Čas za Zemljo

Mesta spreminjajo živali: nekatere postajajo iznajdljivejše in uspešnejše, druge množično poginjajo

Ljubljana, 25. 03. 2017 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 10 min
Avtor
Saša Senica
Komentarji
26

Globalno gledano več kot 50 odstotkov populacije živi v urbanih središčih. A mesta še zdaleč niso le življenjski prostor ljudi. Delimo si ga z živalmi, ki se spreminjajo. Če nekatere vrste postajajo uspešne, so mesta oziroma mestne luči za veliko vrst smrtna obsodba. In kako poteka sobivanje živali in ljudi pri nas?

Že deseto leto zapored svetovne organizacije za varstvo narave mesta pozivajo, naj za eno uro ugasnejo javno in dekorativno razsvetljavo, ki osvetljuje glavne znamenitosti mesta ali mestne trge. Kot so sporočili iz svetovnega sklada za divje živali WWF Adria, je lani v globalni akciji Ura za Zemljo (Earth Hour) sodelovalo 178 držav, v Sloveniji se je v temo pogreznilo 27 občin in mest. Upajo, da bo letošnja statistika še nekoliko boljša.

Za razsvetljavo se porabi velika količina energije, ki jo, žal, še vedno veliko pridobivamo iz fosilnih goriv, pri tem nastajajo škodljive emisije, ki vodijo v globalno segrevanje in podnebne spremembe. A (pretirana) razsvetljava ima še druge negativne učinke – eden največjih je svetlobno onesnaževanje. Lanska raziskava je pokazala, da je problem že tako velik, da kar tretjina svetovne populacije ne more več videti Rimske ceste – kar 83 odstotkov svetovne populacije – v Evropi in ZDA kar 99 odstotkov prebivalcev – živi pod nočnim nebom, ki je skoraj deset odstotkov svetlejši od neba, ki bi bil razsvetljen le s pomočjo zvezd. Svetlobno onesnaževanje, vidno tudi z velike oddaljenosti od večjih urbanih središč, pa je velik problem predvsem za nočne živali, ki se, v nekakšnem polmraku in ne v pravi temi, ne znajdejo več. Umetna svetloba vpliva tudi na ljudi.

Mesta si delimo z živalmi

Globalno gledano več kot 50 odstotkov populacije živi v urbanih središčih, ta trend bo še naraščal. Do leta 2045 bo v mestih živelo do šest milijard ljudi, kar je dve milijardi več kot zdaj. A mesta že dolgo niso ali pa sploh nikoli niso bila samo kraj za ljudi.

V mestih živi na tisoče različnih živali – od najmanjših mravelj in drugih žuželk, ptic, glodalcev in nekoliko večjih sesalcev. V mesta je živali privabila hrana, ki jo ljudje odvržemo v velikih količinah, nekatere vrste so našle tudi zavetje pred plenilci, a betonske džungle so tudi za živali izziv, da se spremenijo, in kot kažejo nekatere študije, to tudi počnejo. Živali so se adaptirale na manjši življenjski prostor, nekatere vrste so postale bolj dejavne ponoči, naučile so se odpirati smetnjake in podobno.

''Pozabljamo, da smo ljudje največji vzrok za evolucijo na planetu v tem trenutku. Še vedno gledamo na divjino kot na neokrnjen kraj in na evolucijo kot na nekaj, kar se dogaja v divjini. Ampak pravzaprav ljudje v mestih spreminjamo živali prav zdaj,'' je za National Geographic dejala psihologinja in biologinja na Univerzi York v Torontu Suzanne MacDonald, ki preučuje mestne rakune. Živali v mestih imajo skupno vsaj dve stvari – raznovrstno prehrano in iznajdljivost.

Iznajdljivi rakuni in ptice

Mestni rakuni brez težav odpirajo smetnjake, v katerih brskajo za hrano.
Mestni rakuni brez težav odpirajo smetnjake, v katerih brskajo za hrano. FOTO: AP

MacDonaldova je preučevala, kako probleme rešujejo rakuni na podeželju in v urbanih središčih. Vsaka izmed nalog je za nagrado vključevala hrano, najtežja preizkušnja pa je bila, da hrano najde v zabojniku, zaprtem z vrvico. Rezultat: nobenemu od 22 podeželskih rakunov v zabojnik ni uspelo, med tem ko je to uspelo kar 80 odstotkom od 22 mestih rakunov.

Podobne rezultate je dobil tudi biolog Jean-Nicolas Audet na univerzi McGill v Montrealu, ki je preučeval iznajdljivost ščinkavcev, ujetih na podeželju in v mestih. Ptice so lahko videle hrano v polprozorni plastični škatli, do nje pa so se lahko dokopale tako, da so odprle pokrov ali potegnile predalčke. Tudi v tem primeru so bili uspešnejši mestni ščinkavci. Ni treba v laboratorij, da lahko sami opazimo takšno vedenje ptic. Mestni vrabci so precej bolj predrzni od njihovih podeželskih kolegov, ko z mize kradejo drobtine ali pa kar vrečkice s sladkorjem.

Vrabci so vse bolj predrzni in z miz po mestih kradejo vrečkice s sladkorjem.
Vrabci so vse bolj predrzni in z miz po mestih kradejo vrečkice s sladkorjem. FOTO: AP

Nekatere ptice so se na mesta navadile tako zelo, da so uspešnejše od sorojakov na podeželju oziroma v naravnem okolju. Tak primer so sokoli selci v New Yorku. Nebotičniki ptice spominjajo na visoke klife, ki so njihov naravni habitat, s katerih lahko dobro vidijo svoj plen, ki ga je v mestu, polnem tudi drugih vrst ptic, na pretek vse leto. Najuspešnejša mestna ptica po vsem svetu pa je seveda golob.

A ne glede na to, da se živali prilagajajo na mesta, jim je urbanizacija naredila več škode kot koristi, saj je biotska raznovrstnost povsod večinoma padla predvsem zaradi uničevanja življenjskega prostora.

Kako na živali vpliva svetlobno onesnaževanje?

Če se lahko živali prilagodijo pri iskanju hrane, pa se težje prilagajajo na dejstvo, da mesta živijo podnevi in ponoči oziroma da ponekod noči sploh ni več. In ta svetloba se vidi tudi v kraje, kjer svetlobno onesnaževanje ni tako zelo prisotno.

Vedno razsvetljena mesta številnim živalim močno škodijo.
Vedno razsvetljena mesta številnim živalim močno škodijo. FOTO: Thinkstock

Pri sesalcih, ki so dejavni ponoči, že opažajo upad pri reprodukciji, velike težave pri iskanju hrane, lažje jih opazijo tudi plenilci. Tudi številne ptice migrirajo ali lovijo ponoči. Odvisne so od teme in zvezd, da najdejo svojo pravo pot. Zaradi mnogo svetlejših mestih luči od zvezd se številne ptice zaletavajo v stavbe in visoke nebotičnike, ki so zrastli v svetovnih metropolah. Zabeleženi so primeri, ko so ptice selivke precej zašle s svoje poti zaradi svetlobnega onesnaževanja.

Na udaru so tudi plazilci – denimo želve. Te gnezdijo na neobljudenih, temnih plažah, vsaj nekoč je bilo tako. Zdaj svetle plaže odvračajo samice od gnezdenja, če pa že, so nato na udaru male želve. Luči jih zmedejo in namesto v morje se odpravijo v mesto, kar zanje pomeni smrt.

Živali v slovenskih mestih

Skoraj 60 odstotkov naše države predstavljajo gozdovi. Ti se širijo tudi na obrobje večjih mest, ki se prav tako lahko pohvalijo z veliko zelenih površin. Največje mesto je seveda Ljubljana. Na območju Mestne občine Ljubljana (MOL), ki zajema tudi del barja, živi kar 66 odstotkov vseh vrst ptic, ki živijo v Sloveniji, kar 49 vrst kačjih pastirjev od 72, ki so zapisane v Sloveniji in kar 19 vrst netopirjev od 29, ki živijo v Sloveniji. Sistematično so popisali ptice. Na območju občine so popisali 161 vrst ptic, od tega jih kar 104 vrst gnezdi, 97 vrst pa jih na območju občine prezimuje.

''Po oceni strokovnjakov naj bi na območju občine sicer živelo kar 268 vrst ptic, število osebkov pa bi se lahko primerjalo s številom prebivalcev mesta. Največje število vrst je bilo zabeleženo v kulturni krajini v primestnih naseljih in gozdu, najmanjše število vrst pa lahko najdemo v industrijskih conah in nakupovalnih središčih ter v samem središču mesta,'' so pojasnili na oddelku za varstvo okolja na ljubljanski občini.

Ti podatki, kot poudarjajo na MOL, kažejo, da so kljub urbanizaciji v Ljubljani ohranili habitate za številne živali in rastline. ''Kar 46 odstotkov površine Mestne občine Ljubljana pokrivajo avtohtoni gozdovi, ki skrivajo redke in zavarovane vrste, Ljubljana pa se ponaša tudi z zavarovanim območjem sredi mesta – krajinskim parkom Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib, kjer najdemo vrste, ki drugod po Evropi veljajo za izumrle,'' so dodali.

Z Rožnika in Golovca pa povsem v bližino hiš zahajajo tudi nekatere večje živali, kot so srne, lisice in druge živali, z izjemo jelenjadi, kar nas seveda ne sme presenečati. ''Morda so nekoliko bolj presenetljivi prebivalci v bližini mest divji prašiči, ki so se v zadnjih deset do 15 let pojavili tudi na Golovcu. Prašiči, ki so bili pred stotimi leti že skoraj iztrebljena vrsta, se v zadnjih dvajsetih letih povsod po Evropi širijo, kar smo opazili tudi pri nas. Če najdejo primeren habitat, kakršen je Golovec, se zdaj pojavljajo tudi tam, kjer jih prej ni bilo,'' je pojasnil Rok Černe z Zavoda za gozdove in dodal, da so pri nas prašiči bistveno manj problematični kot na primer v Nemčiji, kjer se na primer v Berlinu pojavljajo kot prebivalci mestnih parkov.

Sobivanje živali in človeka

''Če se primerjamo s tujino, smo Slovenci bolj naklonjeni živalim in v povprečju sobivanje poteka dobro,'' je povedal Černe, a hkrati poudaril, da mora človek za uspešno sožitje sprejeti določene preventivne ukrepe. Tako je treba domače živali ustrezno zaščititi: na primer kokoši z ograjo, da se do njih ne dokoplje lisica ali dihur. ''Ni potrebnega velikega vložka, da nam te živali ne naredijo škode,'' je dejal Černe.

Nekoliko več težav je sicer z velikimi zvermi, ki v bližino večjih mest sicer večinoma ne zahajajo (Černe je sicer spomnil na medveda Rožnika). A tudi pri medvedih in volkovih je treba domače živali ustrezno ograditi, predvsem pa, kot je poudaril Černe, je treba poskrbeti za organske odpadke. ''Hrana privablja živali, tako velja, da naj bodo organski odpadki in hrana čim manj dostopni. Problematično je, ko se žival navadi te hrane in se nato vrača. V naselja. Če je to medved, lahko to začne predstavljati resen problem,'' je dejal.

Invazivne nutrije in zaščitniške sive vrane

Nutrije so pri nas invazivna vrsta.
Nutrije so pri nas invazivna vrsta. FOTO: AP
Glodalci so lahko problematična vrsta, saj prenašajo povzročitelje različnih nalezljivih bolezni in ker povzročajo ogromno gospodarsko škodo. V naših mestih so najbolj razširjene vrste norveška podgana, črna ali strešna podgana in navadna miš. Na oddelku za zdravje in socialno varstvo MOL so pojasnili, da je po podatkih Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano trenutno število glodavcev v Mestni občini Ljubljana v običajnih mejah, brez kakršnihkoli posebnosti. Poleg tega na Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano v zadnjih letih razen običajnih sezonskih nihanj ne opažajo povečanja povpraševanja po deratizaciji.

Na Mestni občini Ljubljana so pojasnili, da je največ konfliktov opaziti med gnezdenjem s sivo vrano in z nutrijo, ki je tujerodna invazivna vrsta. Ker sta obe vrsti lovni vrsti in sodita med divjad, mora ukrepe sprejeti država oziroma Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano.

Nutrija je glodavec iz Južne Amerike, ki pa se je zaradi izpusta s farm, kjer so jo gojili za krzno, močno razširila. Je invazivna vrsta, ki naseljuje že vse večje vodotoke v Mestni občini Ljubljana. ''Populacijo nutrij spremlja Zavod za gozdove Slovenije v okviru lovsko-upravljavskega načrtovanja. Obravnavajo jo v okviru treh lovsko-upravljavskih območij; Notranjske (načrtovanje ZGS OE Postojna), Gorenjske (načrtovanje ZGS OE Kranj) in Zasavja (načrtovanje ZGS OE Ljubljana). Podatka o številu nutrij po naših informacijah zavod nima, ker ga je zelo težko oziroma drago relevantno zajeti. Upravljanje temelji na posrednih kazalnikih. Skupen odvzem nutrije na območju Ljubljane (lovišča v neposredni bližini) je bil v letih od 2011 do 2015, 108, 104, 96, 164 in 210 živali. Po podatkih zavoda nutrija še ne povzroča izrazitejših škod,'' so pojasnili na oddelku za varstvo okolja MU MOL.

Ker je mestno območje nelovno območje, je poseg v populacije divjadi mogoč le kot izreden ukrep v posebej utemeljenih primerih. Posebej utemeljen razlog pa je lahko znanstveno raziskovalno delo, preprečevanje resne škode oziroma zdravje ljudi in javne varnosti.

Nutrija je po zakonu divjad. Krmljenje divjadi pa je dovoljeno le za vrste divjadi in na lokacijah predvidenih z načrti lovskoupravljavskih območij. ''Z drugimi besedami to pomeni, da je vsakdo, ki krmi nutrije, v prekršku po zakonu o divjadi in lovstvu. Mestna občina Ljubljana torej ne more sprejemati ukrepov za omejevanje njene populacije, javnost pa redno obveščamo, naj nutrij ne hrani in s tem izboljšuje pogoje za njeno razmnoževanje,'' so še dodali.

Težavne so lahko tudi sive vrane, ki prav tako sodijo med divjad, s katero upravlja ministrstvo za kmetijstvo. Černe z Zavoda za gozdove je pojasnil, da so sive vrane zelo teritorialne in branijo svoja gnezda, kar pomeni, da so lahko med gnezdenjem tudi napadalne. ''Praviloma vrane človeka, ki se je preveč približal gnezdu, le nizko preletavajo, redko se zgodi fizični kontakt. A kljub temu je predvideno, da se taka gnezda umakne, še posebej v bližini vrtcev in šol,'' je dejal Černe.

Vrane so med gnezdenjem lahko tudi napadalne.
Vrane so med gnezdenjem lahko tudi napadalne. FOTO: Thinkstock
V nekaterih slovenskih občinah je prostoživeče živali prepovedano krmiti. Takšna prepoved v Ljubljani velja od avgusta 2015. Inšpektorat MU MOL je obravnaval sedem kršitev odloka zaradi hranjenja živali na javnih zelenih površinah in na občinskih cestah. Zaradi kršitev so izdali tri plačilne naloge, dve prekrškovni odločbi in dve opozorili zakonu o prekrških.

Tudi na ljubljanski občini so povedali, da občasno med gnezdenjem prejmejo nekaj pritožb občanov glede vran. ''Med ukrepi za zmanjšanje populacije je navedena tudi metoda s pomočjo kontracepcije za sive vrane, vendar pa v svetu še ni tovrstne prakse. Pristojna lovska družina zunaj avtocestnega obroča izvaja lov, a ugotavljajo, da je z vidika zmanjševanja številčnosti populacije neučinkovit,'' so povedali in dodali, da ''kljub temu da na Mestni občini Ljubljana nismo pristojni za reševanje problematike, izvajamo poizkus zmanjševanja populacije z umetnimi gnezdilnicami za sokola selca, ki je naravni sovražnik sivih vran. Tako vplivamo na zmanjšanje populacije na naraven način, brez uporabe strelnega orožja, strupov in hormonov, ne moremo pa v celoti rešiti problema številčne populacije vran.''

Gnezdilnice za sokola selca so postavili na Poljanah in v Trnovem, a ni nujno, da bodo sokoli umetno domovanje tudi z veseljem sprejeli. ''Podoben poskus so pred več leti izvedli tudi v Mariboru, kjer pa je prvi par sokola selca gnezdil šele predlansko leto. Z namestitvijo gnezdilnic namreč ptici ponudimo mesto za gnezdenje, vendar od namestitve do gnezdenja lahko traja več let. Zato bomo lahko o uspešnosti projekta govorili šele takrat. Za ta projekt smo namenili 2.900 evrov.''

Čas za Zemljo
Čas za Zemljo FOTO:
  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (26)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

jgm
27. 03. 2017 15.20
Že prav, da postavljajo gnezdilnice za selca. Toda s tem sivih vran ne bo nič manj, saj v jati ujedo preženejo. Bo pa manj mestnih golobov, ki so zanj nenevaren plen.
1XXX1
26. 03. 2017 17.23
+3
Verniki pravijo da je to božji plan. Kakšen mora biti ta bog, da zaradi ene vrste uniči na 1000.000 drugih,
Bibosan
26. 03. 2017 09.58
+12
Brezvezne študije. Golo in strašno dejstvo je, da uničujemo in iztrebljamo, da se sami kot vrsta širimo. Zakaj nas mora biti 7 ali več milijard???? Zakaj morajo zaradi nas izumirati ostale vrste? Kdo nas je pooblastil? Naši bogovi?
BURGA
26. 03. 2017 16.54
+4
Bibosan bo treba sprejeti zakon, samo enega otroka na družino in določiti katerega spola mora biti, ker bo sicer zmanjkalo deklic.
Bibosan
26. 03. 2017 19.37
+1
JanZiska
25. 03. 2017 17.18
-20
Preklete živali. Alah akbar!
Wortex2
25. 03. 2017 17.24
+18
Nisem vedel, da imate v polju prost dostop, do računalnikov.
TruthFreedom
25. 03. 2017 18.35
+7
Tipičen primer primitivne osebe, ki širi sovraštvo in rasizem. Kot prvo, če že provociraš, se nauči pravilno napisati besede. Kot drugo pa bi bilo dobro, da sploh poznaš pomen. Glede na to, v kakšnem kontekstu si ga uporabil... Sploh pa človek, ki nima rad živali, nima rad ljudi. In takšna oseba vsekakor nima rada niti same/ga sebe. Tako, da se mi v bistvu na nek način smiliš... Mir s tabo. ✌
Bibosan
26. 03. 2017 09.56
+1
TruthFreedom, s tabo se strinjam do stavka:
BURGA
26. 03. 2017 16.56
Bibosan
26. 03. 2017 19.38
Apostol1
25. 03. 2017 17.07
+9
Zanimiv dokumentarec planet zemlja se začne z uvodom pred 100 leti je bilo na zemlji 1,5 milijarde ljudi ,danes jih je več kot 7 , in v bistvu se vsa narava prilagaja človekovemu razvoju , žal pa je človek le na nek način najbolj invazivna vrsta živali ,ki misli da zato ker je na vrhu prehranjevalne verige ,lahko upravlja z vso ostalo naravo , vendar skozi zgodovino opazimo da razum ,ki naj bi bil glavno orodje človeka v boju za obstanek vodi predvsem pohlep in ravno ta pohlep bo prej ko slej uničil življenje na zemlji kakršnega poznamo danes .Zaradi pohlepa ubijajo živali iz banalnih vzrokov kot naprimer ,rogovi nosorogov , slonji okli , krzno in tako naprej, vsega tega človek ne rabi ,razum tule zataji in zločin nad naravo se nadaljuje, Pohlep vodi tudi naftne lobije in to v današnjem času ko je obnovljiva energija čista realnost , vse skupaj vodi v vojne in uničevanje narave, Osebno menim da bo človek na nek način doživel evolucijo v tem smislu da v lahko nastane nova tehnološka vrsta in to so roboti z umetno inteligenco ,ki je danes že prisotna in sicer še v začetni fazi, morda bo to čez 1000 let ,morda prej morda kasneje samo človek in del narave se bo spremenil in tudi izumrl.
BURGA
26. 03. 2017 16.58
-3
Človek je del narave in tako moramo razumeti njegovo delovanje.
Bibosan
26. 03. 2017 19.39
+2
Jak Tobim
27. 03. 2017 09.16
+1
ne, na planetu zemlja je že danes 9 milijard ljudi (milijard!!). milijarde niso eden ali dva človeka - na glas prešteti do milijarde, da si lažje predstavljaš. zakaj lažemo pri podcenjevanju števila, je neznanka. je pa UNHCR, UNEP in WHO pri OZN to že nekajkrat objavil. da države podatke prikrojijo (denimo Kitajska, ki je opustila politiko ena družina, en otrok ne prišteje skoraj četrt milijarde ljudi, o Indiji nima smisla izgubljati besed, V Afriki in na vojnih območjih bližnjega vzhoda pa od 13-letnice naprej vsaka ženska rodi na vsakih 10-mesecev- tam se pogovarjamo o pol milijarde nepreštetih in o dejstvu, da ljudje mislijo, da tam populacija ljudi upada, v resnici pa eksplozivno narašča...). v vsakem trenutku je na miniaturnem koščku, ki ga imenujemo Slovenja vsaj dva in pol milijona ljudi,..še zmeraj pa sanjamo o tem, da izumiramo. edino pri velikosti avtov, hiš, količini hrane,. .. tukaj si ne lažemo. na to smo ponosni. Razumi, če moreš.
ev55
25. 03. 2017 11.14
+2
Žal zakon o zaščiti živali krojijo neuki ljudje,zato pa so v velikem porastu nekateri plenilci in tudi škodljivci.
dajno
25. 03. 2017 09.48
+9
Ilegalci tudi invazivni
Heinke
25. 03. 2017 09.22
+5
Res mi ni jasno, zakaj je ena vrsta invazivna, če je kdo invaziven so to migrantje... v starih časih čefkoti.... In to tako invazivna, da je uničila naravno okolje vsem ostalim živalim in celo ljudem.... Seveda žival vidi človeka kot žival....
BURGA
26. 03. 2017 17.01
Pa saj vse človeštvo temelji na migracijah od pamtiveka, le da je danes lažje potovati. Evropejci so poselili Ameriko na konjih in vozovih, danes imamo avto, vlak, ladjo, letalo, pa še bicikel če vse to odpove.
paracelsiuss
25. 03. 2017 09.20
+19
Se pa plazi naokrog še ena zver, ki bi že zdavnaj morala izumreti, pa ni.....domuje v vaših denarnicah, jih neopazno prazni, večina pa je sploh ne opazi, še več, niti tega ne, da jo futra....gnezdi pa na Kajmanskih otokih, Deviških otokih, Antigvi, Arubi in še kje.....Opazna je zgolj škoda, ki jo povzroča, to pa je huda zaostalost, deformiran razvoj in vse večja beda....ji pa tudi grozi izumrtje, a šele potem, ko jo bo opazila večina Slovencev, trenutni vtis pa je, da se to ne bo zgodilo nikoli.....
supergigi
25. 03. 2017 09.15
+0
Mačke in podgane so brez dvoma izredno prilagodljivi vrsti.
mufic
25. 03. 2017 09.08
-26
Vecinoma teh zivali so najvecji prenasalci bolezni.Golobe bi bilo treba iztrebit,samo skodo delajo
dajno
25. 03. 2017 09.48
-13
ce.ce.
25. 03. 2017 09.49
+17
a ja? mislim, da je treba nekaj drugega iztrebit
zlobniCO2
25. 03. 2017 10.32
-9
TruthFreedom
25. 03. 2017 10.52
+25
Največjo škodo Zemlji in njenim prebivalcem povzroča edinole človek. Nobeno drugo bitje ni tako nevarno. In takšni komentarji kot je vaš, torej takšni ljudje kot ste vi, ste potrditev mojim besedam. In, če je po vašem rešitev iztrebljanje... Le kaj bi potem morali storiti s človekom?