Čas za Zemljo

Žalostna usoda Arktike in njenega življenja: posledice bomo čutili vsi

Ljubljana, 17. 12. 2017 06.30 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 11 min
Avtor
Saša Senica
Komentarji
176

Nič ne kaže, da se stanje na Arktiki izboljšuje. Še naprej beležijo dvigovanje temperatur, zmanjšanje površine morskega ledu, taljenje grenlandskih ledenikov ... Posledice bodo tako lokalne kot globalne. Na udaru so severni medvedi, tjulnji, pa tudi tamkajšnji prebivalci. Zakaj pa bi morale spremembe na Arktiki še kako skrbeti tudi nas?

Ledena ploskev ob otoku Bylot
Ledena ploskev ob otoku Bylot FOTO: AP

Spreminjanje Arktike se nadaljuje. Območje ni več zamrznjeno, kot je nekoč bilo. Temperature se dvigujejo hitreje od globalnega povprečja, morskega ledu je vse manj. To vpliva na celoten svet, saj je Arktika kot nekakšna ogromna klimatska naprava, manj ledu pomeni slabo novico za tamkajšnji ekosistem, tamkajšnje prebivalce ... Taljenje kopenskega ledu prispeva tudi k dvigovanju morske gladine.  

Koliko morskega ledu je že izginilo?

Arktika je zaradi klimatskih sprememb zelo na udaru. Z dvigovanjem globalnih temperatur se morski led, na katerega številne arktične živali stavijo pri lovu, razmnoževanju in počitku, tali bolj zgodaj spomladi in začne zmrzovati kasneje po začetku jeseni.

Graf upadanja površine morskega ledu. Leto 2012 je bilo rekordno.
Graf upadanja površine morskega ledu. Leto 2012 je bilo rekordno. FOTO: NASA

Arktični morski led je podvržen rednemu sezonskemu ciklu, ko se spomladi in poleti tali in do sredine septembra doseže minimum, jeseni in pozimi se debelina in površina ledu znova poveča. Površina septembrskega minimuma upada za 13,3 odstotka na desetletje v primerjavi s povprečjem v referenčnem obdobju od 1981 in 2010 (6,5 milijona kvadratnih kilometrov), navajajo pri ameriški vesoljski agenciji. Obdobje sta zaznamovali predvsem leti 2007, ko je bila površina septembrskega ledu 4,29 milijona km2, in 2012, ko je bila površina 3,62 milijona km2.

Površina ledu ob letošnjem septembrskem minimumu je bila po podatkih ameriškega nacionalnega centra za sneg in led (NSIDC) 4,64 milijona kvadratnih kilometrov, kar je osma najmanjša površina ob minimumu v 38-letnem obdobju satelitskega opazovanja.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Arktični morski led je letos zimski maksimum dosegel 7. marca, po izjemno topli jeseni in zimi 2016 je bil to po površini najmanjši maksimum od začetka satelitskega merjenja. Po maksimumu se je začela počasna talitev, junija se je taljenje pospešilo, od drugega tedna junija do prvega tedna avgusta so bile stopnje taljenja celo enake stopnjam leta 2012, ko so zabeležili najmanjši minimum. K sreči se je avgusta taljenje znova upočasnilo.

Letošnji minimum je bil še daleč o rekordno nizkega, a vendar je bila tudi letošnja minimalna površina morskega ledu daleč pod dolgoročnim povprečjem. Tako pri NSIDC ugotavljajo, da se zmanjševanje površine nadaljuje.

Ne skrbi le izginjanje morskega ledu, ampak tudi taljenje ledenikov

Najnovejše poročilo, ki ga je ta teden izdala ameriška administracija za oceane in atmosfero (NOAA), kaže, da se je v letošnjem letu nadaljevalo spreminjanje Arktike, saj so tam zabeležili druge najvišje temperature zraka, nadpovprečno visoke temperature oceana, izgubo morskega ledu in serijo posledic, ki vplivajo na ljudi, morje in tamkajšnji ekosistem. 12. poročilo po vrsti je spisalo 85 znanstvenikov iz 12 držav.

V letošnjem letu so vendarle zabeležili nekaj manj podrtih rekordov v primerjavi z letom 2016, a Arktika ne kaže znakov, da bi znova postala zamrznjena regija, kakršna je bila še pred desetletji, so zapisali v poročilu. Temperature na Arktiki se dvigujejo z dvojno hitrostjo v primerjavi z dvigovanjem temperatur na globalni ravni. Na podlagi zgodovinskih podatkov so zaključili, da je trenutno upadanje morskega ledu in dvigovanja temperatur višje kot kdaj koli v zadnjih 1500 letih in morda še dlje.

Severni medved na Svalbardu - norveškem območju Arktike.
Severni medved na Svalbardu - norveškem območju Arktike. FOTO: AP

''Hitre in dramatične spremembe, ki jih spremljamo na Arktiki, prestavljajo velike izzive in priložnosti,'' je poročilo komentiral Timothy Gallaudet, trenutni vodja NOAA, ki ga je nastavila Trumpova administracija, in pojasnil, da je letošnje poročilo močan argument, da potrebujemo opazovanja Arktike, da bodo pristojni lahko oblikovali ustrezne odločitve za izboljšanje življenja ljudi na tem območju, zdravja okolja in varnosti hrane.

Nekatere ključne ugotovitve v poročilu NOAA

Višje temperature zraka: povprečna letna temperatura zraka na kopnem je bila druga najvišja (prva ostaja 2016) v zgodovini merjenj. Temperature se bile za 1,6 stopinje Celzija nad povprečjem v obdobju med 1981 in 2010.

Upadanje površine morskega ledu: maksimum območja morskega ledu pozimi, ki ga merijo marca, je bil najnižji do zdaj izmerjen, septembrski minimum pa je bil osmi najnižji. Prav tako je morski led vsako leto tanjši.

Nadpovprečne temperature oceana: površinske vode morja avgusta letos so bile za štiri stopinje Celzija nad povprečjem v Barentsovem in Čukotskem morju. Površinske vode v Čukotskem morju so se od leta 1982 dvigovale za 0,7 stopinje Celzija na desetletje.

Cvetenje arktičnega planktona: spomladansko taljenje morskega ledu, s čimer sonce osvetli zgornje plasti v morju, spodbuja razrast fitoplanktona. Razrast opažajo od leta 2003, ko so začeli s satelitskimi opazovanji tega dogodka.

Bolj zelena tundra: sateliti so v letih 2015 in 2016 zaznali vsesplošni razrast vegetacije - rastline postajajo večje in bolj olistane, drevesa zavzemajo tundro in območja, na katerih je prej uspevala le trava. Največji razrast v zadnjih treh desetletjih opažajo na območju North Slope na Aljaski, v kanadski tundri in na Tajmirskem polotoku v Sibiriji.

Snežna odeja višja v Aziji in nižja v Severni Ameriki. 11 let od zadnjih 12 je bila snežna odeja na severnoameriški Arktiki pod povprečjem, hkrati pa se je sneg stalil prej. Evrazijski del Arktike pa je leta 2017 prvič po letu 2005 doživel višjo povprečno snežno odejo.

Manj taljenja ledenikov na Grenlandiji. Taljenje se je leta 2017 začelo že kmalu, a se je med hladnim poletjem upočasnilo in tako je bilo taljenje pod povprečjem v primerjavi s prejšnjimi devetimi leti. Grenlandski ledeniki, katerih taljenje močno doprinese k dvigovanju gladine morja, so letos sicer znova izgubljali maso, tak trend je od leta 2002, ko se je začelo merjenje.

Direktor raziskovalnega arktičnega programa pri NOAA Jeremy Mathis je za BBC spomnil na veliko vlogo Arktike za naš planet, saj deluje kot ogromen hladilnik in zdaj smo, kot je bil slikovit, pustili odprta vrata. ''Kar je najbolj zaskrbljujoče, je to, da se Arktika spreminja hitreje kot kdaj koli prej v zgodovini merjenj,'' je dejal in dodal, da je to problematično predvsem, ker se niti ljudje ne morejo dovolj hitro navaditi na spremembe. ''Nekatere vasi je že odplaknilo, še posebej na severnoameriški Arktiki, tako smo že dobili klimatske begunce,'' je dejal in dodal, da se hitrost dvigovanja morske gladine povečuje, ker se Arktika segreva hitreje, kot so pričakovali.

Znanstveniki so jasni, da gre za klimatske spremembe zaradi človeških dejanj. Gre pravzaprav za začaran krog - ker se tali led, Arktika postaja temnejša in temno površje vsrkava še več sončne energije. ''Verjetno niti ni bilo treba veliko človeškega delovanja, da se je sprožila arktična pot navzdol,'' je dodal.

Severni medvedi in številne druge živali bodo stradali

Minuli teden so nas pretresli posnetki shiranega, sestradanega severnega medveda. ''To je obraz klimatskih sprememb,'' je zapisala avtorica fotografije Cristina Mittermeier, soustanoviteljica organizacije Sea Leagacy, ki se bori za ohranjanje zdravih oceanov.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Številni, tudi znanstveniki, so opozorili, da vendarle dogajanje ni črno-belo. Dotični medved je bil morda bolan, imel je morda neko obliko raka, je na Twitterju zapisal biolog Jeff Higdon. Obala Baffin v Kanadi je sicer poleti res brez morskega ledu, vendar pa ni nujno, da strada ravno zaradi tega. Medvedi lahko zdržijo kar nekaj časa brez hrane, ko je na voljo, pa se najedo več kot do sitega.

Ta dotični medved torej še ni poginil neposredno zaradi podnebnih sprememb, a čas se nam izteka. Severnim medvedom (in mrožem, tjulnjem ter drugim živalim, ki so odvisne od ledu) namreč grozi takšna prihodnost, če se trend ogrevanja ozračja ne bo ustavil.

Ko pišemo o izginjanju živalskih vrst, v prvi vrsti med vzroke za to naštevamo izgubo naravnega habitata zaradi požiganja ali izsekavanja gozdov, izsuševanja močvirij, spreminjanja rečnih tokov ali divji lov (denimo za namene tradicionalne medicine). Pri severnih medvedih pa je glavni razlog krčenje morskega ledu, kar je neposredna posledica globalnega segrevanja.

''Izguba arktičnega morskega ledu zaradi klimatskih sprememb je najbolj resna grožnja severnim medvedom na celotnem arktičnem območju (sever Kanade, Grenlandija, Norveška, Rusija, Sibirija, Svalbard, Jan Mayen in Aljaska v ZDA, op. avt.),'' so zapisali pri mednarodni zvezi za ohranjanje narave, ki sestavlja rdeči seznam ogroženih vrst, na katerem se za zdaj severni medvedi še ne uvrščajo med najbolj ogrožene vrste, ampak so kategorizirani kot ''ranljiva'' skupina, saj je po ocenah na svetu še od 22.000 do 31.000 pripadnikov vseh 19 podvrst. Seveda pa ni taljenje ledu edina grožnja obstoju te živalske vrste.

Zakaj je morski led pomemben za severne medvede in druge živali?

Kdaj natančno bo izginil ves morski led, je težko napovedati, ker na to vpliva več različnih dejavnikov, a strokovnjaki večinoma predvidevajo, da bo Arktika brez poletnega morskega ledu - torej okoli pet mesecev na leto - že sredi tega stoletja.

Severni medved v ožini Franklin na območju kanadske Arktike.
Severni medved v ožini Franklin na območju kanadske Arktike. FOTO: AP

Po nekaterih podatkih torej obstaja velika verjetnost, da bi do leta 2050 populacija severnih medvedov upadla za 30 odstotkov. Morski led medvedi uporabljajo za platformo, s katere lovijo tjulnje.

Ker si - podobno kot pri nas rjavi medvedi - prav tako ponekod delijo življenjski prostor z ljudmi, bi to lahko pomenilo še večji konflikt med obema vrstama. Tudi severni medvedi so namreč oportunisti in si postrežejo, s čimer si pač lahko, pa naj bo to njihova tradicionalna hrana ali pa hrana, ki jo je človek odvrgel v smetnjak. Poleg zmanjšanih možnosti za lov manjša površina morskega ledu pomeni slabo novico tudi za breje samice, da dosežejo svoja tradicionalna kotitvena mesta.

Z višanjem temperatur pa bi lahko območje doletela še ena težava. Okužbe z različnimi boleznimi in paraziti so bile do zdaj med severnimi medvedi redke v primerjavi z ostalimi medvedi. Številni patogeni bi lahko izkoristili višje temperature in se razmnožili. Prav tako so znanstveniki že pred leti začeli opažati mešanje vrste z ameriškimi grizliji in rjavimi medvedi, ki bi lahko severnim medvedom prinesli svoje bolezni. Severni medvedi so tudi najvišje v prehranjevalni verigi, zato bi njihovo izginotje močno vplivalo na celoten ekosistem.

Tjulenj na ledeni ploskvi na območju kanadske Arktike.
Tjulenj na ledeni ploskvi na območju kanadske Arktike. FOTO: AP

Nekatere vrste tjulnjev so povsem odvisne od morskega ledu, saj redko pridejo na kopno. Tudi mroži morski led uporabljajo kot platformo za skok v morje ob hranjenju ali kot prostor za počitek. Ne smemo pa govoriti le o negativnih posledicah, saj nekaterim vrstam rib (denimo polenovkam) toplejša voda prija in jih je tam več.

Upadanje določenih vrst (denimo kolobarjasti tjulenj je glavna hrana Inuitov na kanadskem Nunavutu) vpliva tudi na tamkajšnje prebivalce, ki prav tako morski led potrebujejo za lov.

Kako bo spreminjanje Arktike vplivalo lokalno in kako globalno?

Strokovnjaki so jasni: za rešitev Arktike moramo čim prej zmanjšati izpuste toplogrednih plinov, da bi tako čim prej zajezili dvigovanje globalnih temperatur.

Kot že omenjeno, lahko pri Arktiki opazujemo domino efekt. Več ledu, ki se stali, hitreje se tali. Bel led namreč odbija sončno svetlobo in tako povzroča ohranjanje hladnosti - za celoten planet Arktika predstavlja nekakšno klimatsko napravo, več kot je temnega površja, več kot je odprtega morja, hitreje se vse segreva. Dogajanje bi seveda pospešilo segrevanje po celotni obli in najverjetneje se bo podnebje še bolj spremenilo.

Morski led, kot je zapisano na spletni strani Yale Environment 360, poleti odbije okoli 50 odstotkov sončnih žarkov, odprto morje le 10. Z manj ledu se tako segreva tudi voda, katere temperatura je zaradi velike površine ledu na tisoče let ostajala okoli ledišča. Ker se voda segreva, se morski led jeseni oblikuje iz leta v leto počasneje. Ker se tali tudi površinski led, se tali tudi tundra, kot je razvidno tudi iz zgoraj opisanega poročila NOAA. Višje temperature morja in zraka pa pripomorejo tudi k večji količini vlage, vodna para pa je eden izmed toplogrednih plinov, saj zadržuje toploto bližje površju.

Ledene gore ob obali Grenlandije
Ledene gore ob obali Grenlandije FOTO: AP

Po nekaterih ocenah ima Grenlandija največji posamezni doprinos h globalnemu dvigovanju morske gladine. Do konca stoletja bi se zaradi taljenja ledenikov na Grenlandiji lahko gladina oceanov dvignila od 60 do 90 centimetrov. Voda iz staljenega ledu se seveda ne bo enakomerno porazdelila po svetovnih oceanih, in sicer zaradi gravitacijskih sil med ledom in oceani. Dejstvo je, da bodo vsa obalna mesta doživela bolj ali manj hudo usodo, vendar pa so modeli pri Nasinem laboratoriju za reaktivni pogon (JPL) pokazali, da bo denimo New York precej bolj prizadet zaradi staljenega ledu na severovzhodu Grenlandije kot pa na jugozahodu, Sydney pa bolj ogroža taljenje ledu na Antarktičnem polotoku kot na Vzhodni Antarktiki. London je bolj prizadet zaradi taljenja severozahodnih in zahodnih ledenikov na Grenlandiji, Norveška pa je tako blizu Grenlandije, da gravitacijski odtis slednje celo zmanjšuje nivo morske gladine v Oslu, so izračunali pri JPL. (Seveda so tu še drugi dogodki, ki bodo vplivali na prizadetost posameznega mesta - pogrezanje tal in lokalni vremenski dogodki.)

Znanstveniki se bojijo še enega efekta, ki ga lahko prinese taljenje ledu. V tundri in na dnu morja se namreč skrivajo velike zaloge toplogrednega metana in ta bi se lahko začel sproščati ob taljenju do zdaj v večni led okovane pokrajine. Metan se sicer v ozračju res zadrži le dobro desetletje, a ima precej večji toplogredni potencial kot ogljikov dioksid.

A Arktiki seveda škode ne delajo le vse višje globalne temperature, tu je še izkoriščanje naravnih virov (nafta), ki bi se lahko še razkrivali ob taljenju ledu, kar bi lahko zelo poslabšalo življenje za tamkajšnje prebivalce. Tu je še problem onesnaževanja, saj so morski tokovi tudi do skrajnih kotičkov na severu prinesli plastične odpadke, pri njihovem razpadanju pa se sproščajo tudi toksini. 

Čas za Zemljo
Čas za Zemljo FOTO:

 

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (176)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mastaflash
31. 12. 2017 13.59
-5
dejte na yt precekirat trenutno stanje, ne pa tale fejk news..folk s tam javlja da je ledu vec kot v zadnjih 20ih letih skupaj..koga imate za norca torej?
JohannTheTerrible
19. 12. 2017 21.38
-2
Ne cviliti. Nihče ne bo preprečil ciklusa dolgoročne zime, t. .j ledene dobe, in dolgoročnega poletja, ki ga trenutno uživamo. Ko se bo ves led stopil, bodo temperature znatno višje in s tem tudi izparevanje. Zaradi obilice padavin bo na tečajih spet zapadlo več snega, kot ga bo poleti skopnelo, in ledena doba bo spet tu. Menda jih je bilo v zadnjih 5 milijonov letih tam okrog 450
paxvobiscum
19. 12. 2017 21.51
+0
frako
20. 12. 2017 11.24
+0
ja in kaj je gonilo ta 3 miljone let doug cikl ohlajanja in segrevanja, koncentracija toplogrednih plinov seveda, ko je koncentracija padla na 180 delcev na miljon je bla celo leto evropa pokrita s ledom, ko je zrasla na 280 delcev na miljon je bla otoplitev, zdej smo pa na 410 delcev na miljon, nikoli v zgodovini zemlje ni tako hitro naraščala koncentracija toplogrednih plinov v ozračju. Zemllja ne dohaja našega onesnaževanja, za trenutne temperature so krivci tisti ki so v 80tih onesnaževal uplivi zaradi toplogrednih plinov ki smo v jih v umesnem času nafilal še pridejo. M pa še vedno nismo nehal filat ozračja s toplogrednimi plini.
?udežni de?ek
19. 12. 2017 16.14
-2
vse so zafural
emilzapata
19. 12. 2017 08.52
+3
tudi če za klimatske spremembe ni kriv človek, za kar pa zanesljivo ni verjetnosti, se mora trenutni način življenja spremeniti, ker pa ga sami nismo sposobni, bo to namesto nas naredila mati narava. Že dela z velikimi koraki.
janezov uč
18. 12. 2017 15.16
-15
pa koga to briga.
Alteist
18. 12. 2017 18.28
+23
Krematorij666
19. 12. 2017 10.32
+1
@Alteist...če populistično pišeš še ne pomeni, da si inteligenten.
hotchilipoper
18. 12. 2017 14.39
+5
Posledice že čutijo na Vrhniki,dolenjskem,celjskem,ko zažigajo odpadke,a na koncu so krivi ljudje,ajajaj
mastaflash
31. 12. 2017 14.00
+1
a so v kemisu ze odgovarjali za to, da so zafural zdravje naslednjim generacijam?
dannyer
18. 12. 2017 11.38
+1
Propaganda 100 na uro laganje in zavajanje je ne moralno in ne etično.
Alteist
18. 12. 2017 18.40
+5
Kar se tiče tega članka, ni nič izmišljenega.
knight/tomo
18. 12. 2017 23.21
+4
Kakšna propaganda je tukaj, naj živimo bolj naravi prijazno. Če je to propaganda pol je men ok.
Našvasan_zob
19. 12. 2017 09.47
+2
Izmišljeno je, da so polarni medvedi ogroženi.. Pojasni mi kako je lahko živalska s konkretnim letnim prirastkom ogrožena ??
zelopameten
18. 12. 2017 11.29
-4
Dvomim da bi se gladina morja dvignila za 90cm... je prevelika površina morja, ledu pa tudi ni toliko...
frako
18. 12. 2017 12.10
+2
Maš plong ceglc, sam pogledaš zgodovino koncentracije toplogrednih plinov v ozračju, in primerjaš današnjo vrednost s zgodovinskimi in pogledaš kje je bila gladina morja takrat. Homo sapiens sapiens se ni sprehajal po našm planetu ob taki koncentraciji toplogrednih plinov.
dannyer
18. 12. 2017 13.07
+1
Povprečno je bilo co2 v zg ze okoli1,600 ppmp danes 400 ppm naši šredniki so pa živeli v večjih oz tudi do 4,000 ali v zadnji ledeni dobi. tako podatki so so pa vse prestavili in manipulirali tako kot podatke iz sabirije kako so zlagali. res lepo od njih
frako
18. 12. 2017 16.24
-2
Ljudje homo sapiens sapiens se nismo sprehajal na zemlji s več kot 280ppm Co2 v ozračju. Ma lej lohka jokš kokr čš sam za klimatske spremembe ki se dogajajo je kriu človek. Glede na našo odzivnost na problem pa ni varijante da več kt polovica ljudi prežvi to stoletje.
anonim.
18. 12. 2017 10.34
+8
Vreme se spreminja čez celotno zgodovino,...Je pa res da smo nekaj pripomogli k temu...Boge živalce
frako
18. 12. 2017 12.11
-7
zdrava.pamet
18. 12. 2017 10.16
+8
Uboge živali...in otroci nič krivi....tisti ki pa tiščijo glavo v pesek, češ mi pare oh res nismo niiič krivi, pa se kar naj tolažijo...na koncu bomo pokasirali vse mi in naši ubogi otroci...prej kot si mislimo
ZKL (zdrava kme?ka logika)
17. 12. 2017 21.17
+9
Tak si bomo nardil tk bomo pa mel...itak pa tak bedak k je clovek si ne zasluzi tega prelepega planeta
MajstaAles
18. 12. 2017 09.52
+14
Kaj pa tisti ljudje, ki se na vso moč trudijo to preprečiti? Kaj pa ljudstva, ki živijo samozadostno že tisočletja v gorah in gozdovih? Oni si tudi ne zaslužijo? Ne zaslužijo si tisti, ki jim je vseeno in živijo naprej svoje življenje kot da ni nič narobe. Verjamejo vsemu kar jih podkrepi pri njihovi miselnosti, da je življenje kot ga vodijo OK. Ni problema če vozim hamera, ni problema če požrem dva dunajska vsaki dan, ni problema če kopujem diamante, še najmanjši problem pa je če vsak mesec kupim nove poceni, kitajske cote...
silly
17. 12. 2017 20.44
+0
teorija zarote oni lačen medved je produkt holivuda,...kar neki se pretvarja,....glavno, da alternativa in cerkev živita naprej
MajstaAles
18. 12. 2017 09.49
+1
Kam pa ti sodiš, če nisi ne cerkev, ne alternativa? :)
knight/tomo
18. 12. 2017 23.18
+4
Teoeijo zarote največ podpirajo Američani in kapitalisti ter njihov največji zaveznik Izrael, kot sem nekje videl. Lahko se pa tudi motim
silly
20. 12. 2017 21.11
dannyer
17. 12. 2017 19.45
+12
kredibilnost zahodnih medijev je na naj nižji točki skoraj 60% ljudi v zda so prepričani da si mediji izmišljujejo. zgodbe no nakoncu imajo prav . kredibilnost pa imajo na rekordno niizki ravni okoli 34%??? razen cnn ima 20%pop pa od njih kopira. haloooo
MajstaAles
18. 12. 2017 09.48
+5
Pa kdo pravi da moraš poslušati zahodne medije? Poglej si kaj piše RT, ki je verjetno precej "vzhodni" medij, pa boš ugotovil da je isto. Če to ni dovolj, pa se sprehodi do najbližje fakultete s programom meteorologije in se usedi na pogovor z lokalnim profesorjem. Prepričan sem, da ti bo z veseljem pomagal iz zablode.
dannyer
17. 12. 2017 19.37
+6
je pa tudi res da so od leta 2003 začeli meriti led pred poletjem ko sem njša in ne pozimi ko ima največji obsek trenutno je imel nekje med 6 milijonov km se pa govori v njihovih krogih da je bila arktika precej majna pred 7,000 leti to naj bi pokazal led. ampak to ni novica ane.
MajstaAles
18. 12. 2017 09.43
+5
Ko je tvoj pradedek šel na Triglav verjetno tudi ni bilo vmes ledenika zgoraj?
knight/tomo
17. 12. 2017 19.33
+6
Se jim je smilil medved, ma daj no samo za denar se jim gre. Oni pa lepo na varnem s hamburgerjem v roki. Kaj se jim je toliko smilil, da mu niso morali vreči en kos mesa...
MajstaAles
18. 12. 2017 09.45
+3
Kot znanstvenik ne veš točno zakaj je medved v takem stanju. Mu dati hrano lahko izgleda humano a doseže ravno nasprotni učinek. Lahko da je bolan in mu s tem samo pomagaš razširiti bolezen še dlje. Po drugi strani pa si lahko zamislimo kako bi reagirala mednarodna javnost, če bi ob milijonih sestradanih otrok kar začeli hraniti severne medvede. Stopi na realna tla.
knight/tomo
18. 12. 2017 23.15
+5
Po moje, če vidiš kje sestradanega otroka ga ne boš snemal ampak mu pomagal.
dannyer
17. 12. 2017 19.31
+20
Kaka ne okusna propaganda skrajnega medija ki tako rad zavaja z FN. res ne moralno in ne etično to kar delate tudi o tem in o članku o migrantih res sramota.
MajstaAles
18. 12. 2017 09.46
+1
Res si je očitno težko priznati, da smo del problema. Zato ima toliko ljudi rado teorije zarote - krivdo potiskajo na drugega. Čas bo da spregledate ljudje in se začnete temu primerno obnašati. Denar vas ne bo rešil!
dannyer
18. 12. 2017 11.12
+2
aja v času obame so znanstveniki dobili denar če sp devali propagando o tem, ni dokazov koliko smo kao mi krivi ker take raziskave ni bilo. prav tako v času ledene dobe je bilo več co2 kot danes, setelit ki pa meri to pa ne kaže kakršne koli problamatike in še več povprečna temperatura naj bi bila med 14,5 do 15,5 a sporazuma o tem ni to najdeš na sp strani klimatologov ,noaa in nase. tukaj so ne enotni, prav tako napake ki jih noaa dela 100 na uro se najdejo. in še več zaradi procesa pri soncu naj bi svetovna temperatura po nasinih besedah padal za 0,5 rusi pa pravijo za 1 pol pa v mes nasa v času obame pove da go temp šla gor??
dannyer
18. 12. 2017 11.12
+2
resen problem bo imela evropa če temperatura pade a to se naši politiki ne obadajo.
Skunk Works
17. 12. 2017 18.58
+7
Včeraj je bil zanimiv dokumentarec na BBC World, - Man made Planet, - satelitski posnetki za 20-30 let nazaj v "hitrem" predvajanju. Razna področja sveta, od topljenja ledenikov, izsuševanja jezer, rasti mest in posek gozdov za potrebe poljedelstva...Ko to pogledaš ti je jasno, kot da bi gledal termite v hitrem posnetku, ali napredovanje raka....Grozljivo!!!!..Kaj takšnega še v zgodovini ni bilo in rast vsega tega je eksponentna.....Ne glede na to ali je krivec za porast temperatur res CO2 , ali ne, ali je to posledica naravnega cikla ali ne, so tisti posnetki klinično kristalno jasni in ne puščajo nobenega dvoma: žagamo si vejo nakateri sedimo in to vedno hitreje...Uničevanje ekosistemov je strašljivo...Enostavno je planet premajhen za tolikšno število ljudi in tolikšno nataliteto take posege v naravo, glede na našo pamet in naš razum...Pa poglejte samo sebe, ozrite se okoli kakšne hiše se gradijo,.sama potrata glede na sto let nazaj in modrost naših prednikov, sploh s podeželja..Ljudje hočete imeti več in več samo, da imate priliko...kaj vas briga, kaj bo s planetom....Če bi nas bilo milijarda in pol, in bili vsaj malo skromni, bi lahko imeli vse in bili brez skrbi....Občudujem tiste, ki si sploh še upajo imeti otroke......
dannyer
17. 12. 2017 19.33
+3
prvič co2 nima direktnega kako bi rekel efekta saj se je začel človeški con po letu 1945 večati med tem ko je vse do 1977 veljalo da se svet ohlaja??? prav tako so pokazale študije da nima co2 vpliv na temperaturo .
Skunk Works
17. 12. 2017 19.46
+5
saj je vseeno, dobi si te posnetke, uničujemo vse pred seboj, kot nakakšen planetarni rak....
Klemzi28
18. 12. 2017 08.26
+1
Roseann lepo si napisal. Edino eno dejstvo ne drži. Planet je dovolj velik za vse ljudi. To je bilo spet zavajanje prebivalstva da nas je preveč pa ne vem kaj. To ne drži sploh. Kar se tiče pa topljenja ledu je pa itak naravni cikel...ostalo kar govorijo so izmišljotine. To da uničujemo ekosistem ja pa itak grozljivo dejstvo...tko kot si napisu veje si žagamo. Sej prav da človeštvo ne bo preživelo...preveč primitivcev. lp
MajstaAles
18. 12. 2017 09.56
-2
dannyer: tvoji komentarji in tvoj vzdevek mi dajo mislit, da si verjetno neke vrste plačanec - vladni ali monsanto ali kaj temu podobnega. Ko nek Mišo Alkalaj. S takimi ljudmi sem se že srečal in morem reči da se mi nobena oblika ljudi ne gabi bolj! Res ugabno - ljudje ki so pripravljeni sprejeti denar zato da širijo laži ki bodo pogubile vse njihove sovrstnike! To je...sploh nimam besed.
dannyer
18. 12. 2017 11.15
+1
e je kdo vladni plačanec si to ti tako kot ostali lažnivi klimatologi ,ki za denar poročajo laži o tem problemu. in taki naivneži in skurompiranci mi gredo na živ med tem pa imajo sami milijarde za promocijo neki zelene ideologije ki temeli na kult ali reliijo ne pan znanost. med tem pa oni napadajo tiste ki so šli ven iz teh elit in se kumaj preživljajo halooo korubcija 100 na uro. taki kot si ti se pa meni gabb... malo se pozanimi o resnici in o zg zemlje.
MajstaAles
18. 12. 2017 13.34
-1
dannyer: predvidevam da je Zemlja po tvojem ploščata?
lodz68
18. 12. 2017 14.21
+2
klemzi28-Pazi,nigerija je imela leta 1970 55 miljonov ljudi,danes jih ima 186 miljonov !!!!!Cela afrika ima nekaj čez 1,1 miljarde ljudi.Ko bo tam postalo le za 3 stopinje bolj vroče bojo začeli bežat v evropo.Pol se vprašaj če je zemlja dovolj velika za vse .....
JohannTheTerrible
19. 12. 2017 21.53
+1
Roseann, tudi prenaseljenost ni nič drugega kot naravni pojav. Narava ga je porodila, narava ga bo razrešila.
RobespierreWithGuillotine
17. 12. 2017 18.35
+1
8 miljard ljudi je verjetno glavni razlog vsega. Planet je prenaseljen in celo narasca. Za vse ni in ne bo dovolj prostora. Zivalski in rastlinski svet se mocno krci. Ljudje pa...
brainhead007
17. 12. 2017 21.29
+4
a ti ves, da bi samo Avstralija kot celina sprejela vso populacijo tega sveta ?...tko da ne nasedaj propagandi
Klemzi28
18. 12. 2017 08.27
+1
MajstaAles
18. 12. 2017 10.01
+1
Velikost planeta ni vprašanje ko se gre za maksimalno populacijo! Vprašanje je, koliko energije je na razpolago in kako z njo upravljamo. Če nam uspe razviti nanotehnologijo tako daleč da lahko iz praha delamo jabolko, potem nas je lahko res veliko več na tem planetu. Brez nanotehnologije a z nafto, nas je verjetno lahko okrog 13 milijard. Brez nafte nas bo skoraj sigurno manj kot 5 milijard, verjetno celo manj kot 1. Treba se je zavedati da tehnologija ni enako energija in da brez nafte preidemo nazaj na sužnjelastništvo kot najbolj ekonomično obliko poganjanja naprav :)
jebivoje
17. 12. 2017 16.18
+24
cel svet propada, razjezi me ko spet vidim članek o beguncih. dejstvo je da to sploh niso begunci in četudi bi bil v sloveniji in evropi samo eden bi to bilo preveč ker nikakor ne spadajo sem
LightningBolt
17. 12. 2017 18.03
-9
MajstaAles
18. 12. 2017 10.03
-5
Kaj imajo begunci s tem člankom? Razen da jih je vilo takih ki so dejanski begunci pred klimatskimi spremembami?
Pacek22
17. 12. 2017 16.04
+0
mal umetnega snega pa bo