DeSUS bo pri sprejemanju pokojninske reforme vztrajal, da se pokojnine usklajujejo tudi v letih 2013 in 2014, kot tudi, da se usklajevanje opravi dvakrat letno, je povedal predsednik stranke Karl Erjavec. Za pokojnine, ki ne temeljijo na plačevanju prispevkov, se v stranki strinjajo, da se izločijo iz pokojninske blagajne, a naj jih izplačuje Zpiz.
Po besedah Erjavca je namreč predlog proračunov za leti 2013 in 2014 predvideval zamrznitev pokojnin, ker pa je bil DeSUS proti temu, so se na vladi dogovorili, da bodo omenjeno usklajevanje zapisali v pokojninsko reformo. Zdaj bodo po besedah Erjavca vztrajali, da se omenjeni ukrep, sicer letno vreden okoli 50 milijonov evrov, zapiše v pokojninsko reformo. "Plače namreč rastejo, medtem ko pokojnine ves čas zaostajajo," je dejal predsednik DeSUS.
Prav tako si bodo prizadevali, da se pokojnine usklajujejo dvakrat letno tako v letih 2013 in 2014 kot v vseh ostalih letih. Po besedah Erjavca slednje namreč predvideva koalicijska pogodba pa tudi zdajšnji zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju.
V DeSUS se po besedah predsednika stranke strinjajo, da se pokojnine, ki ne temeljijo na plačevanju socialnih prispevkov, izločijo iz klasične pokojninske blagajne, a hkrati predlagajo, da njihovega izplačevanja ne prevzamejo posamezna ministrstva, pač pa Zavod za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije (Zpiz), ki naj te pokojnine uvrsti v posebno kategorijo. "Slednje je boljša rešitev, ker ima Zpiz že vso potrebno administrativno podporo za izplačilo tovrstnih pokojnin," meni Erjavec.
Erjavec je za mehke rešitve
Na novinarski konferenci je komentiral tudi varčevalne ukrepe v javnem sektorju. Sam se pri tem zavzema za t. i. mehke rešitve. "Vsem je jasno, da bo treba varčevati, ker denarja ni, jasno pa je tudi, da je treba te ukrepe sprejeti v sodelovanju s sindikati," je dejal. Če se nam zgodijo referendumi, potem "smo na dobri poti, da bomo primorani zaprositi za mednarodno denarno pomoč," je še opozoril.
Mehkega načina reševanja problema presežnih delavcev se bodo lotili tudi na njegovem ministrstvu, je povedal. Prihodnji proračunom jim bo namreč maso plač oklestil za okoli tri milijone evrov, zato bo treba število zaposlenih zmanjšati. To bodo storili predvsem s predčasnim upokojevanjem, je napovedal Erjavec.
Erjavec sicer ne izključuje možnosti, da bo morda treba ukiniti še kakšno diplomatsko-konzularno predstavništvo, ob tem pa je dodal, da se sam zavzema za reorganizacijo diplomatsko-konzularne mreže in ne samo za krčenje.
Namesto višjega DDV bi uvedli krizni davek
Poslanci DeSUS ne bodo podprli dviga davka na dodano vrednost (DDV) na tisk in uporabo športnih objektov. Menijo namreč, da so finančni učinki zanemarljivi v primerjavi s škodo, ki bi lahko bila povzročena. "Če bo davek za časopise višji, to za nekatere medijske hiše pomeni dodatne hude finančne težave. Uporaba športnih igrišč pa se nanaša predvsem na mlade in če bomo to podražili, potem se nam lahko zgodi, da bo še več mladine na cesti," je dejal Erjavec.
Po njegovem mnenju bi bilo namesto omenjenih dvigov bolj smiselno uvesti poseben krizni davek, ki bi bil začasen in ga poznajo tudi nekatere druge države.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.