Čas za Zemljo

Drvimo v katastrofo: podnebne spremembe ne prizanašajo najlepšim zakladom našega planeta

Bonn, 13. 11. 2017 12.44 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Podnebne spremembe ogrožajo četrtino območij svetovne naravne dediščine, med drugim koralne grebene, ledenike in mokrišča. Število ogroženih območij se je v minulih treh letih podvojilo. "Podnebne spremembe delujejo hitro in ne prizanašajo najlepšim zakladom našega planeta," opozarja direktor Mednarodne zveze za ohranitev narave.

Število ogroženih območij se je od leta 2014, ko je bilo ogroženo eno od sedmih, s 35 povzpelo na 62, piše v poročilu, ki ga je Mednarodna zveza za ohranitev narave (IUCN) danes razkrila na podnebni konferenci v nemškem Bonnu.

Med najbolj ogroženimi ekosistemi so koralni grebeni, ki se zaradi zakisanosti morja belijo in ledeniki, ki se zaradi segrevanja ozračja talijo.

Koralni grebeni se zaradi zakisanosti belijo.
Koralni grebeni se zaradi zakisanosti belijo. FOTO: Thinkstock
Poročilo je razkrilo, da se kar 29 odstotkov svetovne dediščine sooča z opazno povečano grožnjo zaradi podnebnih sprememb, sedem odstotkov - med njimi tudi močvirje v nacionalnem parku Everglades v ZDA in jezero Turkana v Keniji - pa jih je označenih kot kritičnih.

"Podnebne spremembe delujejo hitro in ne prizanašajo najlepšim zakladom našega planeta," je povedal direktor IUCN Inger Andersen. "Stopnja in hitrost, s katerima podnebne spremembe škodujejo naši naravni dediščini, kažeta na nujne in ambiciozne nacionalne zaveze in ukrepe za implementacijo pariškega sporazuma," je dodal.

Države so se na letošnji konferenci zbrale, da bi na njej napravile nove korake v smeri oblikovanja skupnih pravil za primerjanje in ocenjevanje načrtovanih ukrepov zmanjševanja izpustov toplogrednih plinov in njihovega stopnjevanja skozi leta. Gre tudi za prvo podnebno konferenco, odkar se je ameriški predsednik Donald Trump odločil ZDA umakniti iz pariškega sporazuma o podnebnih spremembah.

Leta 2015 se je skupno 195 držav in EU v Parizu zavezalo omejiti dvig povprečne globalne temperature na občutno pod dve stopinji Celzija do konca stoletja v primerjavi s predindustrijsko dobo, prizadevale pa naj bi si za omejitev na 1,5 stopinje. Doslej je svet že prestopil mejo ene stopinje Celzija. Sporazum je doslej podpisalo 197 pogodbenic, ratifikacij se je nabralo 169.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

KOMENTARJI (4)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Ciymbalta
13. 11. 2017 18.00
+12
Dinozavri so tudi izumrli, tako bo človek izumrl Ko se bo planet opomogel obnovil, bo nastalo novo življenje
ni_mi_vse_eno
13. 11. 2017 17.39
+6
Podnebne spremembe so bile in bodo vedno in žal človek ni kriv za te spremembe. Smo pa krivi za stalno eksponentno rast prebivalstva za katero smo stalno eksponentno izčrpavali surovine. Zato imamo vedno manj deževnega gozda, zato imamo vedno manj rib v morjih in zato bo te pravljice kaj hitro konec. Nič ne more stalno eksponentno rasti z omejenimi surovinami. Glej: Ed Bartlett, uči se od dr. Tainterja, poglej Chris Martenson: Crash course ... in še mnogi drugi. Trenutno zaradi manjše aktivnosti Sonca drvimo v malo ledeno dobo pravi dr. John Casey. Poglej "solar cycle 22, 23, 24"
CtrlDelete
13. 11. 2017 13.43
+7
Glavno, da imam Q7 in Samsung Note 8...pa, da dobim subvencije za šolsko malico.
mejacrnikal
13. 11. 2017 19.34
+7