Čas za Zemljo
V ŽIVO

'Ko se konflikt začne, postanejo vodni viri ali cilj napadov ali postane voda orožje v vojskovanju'

Ljubljana, 22. 03. 2017 17.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
Saša Senica
Komentarji
33

Brez vode ni življenja. ''Ljudje, ki nimajo vode, avtomatično nimajo hrane, nato odidejo. Karta klimatskih beguncev zelo dobro kaže, kje so ključne točke in zdi se, da svetovna politika popolnoma mirno gleda naše izsledke, vsakemu novemu valu beguncev se pa čudijo,'' je na okrogli mizi o pomenu vode za mir in varnost opozorila klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj.

SPREMLJAJ DOGAJANJE V ŽIVO

V Somaliji so zaradi suše in oboroženih konflikotv razglasili lakoto.
V Somaliji so zaradi suše in oboroženih konflikotv razglasili lakoto. FOTO: AP

Ob svetovnem dnevu vode je na ljubljanski pravni fakulteti potekala okrogla miza o pomenu virov pitne vode za mednarodni mir in varnost. Voda namreč postaja vedno pomembnejši naravni vir, zato bo nujno njeno integrirano in trajnostno upravljanje. Voda predstavlja presečno temo trajnostnega razvoja, zagotavljanja miru in varnosti, pa tudi spoštovanja človekovih pravic.

Državna sekretarka na ministrstvu za okolje in prostor Lidija Stebernak je uvodoma poudarila, da brez vode ni življenja. ''Tveganja povezana s pitno vodo se uvrščajo na tretje mesto, takoj za podnebnimi spremembami in orožjem za množično uničenje,'' je dejala in dodala, da neenakomernost porazdelitve vode po svetu vpliva na mednarodni mir in varnost, zato je treba stremeti k boljšemu upravljanju vodnih virov. Slovenija je bogata z vodami, a so območja porazdelitve prav tako neenakomerna.

Že štiri milijarde ljudi imajo težave z vodo

Klimatologinja Lučka Kajfež Bogataj je opozorila, da smo leta govorili, da se s težavami z vodo soočata dve milijardi ljudi, a zadnje raziskave kažejo, da je številka že podvojena. Nekatere države imajo težavo z vodooskrbo 12 mesecev na leto, a že le mesec ali nekaj mesecev brez vode je lahko zelo velik problem.

''Podnebne spremembe so na delu. Lansko leto je bilo najtoplejše od začetka meritev, morda celo v zadnjih tisočih letih. A ne smemo se osredotočati le na to, da se greje. Treba je gledati, kako se obnaša voda. Imamo ogromne predele kopnega, ki se sušijo, ob tem da se tudi segrevajo. Imamo sicer tudi nekaj srečnežev, ki dobivajo več padavin,'' je dejala Kajfež Bogatajeva. Izpostavila je Sredozemlje, ki se segreva in suši. Poleti, ko je rasna doba, se pas sušnosti potegne v Nemčijo, na Dansko. ''Ob tem, ko bo tri do štiri stopinje topleje, lahko pozabimo na Španijo in Italijo kot na žitnici. Voda je hrana,'' je poudarila. Izpostavila je tudi Sirijo, ki se je usmerjala v proizvodnjo hrane, a so prišle suše in nato je nastopila megasuša. ''To ni naključje, ne trdim, da so sirsko krizo zakrivile samo suše, ampak na ekonomsko krizo se lepijo politika in vse drugo,'' je dejala. (O tej temi smo se s Kajfež Bogatajevo pogovarjali v intervjuju, ki ga najdete TUKAJ.)

Voda redkokdaj predstavlja neposreden, prvi in najbolj odločilni razlog za vojno, je pa vselej del razlogov za vojno in ko se enkrat konflikt začne, postanejo vodni viri bodisi cilj napadov ali pa postane voda orožje v vojskovanju. Danilo Türk

''Ljudje, ki nimajo vode, avtomatično nimajo hrane, nato odidejo. Karta klimatskih beguncev zelo dobro kaže, kje so tiste ključne točke in zdi se, da svetovna politika popolnoma mirno gleda naše izsledke, vsakemu novemu valu beguncev se pa čudijo. Mislim, da je čas, da se nehamo sprenevedati in da se pripravimo na prihodnost, ki bo drugačna,'' je opozorila Kajfež Bogatajeva.

'Ni politične volje, da bi našli rešitve'

Danilo Türk, bivši predsednik Republike Slovenije in predsedujoči Globalnemu visokemu panelu o vodi in miru, je poudaril, da je novembra lani Varnostni svet Združenih narodov sploh prvič razpravljal o vodi, miru in varnosti. Takšna vprašanja po njegovih besedah ne glede na akutnost težav le težko pridejo v ospredje.

''Voda redkokdaj predstavlja neposreden, prvi in najbolj odločilni razlog za vojno, je pa vselej del razlogov za vojno in ko se enkrat konflikt začne, postanejo vodni viri bodisi cilj napadov ali pa postane voda orožje v vojskovanju," je dejal. Spomnil je, kako je skrajna skupina Islamska država prikazala vso brutalnost uporabe vode v vojni, tako da so vodo zadrževali in celo zastrupljali.

Globalni visoki panel o vodi in miru ima po njegovih besedah tri prioritetne vidike: ''Okrepitev in razširitev čezmejnega vodnega sodelovanja, kje obstaja 85 modelov, ki jih je treba razširiti na 176 primerov po vsem svetu. Drugič, Varnostni svet ZN mora sprejeti resolucijo, s katero bo dal okvir za delovanje v času vojnih razmer. In tretjič, Generalna skupščina ZN bi morala sklicati posebno svetovno konferenco na temo sodelovanja na področju vode. Imamo veliko organov in institucij na globalni ravni, ki pa delujejo zelo razpršeno in nepovezano in čas je, da to povežemo.''

''Globalna politika se zaveda problema, ni pa dovolj politične volje, da bi se poiskale resnično globalne rešitve. To ni problem, ki bi bil omejen na vprašanje vode, ampak se širi tudi na druga področja. Sedanji politični trendi v svetu niso dobri in moramo biti zaskrbljeni zaradi njih. Naš panel poskuša nekaj premakniti in pomagati pri tem, da bi se izoblikovala politična volja, na koncu koncev namreč izgubljamo vsi. Višje sodelovanje bi bilo potrebno, kar pa na globalni ravni ne gre zlahka,'' je realen Türk.

''Vojna v Siriji, pred tem v Iraku, je pokazala na katastrofične razsežnosti problematike vode v oboroženem konfliktu in ravno to je povzročilo občutek, da imamo opravka z nujnim vprašanjem. Ta je zdaj tu, a še ne zadošča, da bi se našle resnične dobre rešitve. Treba je izoblikovat politično voljo,'' je dodal.

Slovenija je bogata z vodami, a tudi pri nas se že kaže neenakomernost porazdelitve.
Slovenija je bogata z vodami, a tudi pri nas se že kaže neenakomernost porazdelitve. FOTO: Thinkstock

Zupanova kritična do (ne)ukrepanja

Leon Behin, generalni direktor direktorata za vode in investicije ministrstva za okolje in prostor, je opozoril, da vsekakor voda ni izolirana na lokalno področje. Slovenija je članica EU in še nekaterih drugih povezav, kar pomeni, da tako kot lahko mi vplivamo na druge, tudi drugi lahko vplivajo na nas, ''ne glede na to, da smo mi mislili, da na nekem lokalnem območju, kot lahko rečemo Sloveniji, obstaja relativna varnost pri teh zadevah''.

Omenil je, kako so se pred leti pokazale pogoltne želje multinacionalk, da se dokopljejo do nekaterih strateških naravnih virov in tako vplivajo na politiko posameznih držav. Prav zato pritisk civilnih iniciativ za vpis pravice do pitne vode v ustavo, ki med drugim predvideva, da si nihče ne more prilastiti vodnega vira.

Zapis pravice do pitne vode v ustavo je predsednica organizacije Global Water Partneship Slovenija Martina Zupan označila za zelo dober ukrep, a zdaj manjkajo dejanski ukrepi. Državo je okrcala, da je v poročilu o stanju upravljanja z vodami, ki ga je pripravila Evropska komisija, zasledila, da v Sloveniji precej ukrepov ni izvedenih. Ko je iskala seznam ukrepov, ga ni našla, kar je po njenem mnenju problematično predvsem z vidika, da javnost ne ve, kaj država počne in da bi se to moralo spremeniti. Opozorila je še na nekatere sporne rešitve, ko namesto pravih rešitev enostavno dvignejo dovoljene meje o vsebnosti pesticidov.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (33)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

FAUSTOS1
23. 03. 2017 11.33
+2
dejstvo vse nove vojne bodo za vodo-zato ne morem razumeti države ki prodaja pivovarne z vodnimi viri z studenci-proda se pivovarna a voda je od naroda torej pivovarna kupi vodo od države a vodni vir ni na prodajo
indal
23. 03. 2017 10.26
+4
Ne denar, ne zlato, ne dragi avtomobili, ne glamur niso kar je VODA...VIR ŽIVLJENJA!
hotchilipoper
23. 03. 2017 08.06
+5
Ko zmanjka vode postanejo ljudje agresivni,začnejo razbijati vse po vrsti,tudi medije,ki pišejo take bedarije
Frane Šajn
22. 03. 2017 22.25
+5
Slovenceljni nalijte si liter naše ćiste studenčnice, dajte jo predse na mizo in se vprašajte kaj imate pred seboj? Za osle bo to liter mlačne vode za pametne čisto zlato, že zaradi tega se splača iz te prisiljene EU. Kmalu bo taliter vreden več kot zlato. Ma kaj bi to prestrašenim demokratičnim opranoglavim slovenskim osličkom?
murinar
23. 03. 2017 09.45
+3
Saj so prodali dober del vode! In kruh tudi (žito )
sherlock2
23. 03. 2017 09.51
+3
Frane Šajn
22. 03. 2017 22.17
+2
Nizkotnost bogatije ne pozna sramu, ne meje dobrega okusa.
c00kies
22. 03. 2017 22.03
+1
A je kdo za kakšen Nestle kornfleks slučajno? Dajte kaj zanimivega napisat o tem porednem zajčku, nekateri ljudje bodo zagotovo veseli razodetja.
Frane Šajn
22. 03. 2017 22.20
+1
Nestle so spoznali Ameriški hribci ko se jim je ugnezdil na vodne vire. Desetletje so peli sodni mlini, da so jim vpliv vsaj za silo omejili. Ja pri nas so pa deskoti samo za Magno! itd.....
Jožajoža
22. 03. 2017 21.01
+7
na dravskem polju pa na naJvečjem zajetju pitne vode V Evropi ČRPALIŠČE SKORBA kmetje intenzivno kmetujejo, izdali so celo gradbeno dovoljenje za poslovni objekt itd.....občine mižijo, ker jim pod mizo denarci letijo
Iniesta
22. 03. 2017 20.26
+0
3/4 planeta imenovanega Zemlja predstavlja voda, le razsoliti jo je znati potrebno ...
mkmorfius
22. 03. 2017 20.48
+2
ti nisi normaln... Voda prekriva res precejšni del površja, NI PA planet osnovan na 3/4 vode... Pejt nazaj v šolo...
Frane Šajn
22. 03. 2017 22.28
+1
No in take vidiš imamo v večini dragi moj mkmorfijus! Ni nam pomoči!
spet-sam-jest
22. 03. 2017 20.08
+14
A tle se še lohk komentira? Zakva ste pa zaprl komentarje za najaktualnejšo stvar? A vam javn mnenje ne odgovarja? Sramota od portala! In vi neki o svobodi govora, novinarstvu...sramota!
LOS - T
22. 03. 2017 20.41
+5
Cenzura, ponos novinarjev v 21 stoletju...
Naveli?anec
22. 03. 2017 21.19
+2
Temu se reče demokracija in svobodna EU...
Frane Šajn
22. 03. 2017 22.31
+0
Saj ste jo hoteli demokracijo , stara juga vam je šla pa v nos ja je imela Udbo pa JLA , pa Kučana.etc,etc,etc, Uboge senčne zablode, pa kar vstrajajo.
LOS - T
22. 03. 2017 19.57
+0
LOS - T
22. 03. 2017 19.57
+0
LOS - T
22. 03. 2017 19.58
+0
LOS - T
22. 03. 2017 19.58
-1
tornadotex
22. 03. 2017 19.54
+6
Tako je ,prebivalce bo treba reducirati na neko normalno mejo,ne pa 7-8 miljard ljudi ,ki samo svinjajo....
Iniesta
22. 03. 2017 20.23
+1
zurc
22. 03. 2017 19.48
+3
največji problem je nataliteta še posebej v afriki pa tudi pri nas v nekaterih zaselkih ,ker imajo več otrok kot so jih sploh sposobni preživet in kolk jih sploh zemlja zmožna nahranit,zaradt tega pride do vojn im migracij,vode je tudi v afriki dovolj sam jo samooklicani poglavarji in kralji omejujejo ljudem ,ker tako je najlažje kontrolirati ljudi
bb5a
22. 03. 2017 19.29
+0
vsak se bo moral sam znajdt...kokr ve in zna...
mikitr
22. 03. 2017 19.06
+4
Rešitve so na dlani,problem je le, ker mnogim zelo koristijo stiske ljudi,razni bla bla bla,napihovanje in šuntanje.Če bi afriko pustili na miru in ne gledali kako bi pobrali naravne vire,ljudem prodajali orožje,...Bi se sama zrihtala,pač je naravna ,da ob velikem prirastu ,veliko ljudi umre in obratno.
ecnarf
22. 03. 2017 19.05
-2
Lučka samo naklada, kdo ji kaj verjame.
spet-sam-jest
22. 03. 2017 19.02
+9
A je tole mogoče predpriprava na miljone novih migrantov?
Helix Nebula
22. 03. 2017 18.50
+0
100% več jih je kot pred 40 leti... TOLIKO VODE IMA AFRIKA DA JIH KAR NAPLAVJA.. Ne verjamem vaši propagandi..
Principat
22. 03. 2017 18.43
+13
dotaknili ste se najbolj svetega , kar obstaja na zemeljski obli ,, a začnete ustvarjat psihološko vojno in depresirat prebivalce ,, vi sploh pojma nimate , kaj počnete s takšnimi prispevki
hotchilipoper
23. 03. 2017 08.54
+0
mkmorfius
22. 03. 2017 18.27
+23
Poleg gozdov imamo tudi vodo, ki pa imam občutek ne bo več naša tako kot teran... in se bojo politiki gledal kot teleta in noben ne bo nč vedu in nihče ne bo odgovoren...
Sršen
22. 03. 2017 18.59
+6
Bravo gornji.Od izvoljenih hijen, lahko na žalost takšen scenarij tudi pričakujemo,ker so to prodane duše,ki dobro poznajo samo svoje žepe!!!!!!!