Čas za Zemljo

Prva od načrtovanih šestih javnih polnilnic zemeljskega plina med Barcelono in Ljubljano že stoji

Ljubljana, 30. 11. 2017 18.03 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V Ljubljani so odprli prvo javno polnilnico za tovorna vozila na utekočinjen zemeljski plin v državi. Zemeljski plin je trenutno edina dobra alternativa za čistejše okolje v težkem tovornem prometu. V okviru projekta je načrtovanih šest polnilnic na sredozemskem koridorju, med Barcelono in Ljubljano.

V Ljubljani so danes odprli prvo javno polnilnico za tovorna vozila na utekočinjen zemeljski plin v državi. Projekt je za državo pomemben predvsem, ker smo tranzitna država, zemeljski plin pa je trenutno edina dobra alternativa za čistejše okolje v težkem tovornem prometu, je ob odprtju polnilnice dejal državni sekretar Klemen Potisek.

Državni sekretar na ministrstvu za infrastrukturo je ob tem spomnil, da je vlada oktobra sprejela strategijo na področju razvoja alternativnih goriv v Sloveniji, katere namen je doseči okoljske cilje na področju prometa, predvsem pri zmanjševanju izpustov toplogrednih plinov, so sporočili z ministrstva.

"Zavedamo se, da so naši cilji zelo zahtevni in ambiciozni. Če želimo doseči cilje izpustov CO2 v Sloveniji za leto 2030, bomo morali imeti takrat v floti vseh vozil okoli 17 odstotkov električnih ali priključnih hibridov, 12 odstotkov električnih lahkih tovornih vozil, tretjino vseh avtobusov na stisnjen zemeljski plin in skoraj 12 odstotkov težkih tovornih vozil na utekočinjen zemeljski plin. Ker bo vse več vozil na alternativna goriva, bo treba povečati tudi število polnilnic, tako na avtocestah kot drugje," je poudaril.

Polnilnica na utekočinjen zemeljski plin, ki stoji na Podutiški cesti, je slovensko-španski partnerski projekt družb Enos, Energetike Ljubljana in Ham Criogenica, projekt pa sofinancira EU. V okviru projekta je načrtovanih šest polnilnic na sredozemskem koridorju, med Barcelono in Ljubljano. Poleg Barcelone in Ljubljane so polnilnice še v La Jonqueri (Španija), Marseillu (Francija), Torinu in Benetkah (Italija).

Zemeljski plin je trenutno edina dobra alternativa za čistejše okolje v težkem tovornem prometu.
Zemeljski plin je trenutno edina dobra alternativa za čistejše okolje v težkem tovornem prometu. FOTO: iStock

Majhen korak za omejevanje vplivov na okolje, velik korak za zagotavljanje novega, univerzalno uporabnega goriva

Postavitev prve polnilnice na utekočinjen zemeljski plin v Sloveniji je majhen korak za omejevanje vplivov na okolje in velik korak v smeri zagotavljanja novega, univerzalno uporabnega goriva, je medtem, kot so sporočili iz Energetike Ljubljana, poudaril namestnik direktorja Energetike Srečko Trunkelj.

Po pojasnilih direktorja jeseniškega Enosa Andreja Stuška se je Slovenija vrisala na zemljevid utekočinjenega zemeljskega plina. "Prva polnilnica je tu, prvi tovornjak je tu in na nas je, da začnemo to tehnologijo uporabljati," je dejal in pozval tudi državo, da s subvencijami podpre uporabo tega goriva in tako pripomore k njegovi širši uporabi.

Predstavnik španskega Ham Criogenica Antonio Murugo Perez je poudaril, da je Slovenija postala del tistih evropskih držav, ki verjamejo v ta nov, okolju prijazen in ekonomičen vir energije, ki je hkrati odlično sredstvo za zmanjšanje obremenitve zraka, ki jih povzroča težki tovorni promet.

Predstavnica evropske agencije Inea Sofia Papantoniadov je spomnila, da težki tovorni promet še vedno prispeva približno četrtino emisij CO2 in da je še vedno v največji meri odvisen od nafte. "Zaradi tega smo se odločno zavezali zmanjšati emisije tudi na področju tovornega prometa, zato bo v prihodnjih letih na cestah vse več vozil na utekočinjen zemeljski plin," je dejala.

Odprtja polnilnice se je udeležil tudi ljubljanski župan Zoran Janković, ki je ob tem dejal, da se lahko marsikatera gospodarska družba zgleduje po javnem sektorju oz. javnih podjetjih, ki znajo načrtovati in izvajati pomembne okoljske projekte in so ob tem še konkurenčna v svojih storitvah.

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.