Čas za Zemljo

Dan ekološkega dolga letos že 2. avgusta: vire porabljamo skoraj dvakrat hitreje, kot se obnavljajo

Ljubljana, 28. 07. 2017 10.23 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Dan ekološkega dolga bo letos prišel že 2. avgusta, najhitreje odkar opravljajo meritve. Takrat bomo porabili naravne vire, ki jih imamo na voljo v enem letu. V ozračje še vedno oddajamo več ogljikovega dioksida, kot ga lahko naši oceani in gozdovi absorbirajo, prekomerno lovimo ribe in sekamo gozdove hitreje, kot lahko znova zrastejo. Lani smo dan ekološkega dolga dosegli 8. avgusta.

Dan ekološkega dolga bo letos prišel že 2. avgusta, najhitreje odkar opravljajo meritve, je sporočila Global Footprint Network (GFN), mednarodna raziskovalna organizacija, ki je prva predstavila način izračuna ekološkega dolga. Na ta dan bo človeštvo izkoristilo naravne vire, ki jih ima na voljo v enem letu in vstopilo v ekološki dolg do prihodnjih generacij. 

Emisije ogljika so najhitreje rastoči dejavnik v prekomerni porabi in ogljikov odtis človeštva zdaj predstavlja kar 60 odstotkov človeškega povpraševanja od narave, ki ga imenujemo ekološki odtis.

GFN spremlja potrebe človeštva po obnovljivih virih in ekoloških storitvah (ekološki odtis) v primerjavi s sposobnostjo planeta, da zagotovi te vire in storitve. 

Dan ekološkega dolga se nanaša na dan, ko je letna povpraševanje človeštva po storitvah in resursih narave, preseže tisto, kar lahko Zemlja regenerira v tem letu. 

Od konca septembra, ko so ga prvič merili v letu 1997, se je v dvajsetih letih pomaknil na 2. avgusta, najbolj zgodaj, odkar smo prvič vstopili v ekološki dolg v začetku 70. let. Lani smo dan ekološkega dolga na primer dosegli 8. avgusta.

Povedano drugače - človeštvo trenutno porablja vire 1,7-krat hitreje, kot jih ekosistemi lahko regenerirajo. Globalno torej porabljamo za 1,7 planeta, čeprav imamo na voljo le enega. Posledice te globalne prekomerne porabe naravnih virov postajajo vse bolj očitne po vsem svetu v obliki izginevanja gozdov, suš, pomanjkanja vode, erozije tal, izgube biotske raznovrstnosti in kopičenju ogljikovega dioksida v ozračju.

V ozračje še vedno oddajamo več ogljikovega dioksida, kot ga lahko naši oceani in gozdovi absorbirajo, prekomerno lovimo ribe, ki se nimajo časa razmnožiti do zdravih staležev, in sekamo gozdove hitreje kot le-ti lahko znova zrastejo, opozarjajo na WWF Adria.

Ekološki odtis držav za leto 2013.
Ekološki odtis držav za leto 2013. FOTO: Global Footprint Network

Glede na poročilo o stanju našega planeta, ki je izšlo oktobra lani, vse države v naši regiji živijo preko svojih naravnih kapacitet. To potrjujejo tudi podatki GFN o ekološkem odtisu, ki se meri v globalnih hektarjih (gha). Slovenija ima s 4,69 hektarja povprečen ekološki odtis glede na ostale evropske države. 

Avstrija ima povprečen odtis 6,1 hektarja, Nemčija 5,47, Italija pa celo manjšega, in sicer 4,51 hektarja. V regiji sledijo Hrvaška (3,78 hektarja), Črna gora (3,63 hektarja), Bosna in Hercegovina (3,22 hektarja) in Srbija (3,1 hektarja). V vseh državah regije se je ekološki odtis sicer v letu 2013 zmanjšal v primerjavi z letom poprej.

Slovenija bi za zagotovitev naravnih virov potrebovala 2,75 planeta

Slovenija v enem letu porabi toliko naravnih virov, da bi za njihovo zagotovitev potrebovali 2,75 planeta. Naš odtis je v največji meri sestavljen iz izpustov ogljikovega dioksida (3,16 gha), sledijo gozdarstvo (0,73 gha), poljedelstvo (0,55 gha) in paša (0,17 gha), najmanj pa prispevata ribolov (0,05 gha) in pozidava območji (0,03 gha). 

Skupaj je torej slovenski odtis na prebivalca 4,69 gha, medtem ko nam lahko naša narava zagotovi le 2,26 gha na prebivalca.

Strokovnjaki pravijo, da bi zmanjšanje odpadne hrane za 50 odstotkov po vsem svetu datum ekološkega dolga premaknilo za 11 dni, medtem ko bi zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida za 50 odstotkov ta dan premaknilo za kar za 89 dni.

"Pomembno je vedeti, da lahko obrnemo ta uničujoč trend. Naš planet je omejen, ampak človeške zmogljivosti niso. Če vsako leto premaknemo dan ekološkega dolga le za 4,5 dni nazaj, bi se do leta 2050 vrnili na raven potrošnje enega planeta. V WWF želimo prispevati k temu, tako da preprečujemo uničenje naravnih rek, izboljšujemo delovanje zavarovanih območij, spodbujamo dobro gospodarjenje z gozdovi in promoviramo trajnostne izdelke iz ribištva," je dejala Irma Popović Dujmović iz WWF Adria.

Kljub temu, da je ameriška vlada "zapustila" pariški sporazum, vse več ameriških mest, zveznih držav in velikih podjetij povečuje svoje napore za ublažitev podnebnih sprememb. 

Po najnovejših podatkih se premikamo v pravo smer. Ekološki odtis na prebivalca v ZDA se je od leta 2005 do leta 2013 zmanjšal za skoraj 20 odstotkov. V istem obdobju se je BDP na prebivalca v ZDA povečal za približno 20 odstotkov, kar dokazuje, da je mogoče zmanjšati porabo naravnih virov in hkrati doseči gospodarsko rast.

Kitajska, država z največjim skupnim ekološkim odtisom, ki je skoraj dvakrat večji od odtisa ZDA, se je v novem petletnem načrtu zavezala k izgradnji "ekološke civilizacije". Škotska, Kostarika in Nikaragva so dobri primeri držav, ki pospešeno delajo na odpravi fosilnih goriv v energetskem sistemu. 

GFN skupaj z WWF in skoraj 30 partnerji po vsem svetu spodbuja posameznike, da podprejo #movethedate akcijo tudi osebno. To vključuje zabavno in poučno učenje o različnih metodah, s katerimi lahko vsak dan zmanjšujejo svoj osebni ekološki odtis. Na spletni strani je tudi kalkulator ekološkega odtisa, ki izračuna, koliko naravnih virov vsak posameznik porabi in kdaj natančno je vaš osebni dan ekološkega dolga. 

  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1

KOMENTARJI (24)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Jožajoža
30. 07. 2017 19.16
jasno, ljudje žeremo hitreje, kot raste. in, ko eni žeremo , drugim nič ne ostane.
up_
30. 07. 2017 16.16
+2
saj bo 3tja sv. vojna poskrbela za ravnotežje potrebno je iztrebit tretino prebivalcev in se bo dalo lažje zadihat preveč nas je in preveč smo potrošniški vsak svoj avto, motorje, elektroniko ni da ni to vse škoduj zemlji žalostno ampak resnično.
valjhunsinkajtimara
28. 07. 2017 13.54
+3
Če bi za razporejanje zemeljskih virov bili zadolženi diplomanti fakultete za družbene vede, se to ne bi zgodilo in zemlja bi bila uravnotežen.
jonbonslon
28. 07. 2017 13.05
+4
zakaj nekateri izgubljajo dragoceni čas za stvari,ki so že itak samoumevne???
Fischerfritzfischtfrische
28. 07. 2017 12.26
+7
Narava sama poskrbi za življenje in izumrtje... 99% živalskih vrst in rastlin se je pojavilo in izumrlo še preden se je sploh človek pojavil... Ledena doba se po naravni poti pojavi vsakih nekaj tisoč ali desettisoč let ... Tudi planeta Mars (možni ostanki rečnih strug itd) in Venera (tako se predvideva), sta imela na začetku podobno ozračje kot Zemlja, ... in je tudi tam vse odpihnilo v vesolje, čeprav verjetno ni bilo tam inteligentnih bitij ... Seveda k onesnaženju prispeva tudi človek, vendar so tudi naravni ciklusi... Tudi Zemljo bo čez milijone let pogoltnilo Sonce, ko bo iztrošilo gorivo in verjetno postalo supernova... ali pa nam kakšna vesoljska nevihta čez en teden odpihne atmosfero in bay bay v sekundi ... Drugač pa, ekologija da... ampak, rabimo pa tudi dobrine, če so nekateri takšni ekologi danes, zakaj vozijo avtomobile, uporabljajo elektroniko itd... z napredkom je potrebno koeksistirat... Napredek v tehnologiji in zdravstvu nam omogoča da živimo povprečno cca 80 let... Po naravni poti bi živeli cca 30 povprečno saj bi nas narava pokosila že z čisto preprostimi virusi in nobena takšna ali drugačna travca vam nebi pomogala... :D :D :D po
frako
28. 07. 2017 13.24
+2
na veneri ni nč odpihnl v vesolje, na veneri je podivjal toplogredni učink, pač preveč co2 in drugih toplogrednih plinou zdej je pa tok vroče da svinc pada kot dež.
scipio
28. 07. 2017 12.24
+4
le še eno samoobtoževalno nakladanje, tole s porabo virov. Se ne morejo obnoviti - kukr - a prej so se pa milijone let lahko kopičili tukaj na tem planetu? Nekaj ali nekdo, magari človek, jih zdaj mora malo pokuriti. virov bo zares konec, ko se bo tole Sonce izkurilo s svojim vodikom in postalo rdeči velikan, in se bo lepo razširilo sem do Zemlje in jo bo gladko scvrlo skupaj z vsem kar bo takrat na njej in v njej.
Animal_Pump
28. 07. 2017 12.15
+4
Pred dnevi članek, da je kriza, ker so zahodnjaki čedalje bolj neplodni...sedaj pa članek, da je spet kriza, ker vire porabljamo dvakrat hitreje kot bi morali. Mislim, da folk nima pojma kaj sploh hoče ;P
Skunk Works
28. 07. 2017 11.59
+12
Pred 50 leti bi morali potegniti ročno zavoro, ter pod vsesvetovno vojaško prisilo ustaviti nataliteto....Afriki in podobnim pa ne pomagati s hrano, ker to nič ne pomaga, ampak samo ustvari na stotine milijonov novih lačnih v nekaj desetletjih.....Potem pa bi se morali držati po dvema milijardama....In imeli bi raj na tem čudovitem enkratnem planetu....Pa ne mi sedaj, kako pri nas otrok manjka in podobne, svet je samo eden, samo ena soba.....ti otroci bodo samo žrtve brez prihodnosti, ne vem kje vam pamet?....torej, glede na vse povedano, uživajte dokler se da.....drugega ne morete......in ne delajte novih revežev brez prihodnosti....življenje v slumih ni življenje mišljeno za ta rajski planet....
UaikiUaiki
28. 07. 2017 12.03
+0
Čisto po kapitalistično torej... izkoristit kar se da, potem pa pozabiti na posledice...
Skunk Works
28. 07. 2017 12.04
+2
Kdo ti je kriv, če ne razumeš napisanega......kapitalizem je recimo viške pšenice zaradi ohranjanja cen metal v morje, kar na prvi pogled zgleda noro, je pa manj noro od pridelave nekaj sto milijonov novih lačnih v Afriki...s tistim nima pa kapitalizem nič, ampak politika in ve se katera je tako "napredna"....Kapitalizem je samo orodje, ki omogoča masi ljudem na tem krasnem planetu najvišjo materialno življensko raven, kar ni uspelo nobenemu socializmu do sedaj....seveda ga pa lahko čleveštvo uporablja na dober ali slab način.....sam kapitalizem s tem nima nič.....
Quatflow
28. 07. 2017 12.19
-2
torej realwork rajše glavo v pesek tiščati, kot spremeniti življenjski slog? Rajše manj ljudi, ki bodo na istem nivoju ali še slabšem, kot pa ozaveščanje ljudi, da spremenijo miselnost iz egoizma in sebičnosti v skrb za okolje in vračanje "k naravi"? Kje pa piše v naravnih zakonitostih koliko nas mora biti ali koliko planet Zemlja lahko dovoljuje ljudi za bivanje na njem?
Skunk Works
28. 07. 2017 12.25
+7
Saj bomo spremenili življenski slog...seveda pa ne prostovoljno, k temu nas bodo prislile naravne zakonitosti, ter zakonitosti ekosistemov, in ta sprememba življenskega sloga nam nikakor ne bo po godu, in za našo vrsto zelo boleča in kruta.............Koliko nas je lahko na planetu?....morda malo primerjaj iz naravnega veta, koliko približno enako veikih sesalcev živi na planetu......že jata ptičev velika nekaj milijonov ptic je nekaj posebnega v ekosistemih, medtem ko mesta z nekaj milijonov ljudi so nekaj že čisto navadnega........
HorstWiesel
28. 07. 2017 11.53
+5
Očitno je preveč ljudi za zmoglivosti tega planeta.
DeBill
28. 07. 2017 11.37
+0
CO2 je škodljiv (?) ker drevesa hitreje rastejo, pol pa tale matematika pade.
frako
28. 07. 2017 13.25
+2
Škodljiu je ker zadržuje toploto namesto da bi prosto divjala v vesolje.
relos
28. 07. 2017 11.22
+5
Nerazumljivo....če bi v kaki privatni firmi ali koncernu obstajale te številke, bi bila že huda panika in alarmi...ko pa gre za Zemljo in življenje nas vseh, pa se nobeden ne sekira preveč ... delamo zgleda kolektiven samomor.
tedoVV2HCmedo
28. 07. 2017 11.13
+4
Spet izviren članek, aha. Vsi vemo, da npr. se poseka več dreves, ko jih do konca zraste.
vstajnik1941
28. 07. 2017 11.29
+4
Intelektualni domet novinarstva je pač tak in ne seže dlje od pisanja po nareku politike
mertseger
28. 07. 2017 11.12
+3
Se pravi če leta 2030 znižamo CO2 z električnimi avtomobili (pri predpostavki da se polnijo iz NEK in HE) za pol potem smo na dobri poti. Edino TEŠ vse zaje. be.....
tedoVV2HCmedo
28. 07. 2017 11.20
+3
Tudi premoga bo enkrat zmanjkalo za elektriko. Obstajajo povsem čisti načini za pridobivanje neskončne količine elektrike, ampak fosilna mafija tega ne dovoli.
DeBill
28. 07. 2017 11.39
+6
z el. avti pač ne boš znižal CO2-ja, ki sicer ni škodljiv ampak dober. El. avto posvinja planet še preden naredi 1km kot 2 dieselska istega ranga v življenski dobi 350.000km z vsemi izpusti vred, pa tukaj sploh še ni življenske dobe el. avta in menjave baterij. V tem primeru gre za 3
gripson
28. 07. 2017 11.40
-2
DeBill
28. 07. 2017 12.20
+2
če ne boznaš kako zgleda industrija LiPo baterij od izkopa Litija do pakiranja v PU ne blebetaj, jaz mam nick, ti pa to si