.
Dvoboj Triglava in Olimpije so zanesljivo dobili Ljubljančani. FOTO: Aljoša Kravanja

Triglav je imel lepo priložnost tudi v 30. minuti, ko je bil po predložku z desne strani v skoku najvišji Edvin Zolić, a se je domači vratar Elvis Džafić izkazal z izjemno obrambo. Tri minute pred odhodom na odmor so imeli nogometaši Olimpije še eno lepo priložnost, ko je Valenčič lepo podal do Andraža Šporarja, pred katerim je uspešno posredoval Pelko. Vendar pa se je pri tem poškodoval, tako da ga je v drugem polčasu zamenjal Darjan Curanović.

Lep poskus so zeleno-beli uprizorili v 71. minuti, ko je Nik Omladič prodiral po levi strani ter z natančno podajo našel Valenčiča na prvi vratnici, ta si je žogo umiril in poskusil z lobom, žoga pa je za las zletela prek vratnice. Olimpija je vodstvo na 3:0 povišala v 80. minuti. Ko je Stojnić v kazenskem prostoru podrl Valenčiča in si prislužil drugi rumeni karton, je glavni sodnik Matej Jug pokazal na belo točko. Najstrožjo kazen je rutinirano izvedel Šporar. Ta je poskrbel za končni izid, potem ko je v 90. minuti uspešno izvedel še eno enajstmetrovko. Alen Krcić je za prekršek nad Omladičem prejel neposredni rdeči karton, Šporar pa je natančno izvedel najstrožjo kazen.

Maribor za konec ni navdušil

Trener Darko Milanič je pred tekmo na igrišče poslal spremenjeno zasedbo, gledalci so videli veliko mladih nogometašev, tudi sina športnega direktorja Zlatka Zahoviča, 17-letnega Luko. Tekma je bila živahna in z obeh strani zelo odprta. V 24. minuti so domači povedli. Dejan Mezga je začel akcijo, spretno preigraval, podal do Martina Milca, ki je žogo poslal v sredino kazenskega prostora. Tam je Robert Berić žogo natančno poslal v mrežo. Gostje so hitro izenačili. V 31. minuti je Mitja Rešek ušel domači obrambi in z leve strani žogo poslal v levo stran domačega vratarja.

Mariborčani so proti ekipi, ki je izpadla v drugo ligo, iztržili le točko.
Mariborčani so proti ekipi, ki je izpadla v drugo ligo, iztržili le točko. FOTO: Damjan Žibert

V drugem polčasu je Milanič v igro poslal Marcosa Tavaresa, a v vodstvo so prišli gostje. V 73. minuti je Robert Kurež izkoristil podajo Matica Črnica in zadel zgornji kot vrat vratarja Jasmina Handanovića. Od takrat je sledil velik pritisk Maribora. Priložnosti so se vrstile, gostujoči vratar Kristian Lipovac, kot poveljnik obrambe, se je moral krepko potruditi. A obramba gostov ni zdržala. Ravno ob izteku tekme je zadel najboljši strelec vijoličastih, Tavares. V 85. minuti je izkoristil podajo Mezge z desne stani v kazenski prostor in iz bližine zadel. Mariborčani so še imeli priložnost za gol, vendar je Lipovac v 88. minuti pred golovo črto obranil strel Luki Zahoviču.

Maribor – Aluminij 2:2 (1:1)
Celje – Luka Koper 2:2 (0:0)
Olimpija – Triglav 4:0 (2:0)
Mura 05 – Domžale 0:1 (0:0)
Gorica – Rudar Velenje 3:2 (0:1)