Slovenija

Slovenske 'ceste smrti'

Ljubljana, 10. 08. 2009 06.29 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
Špela Zupan
Komentarji
57

Na slovenskih cestah so ''črne točke'', kjer se zgodi več nesreč. Najhujša v zgodovini države se je aprila 2005 zgodila na dolenjski hitri cesti, kjer je naenkrat umrlo osem ljudi. Ravno nedokončan krak 'dolenjke' je najbolj smrtonosen.

Med zelo ogroženimi so motoristi.
Med zelo ogroženimi so motoristi. FOTO: PU Slovenj Gradec
Neprimerni odseki avtocest brez odstavnih pasov:

– celotna pomurska avtocesta Pernica–Pince (več kot 80 kilometrov),
– Hrušica–Vrba na Gorenjskem (13,5 kilometra),
– Hoče–Arja vas na Štajerskem (v smeri Maribora 3,2 oziroma v smeri Ljubljane 4,9 kilometra) in
– Grosuplje–Višnja Gora (v smeri Novega mesta približno 8 kilometrov).

Odstavnih pasov prav tako ni v vseh avtocestnih predorih, pa tudi na hitrih cestah (na primer Koper–Izola–Jagodje, Razdrto–Vipava, Vipava–Vrtojba), regionalnih in drugih cestah v Sloveniji.

Pomembno je, da vozniki ob izrednih dogodkih, kot je prometna nesreča, na vozišču pustijo dovolj prostora, da omogočijo dostop intervencijskih vozil.

Nekateri odseki slovenskih cest izstopajo po številu prometnih nesreč, zato jih policisti ocenjujejo kot kritične. Na delih, kjer so nesreče pogostejše, je praviloma več prometnikov, ki lovijo prekrškarje, predvsem prehitre in vinjene voznike. Nadzor izvajajo tudi s pomočjo helikopterja. O nevarnih odsekih obveščajo tudi vzdrževalce cest, ki jim predlagajo rešitve za odpravo napak in pomanjkljivosti.

Črne točke na državnih cestah ...

Najbolj nevarni odseki (po številu prometnih nesreč) so:

Na območju Policijske uprave Celje so od 2001 do 2008 obravnavali 266 prometnih nesreč s smrtnim izidom, v katerih je umrlo 289 ljudi. Najhujše so se zgodile na relacijah: Celje–Šmarjeta (9 prometnih nesreč, 11 mrtvih), Črnova–Arja vas (9 prometnih nesreč, 10 mrtvih), Velenje–Črnova (8 prometnih nesreč, 9 mrtvih) in Žalec–Šempeter (7 prometnih nesreč, 7 mrtvih).

V prvi polovici tega leta se je na območju Policijske uprave Koper zgodilo 722 prometnih nesreč, od tega štiri s petimi smrtnimi žrtvami. Sicer pa ''črnih točk'' na primorskih cestah ne beležijo. Na območju Policijske uprave Kranj so najbolj nevarne ceste: Soteska–Bitnje, na kateri so v prvih šestih mesecih obravnavali dve prometni nesreči z dvema smrtnima žrtvama, avtocesta Kranj zahod z dvema smrtnima žrtvama, Trebija–Sovodenj (tri prometne nesreče, en mrtev) in Kranj–Jeprca (tri prometne nesreče, en mrtev). V zadnjem obdobju je problematičen še viadukt Peračica–Podtabor, kjer zaradi gostote prometa prihaja do verižnih trčenj. Na srečo pa gre predvsem za prometne nesreče z materialno škodo.

Na območju Krškega so leta 2008 zamenjali ogledalo na križišču Zdolske in Sremiške ulice v Krškem. Ker so ga slabo postavili, je prišlo do treh prometnih nesreč, od tega je bila ena s hudimi telesnimi poškodbami. Položaj se je izboljšal po vnovični nastavitvi ogledala. Drugih nevarnih odsekov na krškem območju ni. Policisti ljubljanske uprave so v prvem polletju leta obravnavali več kot 3000 prometnih nesreč, od tega 23 s smrtnim izidom, te so terjale življenja 23 ljudi. Največ nesreč se zgodi v naseljih, kjer je največja gneča. Po številu prometnih nesreč pa izstopajo: Zasavska cesta (relacija Ljubljana–Trbovlje), Kočevska cesta (relacija Kočevje–Petrina) in Tržaška cesta. V mestnih središčih se je v zadnjem času pripetilo precej nesreč, v katerih so bili udeleženi kolesarji in pešci.

Nesreča Šentrupert–Vransko, julija letos. Voznik naj bi zaspal. Ranjeni so bili trije ljudje.
Nesreča Šentrupert–Vransko, julija letos. Voznik naj bi zaspal. Ranjeni so bili trije ljudje. FOTO: PGE Celje

Bolj kritični odseki cest na območju Policijske uprave Maribor so: Maribor–Hajdina in Maribor–Zgornji Boč, Slovenska Bistrica–Hajdina, Maribor–Vurberk–Ptuj, Maribor–Slovenska Bistrica–Tepanje, Rogoznica–Senarska ter nekatere mestne ceste in ulice na območju mesta Maribor–Tržaška cesta, Ljubljanska ulica, Titova cesta, Pobreška cesta in Ulica Pariške komune. Prometna varnost nasploh pa se je bistveno izboljšala, saj je letos v prvih šestih mesecih umrlo 15 ljudi, lani pa 23. Manj je bilo tudi poškodovanih.

Kritičnih točk, kjer se v določenem časovnem obdobju zgodi več prometnih nesreč z najhujšimi posledicami, v Pomurju ne beležijo. So pa odseki, kjer se je zgodilo več nesreč z najhujšimi posledicami. ''Črne'' ceste so: Murska Sobota–Gederovci, Križevci–Ljutomer, Ljutomer–Savci–Ptuj, Renkovci–Črenšovci, Martjanci–Dobrovnik, Ihova–Gornja Radgona (en mrtev), Lendava–Pince, Petrovci–Martjanci in Križevci–Dobrovnik (trije mrtvi).

Na območju Policijske uprave Nova Gorica je stanje prometne varnosti najslabše na obeh glavnih cestah: na delu med Mostom na Soči in Godovičem ter med Ušnikom in Novo Gorico. Med turistično sezono po številu nesreč izstopata tudi cesta med Kobaridom in Bovcem ter med Bovcem in Trento. V prvih šestih mesecih je med Predelom in Kobaridom umrla ena oseba. Lani so v Marofu obravnavali dve prometni nesreči s smrtnim izidom na istem mestu, vendar sta bila različna vzroka. Kljub temu so kraj natančno pregledali in sprejeli ukrepe za izboljšanje varnosti.

Najhušja prometna nesreča v samostojni Sloveniji se je zgodila leta 2005 na dolenjski hitri cesti. Umrlo je osem ljudi.
Najhušja prometna nesreča v samostojni Sloveniji se je zgodila leta 2005 na dolenjski hitri cesti. Umrlo je osem ljudi. FOTO: M.K.
Največji ''morilci'' na cesti so vozniki, in sicer zaradi hitrosti, alkohola, nepravilne strani in smeri vožnje, premajhne varnostne razdalje in izsiljevanja.

Na Dolenjskem je najbolj nevarna hitra cesta Pluska–Hrastje, kjer je v zadnjih petih letih umrlo 38 ljudi. Tudi avgusta letos je pri Hrastju ugasnilo življenje otroka. Na območju Policijske uprave Postojna so v prve pol leta obravnavali 234 prometnih nesreč. Največ se jih je zgodilo na avtocesti, predvsem zaradi del in spremenjenega prometnega režima. Dve sta se končali tragično, z dvema smrtnima žrtvama, in sicer na cestah na območju Cerknice in Pivke. Po številu nesreč in posledicah nekoliko izstopa odsek regionalne ceste med Postojno in Razdrtim, v poletni sezoni pa tudi med Planino in Postojno zaradi povečanega števila motoristov.

Na območju Policijske uprave Slovenj Gradec so najnevarnejše ceste: Dravograd–Radlje ob Dravi, Dravograd–Slovenj Gradec, Slovenj Gradec–Mislinja in Poljana–Ravne na Koroškem. Za najbolj črna veljata odseka cest Otiški Vrh–Slovenj Gradec, kjer so se leta 2007 na razdalji 750 metrov zgodile štiri prometne nesreče, ki so terjale pet smrtnih žrtev, in Radlje ob Dravi–Ožbalt, na katerem so lani umrli štirje ljudje.

Ali so krivi vozniki ali ceste? Nekateri pravijo, da ni prometnih nesreč, temveč so prometna naključja. Ko se nekdo znajde v napačnem trenutku na napačnem mestu. Če bi pripeljal sekundo pozneje, bi morda brez težav peljal naprej ...

Popis črnih točk (2006 - 2008) - Direkcija za ceste
  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (57)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

105firefighter
02. 07. 2010 13.58
: Sulica1, luciferijum ima prav !
mk11
02. 07. 2010 13.29
pa eni ko so tolk pametni naj se zavedajo da se zgovarjat na druge je lahko povej to sorodnikom umrlih
mk11
02. 07. 2010 13.24
poln avto nevarna cesta utrujen in agresiven folk vedno je več kot en faktor ceste pa tudi niso tolk zanič da se ne da vozit normalno
gogregy@gmail.com
13. 08. 2009 07.27
vsi bi prelagal odgovornost za nesreče za druge, js pa menim, da je kriva slaba podn kultura vožnje!pismo sam rinne rine sam da pride pol minute prej nekam. pa je že zapora pasu pa kar gas sam da pride prej, pa noben nobenga neb spuščal, pa vožnja za ritjo...itd
pepsi 1
12. 08. 2009 22.58
luciferium--- a pol je to v tvojem primeru prometna sreča da nekdo umre na cesti ?? če pa odpovejo zavore al pa volan (kar je 1:10.000 možnosti ) je pa prometna nesleča?? kje ti živiš?? na praznem parkirišču obloženem z peno??
luciferium
12. 08. 2009 20.35
Za 99% trkov so krivi vozniki in 1% ceste oz. druge okoliščine.Glede na to, kako vse vozi po Slovenskih cestah je še malo prometnih trčenj.Nesreč je pa v cestnem prometu zelo zelo malo.Več je trkov ne pa nesreč.Ni nesreča,če nekdo namerno izziva in potem povzroči trk.Prometna nesreča se lahko zgodi npr.,če ti zavore popustijo ali odpove volan.
Jože Pernek
12. 08. 2009 20.00
Najlažje je obsodit ceste,mi nismo nikdar nič krivi,Kje le saj ceste sedijo za volanom in vozijo. Jasno po predpisih. Pa kaj bi o tem!!!!!!!!!!!!!!!!
spartanec90
12. 08. 2009 19.43
drugače pa tako mimogrede za vse nesreče niso krive ceste ampak vozniki od ekstremistov do prepočasnih voznikov...itd skratka kratko in jedernato nesposobnih voznikov !
spartanec90
12. 08. 2009 19.39
own3d 12.08.2009, 17:51 0 to pa je res.....na nasih avtocestah v pomurju sploh ni odstavnih pasov....??!! SI SE VPRAŠAL ZAKAJ JIH NI KER JE DRŽAVA ŠPARALA Z DENARJEM KER SI GA RAJE DAJO GOSPODJE V ŽEP KOT DA BI NAREDILI TAKO CESTO KOT JE TREBA !!!!!
lesnikovsok
12. 08. 2009 19.37
Kranj–Jeprca (tri prometne nesreče, en mrtev) ?? kako je to mozno jaz sem jih 5 poznal ko so tam umrli... pa se več jih je sam useh ne poznam... od kje nim samo eden?
own3d
12. 08. 2009 17.51
to pa je res.....na nasih avtocestah v pomurju sploh ni odstavnih pasov....??!!
jamdicd
12. 08. 2009 14.14
Naj se popis črnih točk znajde v obliki zemljevida, kaj meni pomenijo neke kote itd??
Prisrcen Prisrckovi?
12. 08. 2009 09.28
najbolj ogroženi motoristi? kdo jih ogroža? če bi se držali predpisov nebi bili ogroženi matr sej se sami ogrožajo z divjanjem ... pogledaš levo desno se prepričaš če lahko varno spelješ nato pridivja motorist z 150 pa še več na uro ... omejitev pa 60 .. saj ga ne moreš opazit pol si pa ti kriv ki si mu izsilil prednost ... če bi peljal 60 mu nebiizsilil ker bi ga opazil ... nobenga motorista ne žalim ... za njih so isti predpisi kot za ostale udeležence v prometu ...
matjazr7
11. 08. 2009 22.10
Hmm, spet je na tapeti vzhodna ljubljanska obvoznica. Spet na veliko popravljajo. Se pravi ista, ki je bila že pred dvema letoma kriva za sedem mrtvih. Nočem biti prerok, a glede na šlampaste oznake, se zna zgoditi, da bo spet kak tujec vzratno kaj poskušal, pa ga bo kdo nabil. Recimo smer Novo mesto, ki je pomembna za vse turiste je pred tunelom prečrtana in izgleda, da sploh ne boš mogel zaviti tja. Danes zjutraj sem se peljal in glede na oznake najprej pomislil, da bom moral zaviti na južno obvoznico in glede na to da poznam cesto in se mi ni mudilo, se nisem preveč sekiral. Bi pač zapeljal na južnem delu na prvem odcepu dol in se prek nadvoza prepeljal na drugo stran, pa proti NM. Kaj pa tujci? Bo kak, ki ne pozna ceste nenadoma zabremzal in še mogoče vzvratno kaj poskušal? Da ne omenjam poti iz NM - vzhodna obvoznica. En vozni pas je na enem delu cestišča, drug pa na drugem. Res ne vem, kje se jemljejo ti DARSovi genialci, ki so sposobni teh neverjetnih rešitev. Samo upam, da ne bo tisti zmedeni tujec, ki ga je DARS obsodil na smrt, vozil pred mano, že tako sem bil v juliju in avgustu deležen vse sorte akrobacij pred cestninskimi postajami, ko tujci ne vedo kaj bi ... BTW, vsak dan se vozim iz Domžal v službo v NM, pa vse sorte doživim. Pa redko vozim nad omejitvami, prej kakih 20 na uro manj, ker tako kar nekaj nafte privarčujem :)
vladob
11. 08. 2009 08.41
Pa še ena velika kritika AMZS-ju. AMZS je edina organizacija katera bi naj ščitila interese voznikov. 1. Ko se sprejemajo zakoni o varniosti v cestnem prometu, politiki in plicija, ne stroka, samovoljno definirajo višine kazni, način izvrševanja nadzora in podobno. 2. Ko se planirajo odseki in roki izgradnje novih AC, nobeden ne zastopa voznike. 3. Ko se planirajo vzdrževalna dela se dogovarjata SCT CO in DARS, interese voznikov spet ne ščiti. Vozniki edini plačujemo ceste, pri tem smo edini krivi, karkli se zgodi, vsi drugi so zaščiteni: projektanti, izvajalci, divje in domače živali, kolesarji, pešci.... Dokler nas ne bo nihče zastopal kot se spodobi, bodo ceste slabe, nesreč bo veliko, policaji bodo izvajali nadzor v skladu z ekonomskimi kriteriji in ne v cilju povečanja varnosti. V Avstriji so vinete cenejše zaradi ÖAMTC-ja V Nemčiji ni plačila cestnine, ne zapirajo se vozni pasovi zaradi del na odstavnem pasu, ni mejitev hitrosti na AC zaradi ADAC-a V Veliki Britaniji ni cestninjenja zaradi RAC-a. Slovenija ima najdražje vinjete v Evropi, Slovenija ima najvišje kazni v Evropi, Slovenija ima najdražje gorivo v Evropi. Varnost v cestnem prometu v Sloveniji je daleč pod Evropskim povprečjem. AMZS, ali imate kaj za dodati ?
vladob
11. 08. 2009 08.09
Meni ni jasno, za kaj že enkrat ne ovadijo odgovorne za vzdrževanje cest, za vse te umore. Odsek Dolenjske takoimenmvane avtoceste mimo Trebnjega je zaradi interesov posameznikov z podporo lokalnih plitikov prizorišče genocida že 10 let. Že podatek da se z vzhoda Evrope (Beograd, Zagreb) lahko pripelješ do Atlantika po avtocesti razen mimo Trebnjega, je dovolj, pred vsako primerjavo Slovenskih "Avtocest" z sosednjimi državami. Glede odgovornosti za prometne nesreče. Je že res da mnoge nesreče povzročijo vozniki, ki smo po večini amateri. Veliko nesreč pa pvzročijo upravljalci in vzdrževalci cest. In ravno tu je največji problem. Edini kaznovani v primeru prometnih nesreč so vozniki, velikokrat tu di v primeru ko so nesrečo povzročili projektanti, vzdrževalci, upravljaci cest. Torej vozniki ne samo da ceste plačamo najmanj trikrat (eno in isto) ob podaljšanju registracij, v trošarini za pogonska goriva, z vinjeto; ampak smo tudi edini odgovorni za varnost na cestah. Ali kdo sploh pozna primer da je kdo od ljudi zadolženih za varnost prometa (prijektanti, izvajalci, policisti) bil spoznan za krivega in bil tudi kaznovan za povzročitev prometne nesreče. Jaz za tak primer še nisem slišal, celo takrat ko se na zavarovanem prehodu čez železnico, zapornice niso spustile, nobeden ni bil kaznovan.
vladob
11. 08. 2009 07.58
Meni ni jasno, za kaj že enkrat ne ovadijo odgovorne za vzdrževanje cest, za vse te umore. Konkreten primer je umor 7 ljudi iz leta 2007 na vzhodni Ljubljanski obvoznici. 1. Odsek je bil popolnoma napačno speljan in označen med izvajanjem del. 2. Ena tabla katera je ločevala dve smeri na enem kraku AC je bila postavljena napačno in je to neposredni vzrok za prometno nesrečo. Pričo, voznika kateri je tablo dobil v vrata, so na vse načine poskušali utišati. 3. Dela na tem odseku so bila zaključena že v petek, v nedeljo, za katero se je vedelo da bo vieliko prometa, bi promet lahko normalno potekal po celi AC. 4. DARS in SCT so poskrbeli da so poškodovano ograjo zamenjali par ur po nesreči, da bi prikrili kako je do nesreče prišlo. 5. Izmislili so si da se je voznik BMW-ja obračal na avtocesti, čeprav je po poziciji vozil, sledeh olja in poškodbah na ograjah, bilo jasno da je BMW prvo zadel tablo katera je stala na njegvem pasu, zadel ograjo na svoji desni, ter se odbil na levo in se ustavil na ograji. Tu je na njega naletel drugi avto.
ales2
10. 08. 2009 12.55
Katastrofa, praktično vse koroške ceste so ena črna točka.
alterego
10. 08. 2009 12.50
če smo že pogruntal, kje so črne točke, zakaj policaji tam ne kontrolirajo prometa, ne pa na nekih njim priljubljenih točkah?
nekdo...
10. 08. 2009 12.14
Klampfman sem iz mbja in se v graz vozim vsak teden! Njihove ac pa niso od včeraj tako kot naše! Pa ne mi o flikah... Valda da so flike ja... Pri njih poflikajo pri nas pa pustijo luknjo! Pa ne mi da hvalil samo druge. Ko je pri nas kaj za pohvalit tud pohvalim! Je pa hudič da je zlo malo pri nas za pohvalit. Aja pa mene ni strah ničesar slabega pokritizirat, ko imam argumente za to! In to na glas z imenom in priimkom, s številko spodnih hlač če bi kdo rad! Lahk pa poveš pa se zmeniva pa te zapeljem enkrat od mb do lj pa potem od mb do dunaja. Pa bova štela gradbišča, kok časa sva stala v koloni, pa preračunala čas ki sva ga porabla na km itd! Pa v kolko lukenj bo padel avto. aleksander rahlo dvomim da se voziš vsak teden po avstriji... Oziroma če se, potem po sloveniji ne nardiš več kot 10km na teden pa še to zmeraj na enaki relaciji!