Tujina

FOTO: Čeprav brazilske oblasti popuščajo, protestniki ostajajo na ulicah

Rio de Janeiro, 20. 06. 2013 09.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Tudi v Sao Paulu in Rio de Janeiru so popustili pod pritiski in obljubili, da ne bodo podražili javnih prevozov, vendar pa to protestnikov ne zadovoljuje, zato ostajajo na ulicah. Gre za najbolj množične proteste po letu 1992, spremljajo pa jih tudi spopadi s policijo.

Brazilci so kljub obljubi oblasti, da ne bo podražitev v javnem prometu, ostali na cestah in protestirali proti vladi. Tudi oblasti v Sao Paulu in Riu de Janeiru so obljubile, da podražitev javnega promet ne bo. To so pred tem v torek storila že druga mesta, potem ko je zaradi povišanja cen javnega prevoza državo zajel največji val protestov v zadnjih 20 letih.

V Sao Paulu in Brasilii so množice blokirale glavne ceste, v zvezni državi Rio de Janeiro pa so se protestniki spopadli s policisti.

Pred tekmo protest proti visokim izdatkom za SP in olimpijske igre

V Fortalezi so pred nogometno tekmo med brazilsko in italijansko reprezentanco izbruhnili spopadi. Protestniki so izrazili jezo zaradi korupcije in visokih izdatkov za investicije pred nogometnim svetovnim prvenstvom, ki ga bo prihodnje leto gostila Brazilija, in olimpijskimi igrami, ki bodo v Braziliji čez tri leta. Zbralo se je okoli 30.000 protestnikov.

Spopadi s policijo so izbruhnili, ko je policija protestnikom prepovedala dostop do stadiona, na katerem je potekala omenjena tekma. "Učitelj je vreden več kot Neymar," se je glasil eden izmed transparentov protestnikov, ki je primerjal status učitelja s statusom svetovne nogometne zvezde. Prav Neymar pa je na družbenem omrežju Facebook podprl protestnike. "Sem Brazilec in ljubim svojo domovino. Imam družino in prijatelje, ki živijo v Braziliji, zato si želim bolj pravične Brazilije, bolj varne, zdrave in bolj iskrene," je zapisal. "Brazilijo lahko predstavljam in branim le na igrišču z igranjem nogometa. Od zdaj bom na igrišče prišel z navdihom tega trenutka," je še dodal. Oglasil se je celo Pele, ikona brazilskega nogometa, ki je protestnike pozval, naj končajo proteste.

Prav za danes pa so napovedani najširši protesti po državi in aktivisti so sporočili, da namere po organizaciji protestov ne bodo opustili. V Sao Paulu danes na cestah tako pričakujejo na stotisoče protestnikov.

Protesti v Braziliji - 3
Protesti v Braziliji - 3 FOTO: Reuters

V Sao Paulu večina nima politične izbire

Protestniki so na ulicah, čeprav so oblasti umaknile namero po podražitvi javnega prometa v dveh največjih mesti Sao Paulo in Rio de Janeiro. Župan Sao Paula Fernando Jaddad je dejal, da bodo stare cene prevoza ohranili na račun zmanjšanja predvidenih investicij.

Med protestniki v Sao Paulu je kar 84 odstotkov takšnih, ki ne podpirajo nobene politične stranke. 77 odstotkov jih ima višjo izobrazbo, 22 odstotkov je študentov, od tega jih je 53 odstotkov mlajših od 25 let. 71 odstotkov jih protestira prvič. 56 odstotkov protestnikov pravi, da so na ulici zaradi povišanja cen v javnem prometu, 40 odstotkov jih je zaradi korupcije, 31 odstotkov jih je zaradi nasilja in represije, 27 odstotkov se jih zavzema še za boljši sistem javnih prevozov, 24 odstotkov pa protestira proti politikom.

Župan Rio de Janeira Eduardo Paes pa je dejal, da bodo s starimi cenami ob 175 milijonov evrov letnega proračuna. Protestnikov pa te trditve niso ganile. "Ne gre več toliko za cene," je dejala 18-letna študentka Camila Sena. "Ljudem se že tako gabi sistem in so ga že tako siti, da zdaj zahtevajo spremembe," je dodala.

Gre za najhujše proteste po Braziliji po letu 1992, ko so protestniki na ulicah zahtevali odstop takratnega predsednika Gernanda Collor de Mella. Predsednica Dilma Rousseff je tokrat dejala, da je ponosna, ker se toliko ljudi bori za boljšo državo. Podpredsednik Michel Temer pa je zaradi protestov skrajšal obisk v Izraelu in na palestinskih ozemljih.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

anzi_mahackala
21. 06. 2013 03.00
+3
ali si ZDA manejo roke ? Prodaja orozja, oil bussiness, novodobno suzenjstvo...se malo pa bo pocilo.
anzi_mahackala
21. 06. 2013 02.59
+2
prvo kot prvo, NE ne grem v makarsko!! drugo, pokradli so...kje pa..enako kot scenarij v Trinidad in Tobago, 2/3 naftnega zasluzka je slo v neznano kam....
mcc
20. 06. 2013 13.09
+5
Turčija.brazil.rusia.kitajska.indija tako bo šlo naprej ker njihov razvoj upočasnuje (evropski pa ameriški)razvoj.mislim da je rusia na vrsti ker kitajci ČE BODO SRA.L bodo fajn popuš..toliko o naši evropski pa ameriški demokraciji...
mcc
20. 06. 2013 13.10
+2