Čas za Zemljo

Smo res zeleni narod? Naš vozni park razkriva, da nam je trajnostna mobilnost še vedno tuja

Ljubljana, 16. 09. 2017 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
N.Š.K./STA
Komentarji
63

Ob dejstvu, da ima skoraj vsak drugi Slovenec osebni avto, ki pa praviloma nima alternativnega pogona, je o trajnostni mobilnosti v Sloveniji še vedno zelo težko govoriti. V tednu mobilnosti s sloganom Združimo moči, delimo si prevoz je morda priložnost, da vsaj poskusite enega od načinov deljenja prevoznih sredstev in prispevate k bolj čistemu okolju.

Danes se začenja že 16. evropski teden mobilnosti, v katerega se je letos vključilo 71 slovenskih občin. Letošnji slogan je Združimo moči, delimo si prevoz, s katerim želijo spodbuditi, da z deljenjem prevoznih sredstev pripomoremo k manjšemu onesnaževanju okolja.

Infrastrukturni minister Peter Gašperšič je dejal, da je cilj tedna predvsem zmanjšati uporabo netrajnostnih načinov prevoza v mestih. "To lahko naredimo z več hoje, s kolesi, uporabo javnega potniškega prometa ali, kot je letošnji slogan, da združimo moči in si delimo prevoz."

Sistemi souporabe koles so uvedeni v več kot 230 mestih po Evropi, največ jih je v Franciji, Španiji in Italiji. Največji sistem souporabe koles v Evropi je v Parizu - razpolaga z 20.000 kolesi in s 1.800 postajališči.
Sistemi souporabe koles so uvedeni v več kot 230 mestih po Evropi, največ jih je v Franciji, Španiji in Italiji. Največji sistem souporabe koles v Evropi je v Parizu - razpolaga z 20.000 kolesi in s 1.800 postajališči. FOTO: iStock
Evropski teden mobilnosti poteka vsako leto med 16. in 22. septembrom, ko se zaključi z Dnevom brez avtomobila. Je tradicionalna evropska pobuda, ki lokalne skupnosti spodbuja k uvedbi in promociji trajnostnih prometnih ukrepov. Gre za prizadevanja za človeku in okolju prijaznejše načine mobilnosti, ki vsako leto poveže na tisoče sodelujočih mest po Evropi.

Evropski teden mobilnosti poteka od leta 2002, Slovenija sodeluje že od vsega začetka. Infrastrukturno ministrstvo je projektu pristopilo leta 2013, ko je v projektu sodelovalo 34 slovenskih občin, letos pa jih je že 71.

Souporaba avtomobilov je že dolgo uveljavljena, v Švici skoraj 70 let. Tudi sicer se tega načina trajnostnega prevoza tam najbolj pogosto poslužujejo. Ko govorimo o ureditvi prometa v mestih, je eden ključnih področij, ki ga je treba urediti, dostava. V pripravi je javno naročilo, kako spremeniti dostavo v mesta. "Praksa kaže, da dostava z mestnimi kolesi v drugih velikih evropskih mestih deluje," je dejala nacionalna koordinatorka tedna mobilnosti Polona Demšar Mitrovič. Javno naročilo naj bi bilo objavljeno prihodnje leto, pilotno pa naj bi ga preizkusili v letu 2019.

Župani slovenskih občin, ki so dobile nagrado evropskega tedna mobilnosti, so enotni, da žal zakonodaja velikokrat ne sledi dovolj hitro novostim na področju trajnostne mobilnosti. Prav tako opozarjajo, da je navade ljudi težko spreminjati. Župan občine Slovenj Gradec Andrej Čas je dejal: "Navajeni smo, da gremo po en hleb kruha z avtomobilom v le kilometer oddaljen supermarket."

Kaj kaže statistika?

Statistični urad RS (Surs) je zbral podatke, ki razkrivajo, kakšne potovalne navade imamo Slovenci. Kot pravijo, si lahko prevoz delimo na več načinov: souporaba koles (bikesharing), sopotništvo (carpooling) in souporaba avtomobila (carsharing).

Slovenci še vedno prisegamo na osebni avto. Število osebnih avtomobilov se je namreč v zadnjih 10 letih povečalo za 11 odstotkov.
Slovenci še vedno prisegamo na osebni avto. Število osebnih avtomobilov se je namreč v zadnjih 10 letih povečalo za 11 odstotkov. FOTO: iStock
Leta 1947 je bil v Zürichu vzpostavljen prvi sistem souporabe avtomobila. Danes vodilni državi na tem področju sta Švica in Nemčija. Po priključitvi v program souporabe avtomobila prevozijo ljudje, ki si delijo uporabo avtomobila, v povprečju 40 % manj kilometrov. Leta 1999 je bil v francoskem mestu La Rochelle vpeljan prvi sistem souporabe električnih vozil.

Kljub ponujenim možnostim deljene mobilnosti je v slovenskem kopenskem potniškem prevozu najpogosteje uporabljeno prevozno sredstvo osebni avtomobil. Z njim je bilo po ocenah Eurostata v letu 2014 opravljenih 86 % vseh potniških kilometrov. V veliko manjši meri so bile poti opravljene z avtobusom (12 % potniških kilometrov) in vlakom (2 % potniških kilometrov).

Skoraj vsak drugi Slovenec ima avto

Število osebnih avtomobilov v Sloveniji se je v zadnjih 10 letih povečalo za 11 %, kar pomeni, da jih je bilo lani kar 1.096.523. Skoraj vsak drugi prebivalec je imel v 2016 v lasti osebni avtomobil. Tako je bila v evropskem merilu Slovenija s 523 vozili na 9. mestu po številu vozil na tisoč prebivalcev. Leta 2015 je imel največ avtomobilov na tisoč prebivalcev Luksemburg.

Slovenska gospodinjstva so tudi po deležu izdatkov za osebno mobilnost v samem evropskem vrhu, saj so se v 2015 uvrstila na 2. mesto, takoj za Luksemburgom. Tedaj so tako za nakup vozila, delovanje osebnih prevoznih sredstev in javni prevoz namenila 16 % vseh svojih izdatkov, kar je za 3 odstotne točke več, kot znaša evropsko povprečje.

Največja platforma za sopotništvo (carpooling) je francoska platforma BlaBlaCar, z več kot 20 milijoni članov v 19 državah.
Največja platforma za sopotništvo (carpooling) je francoska platforma BlaBlaCar, z več kot 20 milijoni članov v 19 državah. FOTO: Thinkstock

Se pa avtomobilski vozni park v Sloveniji stara

S staranjem voznega parka so povezane težave s povečanim vnosom emisij v okolje, manjšo varčnostjo pri porabi goriva, izrabljeni avtomobili pa predstavljajo nevaren odpadek zaradi snovi, ki jih vsebujejo. V petletnem obdobju, med leti 2007 in 2012, je število izrabljenih vozil upadlo za 35 %.

Vse od preloma tisočletja raste povprečna starost osebnih avtomobilov. Ta je leta 2000 znašala 6,8 leta, leta 2015 pa 9,7 leta. Delež osebnih avtomobilov, mlajših od 3 let, pada, medtem ko se je delež osebnih avtomobilov, starejših od 12 let, v zadnjih 16 letih podvojil.

Z vidika onesnaževanja okolja kot tudi z vidika varnosti v prometu je vzpodbuden podatek, da število prvič registriranih novih osebnih avtomobilov v Sloveniji od leta 2012 raste. Konec leta 2016 je bilo prvič registriranih 65.000 novih osebnih avtomobilov, kar je za 7 % več kot v letu 2015.

Žal pa je delež osebnih vozil na alternativni pogon v Sloveniji zanemarljiv, medtem ko je v EU v vzponu. K manjšemu onesnaževanju poleg tehnologije novih vozil pripomorejo tudi vozila na alternativni pogon (torej ne na bencinski ali dizelski pogon). Delež novih registriranih osebnih vozil na alternativni pogon v državah članicah Evropske unije počasi raste (povprečje EU v 2012: 2,2 %, v 2015: 3 %). Največ registriranih osebnih avtomobilov na alternativni pogon je na Poljskem (leta 2015: 16 % vseh osebnih avtomobilov – od tega so kar 90 % predstavljali avtomobili, predelani na pogon na utekočinjen naftni plin), pol manj v Latviji in Italiji (leta 2015: v vsaki po 8 % vseh osebnih avtomobilov). V Sloveniji je bilo takih vozil le en odstotek.

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (63)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

LLLEPI
19. 09. 2017 10.41
Pri taksnih placah je cudez da sploh imas AVTO. Sicer pa EU sprejema zakone ki vam bojo kmalu prepovedali vozno z dizelskimi in bencinskimi vozili
majazmaja2
19. 09. 2017 10.21
+1
Pa še nekaj glede komentarja, da vozilo, staro 6 let, predstavlja star vozni park: dejstvo je, da Slovenci vozijo precej boljše avtomobile, kot si jih lahko privoščijo. Moji sodelavci iz tujine, precej premožnejši od mene in s plačami 10k - 15k eur, vozijo avtomobile, stare 8+ let. Njihova teorija je, da se avto vozi, dokler se ne začne kvariti. Vozijo 'boljše' avtomobile': Audi, Volvo, Saab, BMW, Mercedes. Sodelavec iz Švice si je lani privoščil BMW x3 (prej je vozil 16 let starega Volva) in vsi, brez izjeme, so komentirali, da je 'gorgeous, but too expensive.' Moj BMW x1 je star 6 let. In upam, da jih bo dočakal še vsaj 6! Pa ni bil na lizing, tako kot je večina voznega parka v Sloveniji.
majazmaja2
19. 09. 2017 10.08
+5
Take avtomobile imamo, ker so porazne povezave z javnimi prevoznimi sredstvi (v moji vasi avtobus vozi 2 x dnevno. Če želim do službe, moram 2 x presedati). Električni avtomobili so predragi, z izjemo Tesle imajo slab domet. Nekaj dni sem testirala BMW i3 z izboljšano baterijo in ceno 35.000 eur in NE HVALA! Polnilnice na črpalkah: testirala sem med Koprom in Ljubljano: LJ - KP ok, za nazaj pa ni šlo več, polniti sem morala na Kozini, kjer je 'hitra' polnilnica, kar pomeni, da stojiš eno uro. In ne, ne napolniš do konca! Glede hitrih polnilnic: glede na podatke jih je kar precej, resnica pa je, da so na relaciji LJ - KP le na Kozini in Lomu (za tega nisem 100 %). Super hitre so Tesline, ampak te lahko koristijo samo lastniki teh vozil. Pa še to: vsak lastnik električnega BMW-ja je upravičen do 4 asistenc - če se avtu izprazni baterija, ga brezplačno prepeljejo do prve polnilnice. Povzetek (z mojega osebnega in ženskega vidika): BMW i3 je fascinanten za vožnjo: tih, z izjemnimi pospeški, udoben za voznika in sovoznika ter varčen, ko ga enkrat imaš (elektrika je neprimerno cenejša kot bencin). Minusi so cena, dolžina polnjenja baterije, domet baterije, res mini prtljažnik in izgled. Bi ga imela? Ja, če bi ga dobila brezplačno (pa ne od moža, ker se ne bi strinjala s takim zarezovanjem v družinski proračun). Kupila ga pa ne bi.
batom@pinkponk.com
19. 09. 2017 08.44
+1
"Zelen narod", ne zeleni, balkanci popovi
XenoSlo
18. 09. 2017 22.19
+1
Elektriko pa dobimo iz zraka. Termo in nuklearne elektrarne pa so najbolj zeleni izumi.Pa da o razgradnji 700kg baterij ne govorim.
cefre
18. 09. 2017 17.01
+3
Tele gospode, ki pametno lapajo v Ljubljani, bi dal v storitveno dejavnost s sedežem na deželi. Pa naj veleumi hodijo peš in z kolesom pol ure vožnje z avtomobilom do prve trgovine! Glede starosti in ekološkosti pa je preprosto tako: dokler imaš komaj za kruh ni nobene možnosti, da bi razmišljal o nekajkrat preplačanih "ekoloških vozilih!
provokatorr
18. 09. 2017 10.34
+8
niti jaz niti moja žena nimava možnosti, da bi se vozila z javnimi prevoznimi sredstvi. 20 kilometrov od mesta, lokalnega vlaka ni, torej je treba uporabiti redne proge, ki vozijo ob časih, ko se ljudje ne vozijo ravno v službo, avtobusov pa tudi ni dovolj. in zdaj me bo nekdo, ki živi v ljubljani kurcal, da sem nesnaga, ki se vozi s svojim avtomobilom? ko sem živel na dunaju, sem lahkouporabljal javni prevoz, saj je podzemna vozila na vsakih 6 minut, ob špicah celo bolj pogosto, plus tramvaj, plus S bahn. pri nas pa se razen v ljubljani in pogojno v Mariboru itq ne moreš voziti z javnimi prevoznimi sredstvi.
Uporabnik565636
18. 09. 2017 08.20
+8
Javni prevoz se, razen v Lj najbrž ne splača. Že za Mb je vprašanje, vse ostalo pa ima premalo uporabnikov. Če pa bi želeli, da mestni prebivalci zamenjajo avto za kolo, pa bi morali promet drugače uštimat. Ali zeleni val za kolesarje, pa brez tega da zelena ne zasveti, če ne stisneš, ali pa kolesa na cesto, namesto, da se na pločnikom izogibajo pešcem, ki buljijo v telefon in ne gledajo kje hodijo. Ljudje bodo presedlali na kolo le, če bo s kolesom manj problematično. Dokler stojiš s kolesom na vsakem semaforju, pa čakaš 100 let na zeleno, bo v avtu bolj udobno, pa čeprav moraš parkirat 500m od službe ali plačat garažo.
Eitipatapa
17. 09. 2017 13.55
+21
Današnja podjetja z neprilagojenimi in nesihroniziranimi delovniki ljudje silijo v to, da se vozi vsak sam. Poleg tega pa se neredko zgodi, da v podjetju nenadoma moraš ostati 15-20 minut dlje. A ostali pa naj te čakajo? V Jugi tega ni bilo. 15:00 je zazvonilo, ob 14:50 so že vsi pričeli zaključevati z delom, ob 15:05 ni bilo v podjetju več žive duše. Vozilo staro več kot 6 let pa predstavlja že star vozni park? Hecate se. Slovenija je po videnjih ena hujših predstavnic kjer imamo na cestah predobre avte glede na naše ekonomske zmogljivosti. Poglejte npr. Nizozemsko ali Veliko Britanijo. Ob takšnih nebulozah bi resnično bilo potrebno pisca izobesiti na sramotilni steber.
Bourne
17. 09. 2017 11.19
-7
Pri vsej tej tehnologiji bi lahko enostavno vgradili merilec izpustov in naj pac vsak lastnik motornega vozila letno placa, kolikor je usral okolje.
mijavci
17. 09. 2017 09.18
+16
Če bi električni avtomobili uporabljali enako baterijo in bi na črpalki preprosto zamenjal baterijo z eno potezo, plačal polnjenje recimo 3€, se odpeljal in z njo prevozil vsaj 400-500 km in pri nakupu avta za baterijo plačal samo neko kavcijo, sam avto srednjega razreda pa nekje do 15 jurjev potem se lahko pogovarjamo o zamenjavi za bencinarje in dizelaše. Do takrat pa bo še veliko razgovorov.
zefa20
16. 09. 2017 19.30
+20
dajte ne serite z temi fintami o zelenem narodu in podobno. ti električni avtomobili so eno navadno sranje in še nekaj časa bo tako. Trenutno niti pod razno ne morejo nadomestiti bencinskih ali diselskih avtomobilov.
johanca123
16. 09. 2017 19.14
+20
lahko se je iti trajnostno mobilnost iz državnega lexusa, ki ga imaš v privat uporabi!
vvrhovec
16. 09. 2017 17.32
+21
Zadevo enostavno rešimo. Država ali eu naj da vsakemu za en star avto na bencin, novega na elektriko brezplačno, problem rešen.
piko112
16. 09. 2017 16.46
+2
Mislim da je bilo lani, ko so prenavljali dunajsko je naredila novinarka reportažo da se od tm k je 24ur do ene banke čez dunajsko al kam že je govorila da si običajno tam v 5-10 minutah jih je takrat potrebovala več kot 20 min. Zakaj ni naredila iste poti še z kolesom ali peš je pa drugo vprašanje.
piko112
16. 09. 2017 16.43
+8
Vlaki pa nimajo dneva da nebi zamujali. To da so nabasani ob prometnih konicah je pa še pika na i da gredo ljudje raje z avtom.
nevica
16. 09. 2017 15.21
+9
Jaz nimam nič proti, če bi avto vozila do 120 leta - torej zelo trajno. Vendar bom najbrž prej omagala. Z leti si fizično lahko precej omejen za razna športanja, avto ti omogoča, da ne zmrzuješ na avtobusni postaji in se ne nalezeš gripe na avtobusu, ne dobi te dež na kolesu in ne dobiš pljučnice, ni ti treba daleč nostiti težkih vrečk iz trgovine in potem doma ležati nekaj mesecev zaradi vnetega išiasa ali lumbagije, precej manj verjetno je, da ti kdo iz rok izpuli torbico....ni ti ob cesti treba vohati avtomobilskih izpuhov, ker se lahko hitreje umakneš takim okoliščinam...upam pa da, bodo avtomobili počasi postali vse bolj čisti in tudi cenovno dostopni. Lahko bi za vožnje po mestu delali posebne, manjše avtomobile, ki niti ne bi dosegali visokih hitrosti, bi bili pa dovolj hitri in udobni, da bi služili namenu.
Matejv1983
16. 09. 2017 12.45
+48
kako se pa vi novinarji premikate od a do b točke, a je res potrebno 30 različnih novinarskih ekip na enem dogodku? ali si delite prevoz z drugimi ekipami itd... Najprej morate stvari pri sebi pošlihtat šele potem govorit kaki so drugi.
est
16. 09. 2017 10.59
+47
Ukinitev tramvaja v Ljubljani je zločin nad naravo. Za prevoz s smrdljivimi avtobusi rabiš Golobičevo kartico, drugače pozabi na javni prevoz po Ljubljani. Toliko o spodbujanju vožnje z LPP.
nevica
16. 09. 2017 15.24
+9
Tudi jaz ne maram kartice, če ni možno plačati tudi z denarjem. To mi je skrajno moteče. Načeloma imam kartico, za poletne obiske centra in parkiram kje na obrobju - vendar je potem jasno, da ne grem na nakupe.
batom@pinkponk.com
16. 09. 2017 10.49
+14
"Zelen narod", ne zeleni, balkanci popovi