Čas za Zemljo

S popravilom, izmenjavo in izposojo do prihrankov in manj odpadkov

Ljubljana, 07. 09. 2017 15.16 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Zaživela je spletna stran ''Manj je več''. Na strani je mogoče najti naslove številnih obrtnikov in organizacij, kjer popravljajo, obnavljajo ali nudijo izposojo različnih predmetov. Prav tako pa lahko na strani uporabnik najde naslove Zero Waste trgovin, kjer lahko določene izdelke kupite brez embalaže. 

S popravilom ustvarimo manj odpadkov, prihranimo in ohranjamo delovna mesta.
S popravilom ustvarimo manj odpadkov, prihranimo in ohranjamo delovna mesta. FOTO: Thinkstock

Zaživela je spletna stran ''Manj je več'', ki spodbuja ponovno uporabo predmetov in koncept Zero Waste na ravni gospodinjstev. Razvili so jo v Društvu Ekologi brez meja, informacije pa so na voljo brez registracije ali plačila, prispeva pa jih lahko vsak.

''Manj je več'' je koncept, ki zagovarja več kakovosti, več prihrankov in manj odpadkov. S popravilom, izmenjavo ali izposojo predmetov se izognemo nakupu novega izdelka in s tem predmetom podarimo novo življenje. Ko pa nakupa nove stvari ne moremo preprečiti, izberimo tiste izdelke s čim manj embalaže. Po hierarhiji ravnanja z odpadki ima namreč prednost pred vsakim recikliranjem ponovna uporaba, ki pomeni prihranek naravnih virov in denarja, so poudarili v društvu. 

Hkrati pa z novo spletno stranjo promovirajo lokalno gospodarstvo in delovna mesta večinoma izginjajočih poklicev. 

Na strani je tako mogoče najti naslove številnih obrtnikov in organizacij, kjer popravljajo, obnavljajo ali nudijo izposojo različnih predmetov oziroma prodajajo reči iz druge roke. Tako se lahko izognemo dilemi, ali kupiti nek stroj, ki ga bi morda rabili le enkrat na leto. 

K zmanjševanju količin odpadkov poleg popravila in obnove predmetov prispevajo tudi številni dogodki, kot so izmenjave (oblačil, knjig, igrač itd.) in garažne razprodaje. Ekologi brez meja tako na strani omogočajo brezplačno objavo za tovrstne dogodke. Prav tako pa lahko na strani uporabnik najde naslove Zero Waste trgovin, kjer lahko določene izdelke kupite brez embalaže. 

''Čeprav prave Zero Waste trgovine v Sloveniji še nimamo, se lahko odpravimo v več kot 70 trgovin po celotni Sloveniji, kjer je mogoče nekatere izdelke kupiti z lastno ali vračljivo embalažo,'' so dodali v društvu. 
 

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

detect
07. 09. 2017 18.51
+1
ni čudno potem da so odpadi vedno večji.
mak0521
07. 09. 2017 18.33
+21
Najhuje je, da pokličeš servis, pride gospod, pogleda in reče: Kupite novega. Tako mi je rekel candy serviser za pralni stroj. Kaj sem hotela? Kupila sem novega, starega pa je vzel oče, da ga še pogleda za rezervne dele. In sta ga s prijateljem v eni uri popravila, samo en kos sta zamenjala. Pa noben od njiju ni po poklicu niti blizu temu, da bi bil usposobljen za kaj takega...
Eitipatapa
08. 09. 2017 17.23
+3
Predvidevam, da ste mu v štartu napovedali, da ne mislite vlagati v popravilo več kot 50 evrov? Serviserji, ki to slišijo seveda, da nimajo karkoli drugega predlagati, saj že delo+prevoz+material za najmanjšo okvaro stane približno toliko. Govorim o kvalitetnem poklicnem servisu kateri stoji za opravljenim delom, izda račun in odvede davek.
KungFuPanda
09. 09. 2017 20.18
+1
Samo če kupiš novega, malo boljšega, je 500 evrov. Če bi bil profesionalen, bi povedal ceno popravila in potem se sam odločiš. Če ga pa lahko laik sam poceni popravi, je pa to sramota za serviserja.
yurife
07. 09. 2017 16.27
+5
valjhunsinkajtimara
07. 09. 2017 15.46
+0
Goglam "manj je več," pa ne najdem te strani... :/
yss
07. 09. 2017 16.08
+7
mogoče izpustiš črko č in celo besedo pišeš brez presledkov.. na koncu dodaš .si