Čas za Zemljo

Posledice suše bodo hude: Pridelek oljkarjev za 40 odstotkov manjši, udarilo tudi hmeljarje

Koper, 02. 09. 2017 09.22 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Letošnja suša bo kot kaže resnično imela dolgotrajne posledice. Prizadela je tudi oljkarje in hmeljarje. Prvi ocenjujejo, da bo pridelek za več kot 40 odstotkov manjši kot v povprečnih letih. Nekateri nasadi bodo ostali celo povsem brez pridelka. Hmeljarji naj bi letos pridelali približno 300 ton hmelja manj kot lani.

Letošnje neugodne vremenske razmere za kmetovalce so prizadele tudi oljkarje v slovenski Istri. Pridelek bo za več kot 40 odstotkov manjši kot v povprečnih letih, ocenjuje Viljanka Vesel iz Poskusnega centra za oljkarstvo. Se pa oljkarji letos ne pritožujejo nad škodljivci.

Neugodni so bili za razvoj plodov že spomladanski meseci. "Pri cvetenju smo opazili nekaj težav. Bila je slabša oploditev, verjetno zaradi neugodne razporeditve padavin," je pojasnila vodja Poskusnega centra za oljkarstvo pri Kmetijsko gozdarskem zavodu Nova Gorica Veselova.

Po podatkih kmetijskega ministrstva se pridelava oljčnega olja v Sloveniji giblje med 500 in 700 ton letno. V primerjavi z največjimi pridelovalkami v Evropski uniji je to zanemarljivo, vendar pa olje dosega visoko kakovost.

V poletnih mesecih so se z nastopom obdobja suhega in izredno vročega vremena razmere za razvoj plodov še poslabšale. Dolgo obdobje brez padavin pomeni, da oljke počivajo. "Ne le, da so plodovi majhni in presušeni, tudi tvorba olja je zmanjšana," je pojasnila Veselova.

"Pričakujemo več kot 40-odstoten izpad pridelka v primerjavi s povprečno letino," je dejala. Nekateri nasadi bodo letos ostali celo povsem brez pridelka, predvsem tam, kjer je zemlja plitva.

Do začetka obiranja plodov je še dober mesec in v tem obdobju je pomembno, da je veliko padavin, a spet ne preveč. "Če je v jesenskem obdobju naenkrat veliko padavin, to ne more več vplivati na tvorjenje olja, pač pa se plodovi le napolnijo z vodo," je pojasnila Veselova. V tem primeru je količinski obseg pridelka sicer večji, a je dejansko iztisnjenega olja še vedno malo, dražja pa je tudi predelava, saj jo pridelovalci plačujejo glede na težo pripeljanih oljk.

Veselova sicer letos pričakuje kakovostno letino. Škodljivcev, oljke ogroža predvsem oljčna muha, je letos namreč zelo malo.

Letošnje olje bo po njenih besedah tudi ugodno za zdravje potrošnikov. V letih, ko je padavin malo, je namreč olje običajno bolj grenko in pikantno, kar pa pomeni veliko vsebnost antioksidantov.

Oljkarstvo v Sloveniji je omejeno na slovensko Istro, kjer ima zelo dolgo tradicijo, ter na del Goriških Brd ter Goriškega.

Pridelek bo letos zaradi suše močno okrnjen.
Pridelek bo letos zaradi suše močno okrnjen. FOTO: iStock

Hmeljarji naj bi letos pridelali okoli 2200 ton hmelja

Slovenski hmeljarji bodo zaradi neugodnih vremenskih razmer po ocenah posebne komisije Inštituta za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije letos pridelali okoli 2200 ton hmelja, kar je približno 300 ton manj kot lani. Slabša bo verjetno tudi kakovost pridelka.

Posebna komisija na inštitutu se je sredi avgusta odpravila na teren po slovenskih hmeljiščih, da bi ocenila letošnji pridelek hmelja. Njihove ugotovitve po oceni direktorice inštituta Martine Zupančič kažejo, da so spomladanska pozeba, majska toča in suša v zadnjih nekaj tednih zmanjšale količino pridelka.

Slabša bo verjetno tudi kakovost hmelja. "Po prvih ocenah naj bi bila nekoliko slabša od normalne. Ampak ker v oceni niso vsa hmeljišča in ker od 112 hmeljarjev šele trije obirajo, je težko podati končno oceno. Na določenih območjih pa bo zagotovo prizadeta količina na račun tega, da so storžki prizadeti od vročine. So namreč manj elastični, kar pomeni, da so pri spravilu bolj občutljivi in tudi tu potem prihaja do izpada pridelka," je dejala Zupančičeva in dodala, da so hmeljarji že začeli obirati zgodnje sorte hmelja.

Štajerski hmelj predstavljajo slovenske sorte hmelja, ki so vpisane v slovensko sortno listo. Med njimi so najbolj pogoste aurora, bobek, celeia in savinjski golding, nekaj odstotkov pa predstavljata tudi novejši sorti dana in styrian gold.

V Sloveniji imamo okoli 1590 hektarjev hmeljišč, od tega je 170 hektarjev prvoletnih nasadov. Največ, približno 80 odstotkov hmelja, raste v Savinjski dolini. Avgusta je Evropska komisija Štajerski hmelj registrirala kot proizvod z zaščiteno geografsko označbo.

Štajerski hmelj raste na območju, ki ga na zahodu določajo meje štajerske pokrajine, na jugozahodu in jugu se meja nadaljuje po reki Savi, na jugovzhodu je meja državna meja s Hrvaško, na vzhodu reka Mura ter na severu državna meja z Avstrijo.

O pomenu zaščite Štajerskega hmelja Zupančičeva pravi: "S tem smo zavarovali pridelavo slovenskih sort hmelja na geografskem območju Slovenije, ker se določene sorte pridelujejo še drugje po svetu. S tem smo poudarili kakovost, ki jo nosi naš prostor, klima Slovenije z našim slovenskim hmeljem. To pomeni, da lahko rečemo, da je kakovosten slovenski pridelan hmelj samo z oznako Štajerski hmelj."

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (14)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

CIGU MIGU
04. 09. 2017 19.33
+1
dokler so oljke iz italije ne se nić bat olja bo saj jih čez mejo v bližnji dolini nakladajo kar z bagerji na tovornjake--videno in povedano
jonbonslon
05. 09. 2017 12.42
si videl in povedal,mnogo nas je,ki iščemo oljčno olje ,sedaj nam še zaupaj,kje lahko kupimo to iz bagra naloženo olje....hvala...
pizzamargerita
02. 09. 2017 14.18
+3
v sloveniji ni se noben kmet slisal za namakanje...
scernig
02. 09. 2017 19.00
+4
jonbonslon
02. 09. 2017 19.14
-1
Uporabnik113089
02. 09. 2017 12.13
-1
Ja, gospodje oljkarji! Letos pa ne bo subvencij. Je Magna vse popapala...
jonbonslon
02. 09. 2017 12.45
+1
za kmetovalce,ki so registrirani (vrtičkarji ne)bodo subvencije zmeraj na voljo,in to je edino pravično....
proofreader
02. 09. 2017 10.13
+3
Racman ima dovolj vode v bazenu, tja pojdite ponjo.
Madeni
02. 09. 2017 09.46
-9
PRIZADELA jih je lenoba, vode je v Sloveniji v vseh krajih več kot dovolj na letni ravni..
jonbonslon
02. 09. 2017 10.47
+17
redttka,imaš oljke v Slovenskem primorju in ti pomenijo velik del zaslužka za preživetje?če nimaš in pišeš zato,ker ne veš kaj bi danes sam s sabo,te prosim,da greš ven z družino ali ljubljeno osebo in ne žališ ljudi,ki se trudijo v življenju....hvala...
feniks69
02. 09. 2017 10.57
+4
res čudno da ni omenil-a Kučana, ta redttka je sama zgaga
jonbonslon
02. 09. 2017 12.43
+1
jezikavih komentatorjev je na 24 ur kolikor hočeš,me zanima,kaj so si ti osebki sami ustvarili v svojem življenju,da žalijo vsepovprek,razen,da so si zelo dobro nabrusili jezike...
periot22
02. 09. 2017 20.36
+1
Tisti ki pljuvate začnite jest plastiko!!!!!!!!!!!!!!!