Čas za Zemljo

Tragična resnica palmovega olja: trpijo ljudje, živali in okolje

Ljubljana, 05. 04. 2017 13.32 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Palmovo olje je mogoče najti praktično povsod - od prehrambenih izdelkov do kozmetike. Večinoma gre za olje, pridobljeno na plantažah, ki uničujejo življenja ljudi in živali, hudo trpi pa tudi narava, saj imajo plantaže oljne palme od vseh globalno pomembnih kmetijskih pridelkov največji ogljični odtis.

V okviru projekta SupplyCha!nge so v društvu Focus pod drobnogled vzeli mednarodne industrije, ki oskrbujejo Evropo s poceni kmetijskimi surovinami z globalnega juga ter odkrili številne zlorabe okolja in lokalnih prebivalcev. Problematično je predvsem palmovo olje, saj podjetja kršijo zemljiške pravice ljudstev v jugovzhodni Aziji, saj uničujejo njihovo zemljo, širše okolje in teptajo njihove pravice, so sporočili iz društva Focus.

To palmovo olje, predvsem ker je cenejši od nekaterih drugih olj, med drugim uporabljajo tudi za proizvodnjo sladic, ki jih lahko najdemo tudi na policah v Evropi in tudi pri nas. Analiza piškotov na policah supermarketov je pokazala, da kar 80 odstotkov piškotov vsebuje palmovo olje. Od tega je manj kot 0,1 odstotka ekološko certificiranega, kar 90 odstotkov pa vsebuje palmovo olje brez certifikatov ali informacij o načinu pridelave.

V društvu Focus opozarjajo na problematiko pridobivanja palmovega olja.
V društvu Focus opozarjajo na problematiko pridobivanja palmovega olja. FOTO: Društvo Focus

''Po podatkih organizacije za hrano in kmetijstvo pri združenih narodih (FAO) palmovo olje predstavlja kar 35 odstotkov proizvodnje vsega rastlinskega olja na globalni ravni. V Evropi ga porabimo okoli 13 kilogramov na prebivalca na leto, če štejemo samo izdelke vsakdanje potrošnje. Več kot 50 odstotkov izdelkov, ki jih najdemo v supermarketih vsebuje palmovo olje, če vzamemo samo industrijske piškote, pa je takih kar 80 odstotkov,'' kažejo podatki.

Ogromen ogljični odtis

Palmovo olje
Palmovo olje FOTO: Društvo Focus

''Odkar je podjetje prišlo v naše kraje, so se naša življenja spremenila. Prej smo lahko pili vodo iz našega potočka. Nabirali smo lahko sadje, ratan in les v gozdu ter jedli našo lastno zelenjavo. Danes moramo vse, celo vodo, kupovati v trgovini,'' je članom odprave SupplyCha!nge dejala prebivalka vasi, ki je zdaj skoraj v celoti obkrožena s plantažami palmovega olja.

Velik porast povpraševanja industrije po poceni palmovem olju je vodilo v hitro širitev plantaž oljnih palm v Indoneziji in Maleziji. Med letoma 1990 in 2012 so se plantaže razširile iz 3,5 na več kot 13,1 milijonov hektarjev. Po nekaterih ocenah je kar 63 odstotkov teh plantaž nastalo na področjih, kjer je bil izsekan pragozd, kar 30 odstotkov pa na izsušenih šotiščih. Vse to vodi do ogromnih izpustov CO2.

Plantaže oljne palme imajo od vseh globalno pomembnih kmetijskih pridelkov največji ogljični odtis na površino zemlje, predvsem kot posledica izsekovanja gozdov ter izsuševanja šotišč. Če k temu dodamo še pogoste požare, se emisije Indonezije v nekaterih dnevih dvignejo nad emisije celotne industrije ZDA.

''Kar 70 odstotkov palmovega olja prihaja iz plantažne pridelave, ki nadomešča druge načine rabe zemlje ter ima uničujoč vpliv na celotno krajino, biotsko raznolikost in ljudi, ki tam živijo. Ker palme potrebujejo veliko vode za rast, so okoliška zemljišča izsušena. Zaradi tega je nemogoče gojiti riž (in druge poljščine), ki predstavlja ključni element tradicionalne prehrane. Veliko prebivalcev je bilo razseljenih, malih kmetij ter ekosistemov pa uničenih. Tisti, ki ostajajo, so primorani kupovati hrano, ki so si jo lahko v preteklosti sami pridelali,'' navajajo v društvu Focus.

Kaj lahko naredimo mi?

Izsekavanje gozdov
Izsekavanje gozdov FOTO: Društvo Focus

Potrošniki, združeni v eno, imamo v rokah veliko moč, da pritisnemo na trgovske verige in politike. Prvi korak je zmanjšana raba palmovega olja, kar lahko dosežemo s kupovanjem lokalnih in sezonskih, predvsem pa cerfiticiranih surovin.

Društvo Focus pa je pripravilo tudi peticijo ''Pravica za moje piškote'', s katero pozivajo politike na ravni EU, da ustvarijo potrebne pogoje za pravično trgovino. EU mora ustvariti pogoje, kjer bodo odgovornost za kršitve, ki se dogajajo v okviru dobavnih verig, nosila podjetja, ki imajo od tega koristi. Večkrat je že bilo ugotovljeno, da prostovoljne sheme ne zadoščajo.

V društvu zahtevajo vpeljavo zavezujoče zakonodaje proti nepoštenim poslovnim praksam skozi celotno dobavno verigo; podporo iniciativi za zavezujoč dogovor v okviru ZN na področju poslovanja in človekovih pravic, s katerim bo mogoče regulirati tudi transnacionalne korporacije; zagotovitev, da ne prihaja do odtujevanja zemlje v državah proizvajalkah za trg EU.

Evropski parlament za enoten sistem certificiranja palmovega olja

Iz Evropskega parlamenta so medtem sporočili, da so evropski poslanci sprejeli resolucijo, ki se zavzema za postopno opustitev uporabe biogoriv iz rastlinskih olj do leta 2020 in enoten evropski sistem certificiranja palmovega olja za prodajo na skupnem trgu. S tem bi EU pokazala, da želi z zmanjšanjem povpraševanja zmanjšati vplive na okolje, kot sta krčenje in degradacija habitatov, ki jih povzroča netrajnostna proizvodnja palmovega olja, še posebej v jugovzhodni Aziji.

Poslanci z resolucijo želijo, da sistem certificiranja zagotovi, da bo na trg EU vstopalo le trajnostno pridobljeno palmovo olje. Parlament zato poziva Unijo, naj za palmovo olje in proizvode, ki ga vsebujejo, uvede minimalna merila trajnosti, ki jih bodo morali izpolnjevati za vstop na skupni evropski trg.

Resolucijo so poslanci sprejeli s 640 glasovi za, 18 proti in 28 vzdržanimi glasovi. Po njihovih podatkih je kar 46 odstotkov vsega palmovega olja, ki se uvozi v EU, namenjenih za proizvodnjo biodizla (kar je šestkrat več kot leta 2010), za to pa potrebnih približno milijon hektarjev tropskih zemljišč. Parlament poziva Komisijo, naj po možnosti do leta 2020 sprejme ukrepe za postopno opuščanje uporabe rastlinskih olj za biogoriva, vključno s palmovim oljem, saj to povzroča krčenje gozdov.

Uničevanje "pljuč našega planeta" povzroča veliko okoljsko škodo, meni evropski poslanec Igor Šoltes. Ne samo, da se krčijo tropski habitati in življenjski prostor ogromno živalskih vrst, temveč tudi "izginjajo tudi površinske in podzemeljske vode, se pojavljajo gozdni požari, kar tragično vpliva na lokalno prebivalstvo, katerih preživetje je tesno povezano s temi ekosistemi." Šoltes dodaja, da je "ravno to izkoriščanje za potrebe palmovega olja postalo glavni razlog za številne socialne in gospodarske težave." Prebivalstvo iz teh območij je bilo izseljeno, zemljišča pa nasilno pridobljena. Ob tem je to isto prebivalstvo nemalokrat postalo delovna sila na plantažah. Za delo izkoriščajo tudi otroško delovno silo, razmere pa so, kot pravi Šoltes, nemogoče in mejijo na sužnjelastniške.

"Evropa nosi svoj del odgovornosti," pa dodaja Franc Bogovič, saj je tretja največja porabnica palmovega olja na svetu.
 

Čas za Zemljo
Čas za Zemljo FOTO:
  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (82)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Heinke
25. 04. 2017 10.28
Točno tako je, kot je rekla, včasih je bilo zastonj (voda v potoku...), danes moraš pa vse plačati, pa to še požrešni vladi ni dovolj, še davek na davek davek si izmišljuje. Živimo bolj revno od Afrike. Ne verjamete? 2 otroka preživete, pa se kdaj vprašate, če bi imeli 14 otrok, kako bi živeli? Revščine ne vidimo, ker je malo otrok. Ne mislit, da je Slovenija kaj bolje od Afrike ali bližnjega vzhoda. Ne mislit, tudi v sanjah ne mislit, da bi bolje živeli od črncev ali muslimanov z bližnjega vzhoda, če bi imeli po 10 otrok. Še slabše bi živeli. Tako je pa EU le hlapčevska sila za nerazviti svet in čisto nič drugega. Seveda si tega nikoli ne bo priznala, škoda, ker ni nič drugega.
izpolni polje vzdevek
06. 04. 2017 17.19
-4
Ljudje, saj ni vse tako črno in belo. Ja, ljudje uničujemo okolje. Odkar obstajamo smo ga. Ampak, smo pametni in pogruntamo načine, kako ga tudi spet pozdravimo. Vedno.
izpolni polje vzdevek
06. 04. 2017 17.21
-4
London je imel včasih tako meglo, da so ljudje umirali zaradi nje. Potem pa so spremenili par stvari in danes nihče v Londonu ne umira zaradi megle. Tehnološki napredek pomaga človeštvu.
Racio
06. 04. 2017 19.10
+6
Še nikoli nisem slišal, da bi nekdo umrl zaradi megle, to je nizka oblačnost, vodna para... Si ti morda mislila smog?
izpolni polje vzdevek
06. 04. 2017 17.15
-7
Olje naj si vsak kupi kakršno želi in kakrpno si lahko privošči.
devlon
06. 04. 2017 11.23
+2
'glavno, da do konca uničimo podizvajalce celovških dvorov in jim ne damo nič.' Riba pri glavi smrdi. Malo hudo, če imajo vsi 'roke zvezane', vključno s predsednikom vlade in države. je to pravna in pravična država?
izpolni polje vzdevek
06. 04. 2017 17.15
+0
Ja, pravna država se ravna po zakonih. Pravna in pravična pa nimata druga z drugo nič skupnega.
izpolni polje vzdevek
06. 04. 2017 17.16
-1
Torej, preberi si, kaj zakon pravi na temo celovških dvorov in potem debatirajva.
medo90
06. 04. 2017 09.21
+8
Najboljša je domača svinjska mast, za solato pa oljčno olje.
Armagedon
24. 04. 2017 15.02
če si Štajerc, pa ga čez bočno olje (za solate) ni...
Jožajoža
05. 04. 2017 18.59
-10
lari fari spet gre nekomu v nos
metronom
05. 04. 2017 18.34
+12
mene bol zanima kolk ludi trpi v sloveniji in delajo po cele dneve, k nas nasi nesposobni politii oberajo
Racio
05. 04. 2017 18.46
+12
Veliko..., vendar še zdaleč ne toliko kot v tako imenovanih državah tretjega sveta. To pa je večina planeta...
Ferdo Crni
05. 04. 2017 18.59
+5
Avtor tega prispevka je društvo Focus ki se financira iz davkoplačevalskega denarja (Zavod za zaposlovanje RS, Ministrstvo za okolje in prostor (Podnebni sklad), Ministrstvo za javno upravo, Mestna občina Ljubljana, Ministrstvo za zunanje zadeve.). Torej mi davkoplačevalci plačujemo enormne davke da se financirajo takšna levakarska društva, ki nam potem pridigajo da smo slabi ljudje ker si drznemo poceni olje kupit ali pojesti kakšno meso.
Racio
05. 04. 2017 19.11
+11
mi kot kupci smo del sistema(zaradi na stvar funkcionira...) in smo posledično soodgovorni za nastalo situacijo...
beware1
05. 04. 2017 18.17
-4
Ajga, sedaj so nasli palmovovo olje!??? Kaj vse si bodo izmislili za svoja POsl( r) ANSKA MESTA?? Za 20000 eu mesecno?? Brez besed😎
izpolni polje vzdevek
05. 04. 2017 18.25
+8
Koliko zaslužijo poslanci? Kolikor jaz vem je 4 do 5 tisoč ne 20 tsioč mesečno.
jonbonslon
05. 04. 2017 18.30
+1
izpolni,ja nisi poslanec,ker če si prosim no,..
Racio
05. 04. 2017 18.49
+4
vzdevek, mogoče je mislil evropski poslanci....
izpolni polje vzdevek
06. 04. 2017 17.17
-1
Tudi Evropski ne zaslužijo več. Ljudje si predstavljajo, da politiki zaslužijo ogromno denarja. Ni res.
pigsparlament
05. 04. 2017 18.02
+3
Palminovo olje povzroca raka....aaa eko zakiaj hocejo da se ne proizveduje vec palminovo olje...aahh sama neka politika je v ozadju..
izpolni polje vzdevek
05. 04. 2017 18.25
+3
V ozadju so neuki novinarji, ki ne veo, kaj je njihova naloga. Sveta s temi članki ne bodo rešili.
Sara Rebek
05. 04. 2017 18.37
+1
pigsparlament...palmino olje provzroča raka, če ga segreješ na visoki temperaturi tako kot olivno ali mnoga druga olja. Res, da ga je najbrž treba segret , če hočeš speč piškote.
izpolni polje vzdevek
05. 04. 2017 17.59
-2
Po mnenju nekaterih je vsako delovno mesto napad na okolje.
Racio
05. 04. 2017 19.07
+2
Načeloma kar drži da je vsako delovno mesto obremenitev za okolje, ker delovno mesto obstaja, ker izkoriščaš nekoga ali nekaj, iz katerega črpaš profit, pa naj bo to proizvodna ali storitvena dejavnost...
izpolni polje vzdevek
06. 04. 2017 17.18
Ampak delovna mesta potrebujemo, da delamo in tako preživimo. K sreči smo ljudje pametna vrsta, ki bo sčasoma gotovo ugotovila, kako izboljšati okolje. Enkrat smo to že ugotovili, londonska kriza, ko je megla pobila na stitine ljudi. No, danes je London brez megle. Preberi si.
Ferdo Crni
05. 04. 2017 17.40
+27
Avtor tega umotvora - Društvo Focus pušča zelo velik "odtis" v javnih financah in stavim, da ga prav malo briga, koliko toplogrednih plinov so izpustili davkoplačevalci. ki so prispevali temu društvu da sedaj klobasa o največjem problem lačnih slovencev - palminovem olju. Društvo Focus financirajo : Zavod za zaposlovanje RS, Ministrstvo za okolje in prostor (Podnebni sklad), Ministrstvo za javno upravo, Mestna občina Ljubljana, Ministrstvo za zunanje zadeve. --- Torej MARŠ delat kaj pomembnega ne pa mi tlele flancat o palminovem olju.
Mich Diam
05. 04. 2017 17.39
+3
jaz delam sam bingelnovoolje! Odlično!
0100011110111
05. 04. 2017 16.57
+27
začnite sami pridelovat hrano, kozmetiko itd. magari živite v mestih pa mate sam balkone in okna. vse se da, pa tudi fajn je za pogledat đunglo sred betoniranega mesta in stolpnic. če mate pa hišo pa itak vrt, njiva. meso pa kupujte pri lokalnih kmetih, ki majo živali večino časa zunaj, namesto v kletkah živalskih farm. pa zmanjšate vnos mesa tudi, telo ga definitivno ne rabi vsak dan, tudi vsaki drugi dan ne. naše babice in dedki ki so delali na polju so ga jedli za "gospodov dan", na večini kmetij enkrat na mesec, pa noben ni jamral da rabi šnicl vsak dan "da bo lahko fizično delal". več se vozite s kolesi, uporabljajte javni prevoz. začnite tuhtat na družbo, na vzajemnost... ne samo na lastno rit. bo precej boljše vsem.
AxisDei
05. 04. 2017 17.14
+5
izpolni polje vzdevek
05. 04. 2017 18.01
-9
Če vse pridelaš doma in živiš samooskrbno od kod bo potem denar za šolstvo, zdravstvo, policijo? Čas dedkov in babic je bil tudi čas, ko je bila povprečna življenjska doba 45 let. Visoko razvita družba potrebuje potrošnjo, da ustvarja delovna mesta. Npr.: Kupuješ v trgovini, trgovka ima plačo. Pridelaš vse doma, trgovka je na zavodu in davek iz tvojega žepa plačuje to trgovko, da sedi doma.
Ferdo Crni
05. 04. 2017 18.54
+7
Čista klobasa. Tisti ki resno pozna delo na kmetijah nekoč se seveda lahko le smeji tej demagogiji. Res je bil zrezek redko na jedilniku a kmetje so porabili celo žival. Torej je bil jedilnik vedno sestavljen iz živalskih sestavin - kostne juhe, mast, žolca, suhomesni izdelki, posušena govedina...... itd. Samo meso kot meso pa je bil redek in cenjen. Tudi zelenjava ni bila v merkatorjih in jo je bilo v času brez skrinj izredno težko prezimiti, še posebno pa sestavljati veganske super duper jedilnike. Torej tole samovšečno veganstvo je navadno flancanje japijev, ki si lahko privoščijo hladilnike, vrtove, veleblagovnice in se imajo za nevem kakšne okoljevarstvenike. Ne motijo jih ogromni hladilniki in energija porabljena za njih. Poleg tega imajo čas in prostor, da vzgajajo vsemogočo zelenjavo ker očitno nič ne delajo
Racio
05. 04. 2017 19.02
+3
vzdevek, kaj pa neizbežna optimizacija proizvodnje z robotizacijo in avtomatizacijo? Kako pa to vpliva na visoko razvito družbo, ki temelji na potrošnji in ciklu delodajalec, delavec in potrošnik? Potrošnik je večinoma enako delavec in delavca izpodrinja robot. Kaj bo raja delala če pa stroj naredi bolje, hitreje, učinkoviteje... Kapitalizem bo posledično slej kot prej uničil samega sebe...
Ferdo Crni
05. 04. 2017 19.23
+1
Racio
05. 04. 2017 19.34
+2
Sigurno ampak pomisli koliko je nadpovprečno pametnih ljudi, ki razvijajo robote in koliko je ljudi ki lahko večinoma opravljajo le neka fizična dela. Večina delavcev je v takšni ali drugačni proizvodni ali storitveni dejavnosti in oni predstavljajo glavnino potrošnikov, katere čedalje bolj izpodrinja avtomatizacija in robotizacija...
jonbonslon
05. 04. 2017 16.45
+1
pop mi ne pusti komentirat žal...
Komendator
05. 04. 2017 16.55
+4
jonbonslon
05. 04. 2017 18.32
Komendator
05. 04. 2017 18.58
+1
Če napišeš Nutela z dvema L je to spam! :)
Sara Rebek
05. 04. 2017 19.00
+2
tukaj izginjajo komentarji kot za šalo. samo posoliš malo resnice in hop komentar izgine
jonbonslon
06. 04. 2017 11.22
AxisDei
05. 04. 2017 16.33
+11
Dejstvo, da bi morali vsi pristati na malce bolj vegeterijansko prehrano, ker smo v svojem bistvu še vedno bolj rastlinojedi (tudi naš črevesni trakt kaže na to) in tudi preprosto zato, ker to pomeni angažma v prid naravi - zame je veganstvo in vegeterijanstvo nično, če se ne vloži vsaj malo v lastno pridelavo (pa magari na balkonu, prepričan sem, da ima tudi marsikdo sorodnika, babico, dedka, ki bi z veseljem delil denimo 1kg krompirja v zameno z 1 uro pomoči na njivi - seveda se tega ne da več počet kot poklic, kot nekoč, a nihče me ne bo prepričal, da si ne more vzeti dveh uric na teden) - solata iz supermarketa je dražja, a ima povprečno manj vitaminov kot kos mesa, zato, ker jo ''vzpodbujajo'' z umetnimi škropili in če ves čas ješ samo prepeljano iz Romunije, Hrvaške, ne boš nič bolj ''eko'' in zdrav od enega mesojedca. Tudi mnoge veganske in vegeterijanske stvari mi je žal kupiti, ampak enostavno zato, ker jih je simpl narediti doma - jaz po naravi slabše prebavljam laktozo in sem v želji, da bi se počutil bolje, malo bolj pogledal v stvari in eksperimentiral - danes le redko pijem kravje mleko, ponavadi domače riževo (ena skodelica kuhanega riža na skodelice štiri mlačne vode, polovica vanilijevega stroka in v blender), mandljevo, itd. Saj ni treba biti eno ali drugo, da narediš spremembo, sam uživam, če imam široko paleto in veliko se da pripraviti tudi vnaprej - če si zadate eno minimalno spremembo, recimo to, da kupujete od lokalnih kmetov ali imate faširano za čevapiče pred očmi zrezano iz izbranih kosov, je veliko). Ker v pakiranjih česarkoli je povečinoma sama plastika in pocenske variante, ki pokažejo, da te kot kupca ne cenijo. Premislite preden kupite, zamenjajte kaj s sosedom, poskusite kakšno nutello narediti doma - je neprecenljivo, se redno rekreirajte in uživajte. Najbolj zdravo olje je pa sicer originalno repično, ki vsebuje samo ok. 20% nasičenih maščob, a v Sloveniji nisem našel še nobene znamke, ki bi si zaslužila približek in certifikat tistega, ki sem ga enkrat kupil na počitnikovanju v Nemčiji. Žalostno je, da nekateri, da bi si obogatili denarnico, prodajajo neka ''olja'', ki to niso. Inšpekcija to slabo gleda. Še vedno pa cvrtje na maslu in masti, če ne gre za nakazilo celega jedilnika, ničesar ne pomeni.
izpolni polje vzdevek
05. 04. 2017 18.03
-1
Nihče nikogar ne sili, da kupi palmovo olje. Ampak vsak si ne more privoščit oljčnega.
jonbonslon
05. 04. 2017 18.34
-1
izpolni,prosim razčleni kaj pomeni"vsak si ne more privoščiti oljčnega.....KAJ...
jonbonslon
05. 04. 2017 21.00
+1
hansola
05. 04. 2017 15.32
-3
Če bi bil res čas za Zemljo, bi izpostavili največjega onesnaževalca okolja in to daleč največjega, ŽIVINOREJA. Tako kot palminega olja ne potrebujemo mesa. Palmino olje je mini pljunek v morje. 90% poseka deževneih gozdov je za potrebe živinoreje. Eno nogometno igrišče na sekundo.
nitiniti
05. 04. 2017 16.01
+9
mukimat
05. 04. 2017 16.20
+7
Ognjeniki v letu dni dajo v ozracje tolk toplogrednih plinov kot jih je clovestvo do sedaj, ne me farbat z zivinorejo in palmam...
BorecZaResnico
05. 04. 2017 16.27
+0
Ker vegi tukaj sovraži meso in hoče obdržati najedanje nutele se zdaj tu zdraža raje nad živinorejo
UaikiUaiki
05. 04. 2017 16.55
+2
Vulkanska dejavnost prispeva komaj kakšen procent k celotnim izpustom toplogrednih plinov.
Sara Rebek
05. 04. 2017 18.53
+0
zelo lepo ... tudi če je vegi je to kar govori dejstvo
Sara Rebek
05. 04. 2017 18.54
-2
ena oseba rabi 500m2 za pridelati hrano zase, ena krava rabi 1 ha oz. 10000m pa primerjaj
Ferdo Crni
05. 04. 2017 19.31
+1
politik70
05. 04. 2017 14.52
+11
Delo ,Večer ,Mercator.....Še pomnite ""Tovariši"" na znanem mestu z znanimi osebami z znanimi podjetji... Se spomnimo tega pokra??' Kaj se je dogajalo leta 2007???? "Mercator je vlada prodala zato, da je dobila vpliv v Delu"
grumf
05. 04. 2017 14.54
+8
politik70
05. 04. 2017 14.47
+1
Kaj sta storila Ivan Janez Janša in Igor Bavčar? Se sedaj mogoče že komu svita kdo je kriv da je Mercator danes tam kjer je???? Bosta kdaj odgovarjala za to? Samo vprašam vse ki jim je Ivan tako blizu in v njemu vidite "" odrešitelja""
Mr.Somebody
05. 04. 2017 15.02
+11
brabusednet
05. 04. 2017 14.32
+15
Čez svinjske masti ga ni,še posebej doma rejene svinje.Moja znanka je stara 81 let uživa celo življenje samo svinjino in njene produkte.Od juhe,pečenega in kuhanega,sušenega mesa in slanine.Najraje ima masno meso.Nikoli v življenju ni niti pokusila drugega mesa in juhe.Je čila in zdrava sama redi prašiča se vozi z kolesom in veliki vrt sama preštiha in okopava.Nekoč mi je direktor Zagrebške oljarne Zvezda dejal.V rastlinskem olju je mnogo topljenega govejega loja.
exyu
05. 04. 2017 15.02
+13
živa je zato ker vozi kolo in kuri, daj nekomu letno 200kg svinje kateri celi dan nabija igrice ter panično išče daljinec od TV-ja, po možnosti kadi in spije gajbo piva na teden...
hansola
05. 04. 2017 15.25
+6
Svinjska mast oziroma živalski produkti zasenčijo palmino olje in celotni transportni sektor ter del energetskega skupaj kar se onesnaževanja in poseka tiče.
micasl
05. 04. 2017 14.30
+21
Odlični članki ČAS ZA ZEMLJO! Končno nekaj pametnega za prebrat. Vzpodbudno in le tako naprej!
UaikiUaiki
05. 04. 2017 15.24
+3