Zimski športi

Cologna do druge zlate olimpijske kolajne

Soči, 09. 02. 2014 14.57 |

Švicarski smučarski tekač Dario Cologna je zmagovalec olimpijskega dvojnega zasledovanja v Sočiju. Drugo mesto po 15 kilometrih klasičnega in 15 kilometrih prostega teka je zasedel Šved Marcus Hellner, tretji pa je bil Norvežan Martin Johnsrud Sundby.

Na izredno zahtevni progi, tekmovalci so se morali spopasti s precej vzponi, časa za oddih je bilo na spustih zelo malo, je svojo moč dokazal Švicar Dario Cologna. V zadnjih zavojih tekaškega centra Laura se je Cologna za svoje drugo zlato olimpijsko odličje, prebil pred konkurente in prednost z močnim finišem zadržal vse do konca.

Dario Cologna
Dario Cologna FOTO: Reuters

Čeprav je v ciljni ravnini izdatno na plin pritisnil tudi Marcus Hellner, ki je še sledil Švicarju, je Cologna njegov nalet uspel zadržati in se je tako veselil druge zlate olimpijske kolajne, potem ko je bil v Vancouvru leta 2010 zlat tudi na 15 kilometrov prosto. Cologna, trikratni zmagovalec prestižne novoletne turneje Tour de Ski, je bil v zadnjih kilometrih tisti, ki je narekoval oster ritem teka ter tako počasi lomil tekmece.

Za bron sta se borila Norvežan Johnsrud Sundby in Rus Maksim Vilegžanin, a je malenkostno prednost zadržal Norvežan, sicer zmagovalec zadnjega novoletnega Toura, medtem ko so Rusi na teh igrah znova ostali brez kolajne in je še nimajo. Vsi trije najboljši so za postanek v boksih z menjavo smuči porabili približno 31 sekund.

"To je zame izreden dosežek po poškodbi, ki me je pestila novembra. Nisem pričakoval, da bom sploh na stopničkah. Tekma je bila dobra, v načrtu sem imel, da bom zadnji krog šel na vso moč. Tu sem že zmagal na tekmi svetovnega pokala in želel sem ponoviti uspeh," je dejal Cologna.

Hellner je sicer vso tekmo sledil Švicarju, a na koncu le ni imel dovolj moči. "Dobro sem se počutil vso dirko, a Dario je bil na koncu močnejši. Nisem mu mogel slediti. Noge so bile na koncu trde, dal sem maksimum, a Dario je bil neulovljiv. Tudi drugo mesto je lep uspeh, trenutno še ne dojemam vsega. Veliko mi pomeni," pa je po drugem mestu povedal Hellner.

Norvežanu Sundbyju je ostal bron. "Na start sem šel v želji po zlatu. Seveda je osvojena kolajna dobra, a imel sem višje cilje, zato sem nekoliko razočaran," pa je po tretjem mestu dejal Sundby.