Slovenija

Direktor ESM: Slovenija pravi, da pomoči ne potrebuje

Ljubljana, 26. 09. 2013 13.57 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

1,2 milijarde, kolikor je vlada v proračunu rezervirala za sanacijo bank, najverjetneje ne bo dovolj. Ocene o bančnih luknjah segajo vse tja do petih milijard evrov. Slovenija tega denarja nima, zato se vse glasneje govori o mednarodni pomoči.

Banka Slovenije
Banka Slovenije FOTO: Reuters

Vlada se z Banko Slovenije pogovarja tudi o možnosti, da bodo rezultati stresnih testov bank slabši, kot se pričakuje. A gre le za pogovore in špekulacije, da bo morala Slovenija zaprositi za pomoč iz stalnega evropskega reševalnega sklada ESM, zagotavlja predsednica vlade Alenka Bratušek.

Ocene o tem, koliko denarja bo potrebnega za sanacijo bank, se med seboj bistveno razlikujejo in segajo od dveh pa vse tja do petih milijard evrov.

Vlada za zdaj za dokapitalizacijo bank, ki so potrebne sanacije, načrtuje 1,2 milijarde evrov. Ali bo ta znesek zadoščal, bodo pokazali rezultati stresnih testov, a večina poznavalcev tako iz političnih kot iz bančnih krogov se po pisanju časnika Večer strinja, da je znesek veliko prenizek.

Po njihovih virih naj bi bilo za sanacijo bank potrebnih vsaj pet milijard evrov in ker država tega denarja nima, večjega zanimanja investitorjev pa ni, naj bi bila prošnja za pomoč iz stalnega evropskega reševalnega sklada ESM vse bolj neizogiben in realen scenarij. "Ne poznam teh špekulacij," je na novinarski konferenci po seji vlade dejala Bratuškova.

Vlada ne razpolaga z nobenimi svojimi številkami. Vse številke, ki so bile vključene v program stabilnosti in v proračun, temeljijo na ocenah Banke Slovenije, je pojasnila premierka. Šele ko bodo stresni testi končani – to se pričakuje oktobra – se bodo skupaj morali odločiti, kako naprej, je dejala.

Bratuškova pravi, da je treba počakati na rezultate stresnih testov bank. Ti naj bi bili znani oktobra.
Bratuškova pravi, da je treba počakati na rezultate stresnih testov bank. Ti naj bi bili znani oktobra. FOTO: Reuters
Bratuškova ima vprašanja o sanaciji bank za šefa evroskupine

Pred ponedeljkovim obiskom šefa evroskupine in nizozemskega finančnega ministra Jeroena Dijsselbloema v Sloveniji je Bratuškova povedala, da mu bo vlada zelo natančno predstavila, kaj je doslej naredila in kaj načrtuje. Potem ko bo vlada poslala predlog zakona o davku na nepremičnine v DZ, je Bratuškova prepričana, da bo vlada svoje obljube za to leto izpolnila.

"Glede sanacije bank pa bom tudi jaz za gospoda imela kakšno vprašanje," je nadaljevala. Slovenija je naredila vse, da bi se lahko slabe terjatve iz bank prenesle na slabo banko in bi lahko spet začele kreditirati gospodarstvo, je dejala in vprašala, zakaj so se v preteklosti nekatere zadeve v Evropski komisiji odvijale zelo počasi.

Direktor ESM Klaus Regling
Direktor ESM Klaus Regling FOTO: Reuters

Direktor ESM: Slovenija pravi, da ne potrebuje pomoči

Direktor evropskega ESM Klaus Regling je v pogovoru za ameriški časnik Wall Street Journal povedal, da slovenska vlada za zdaj zagotavlja, da ne potrebuje nujne finančne pomoči. "Vemo, da so že zaprli dve majhni banki. Vemo, da bi dve od njihovih večjih bank lahko imeli nekaj potreb po financiranju, vendar pa nam vlada za zdaj sporoča, da lahko za to poskrbijo. Lahko so izdali obveznice na trgih," je povedal Regling.

Na navedbo časnika, češ da so doslej vse države, ki so zaprosile za pomoč, pred tem trdile, da je ne potrebujejo, to pa je nato vodilo v občutno slabše razmere, kot bi sicer lahko bile, je Regling odgovoril, da bi vlada morala najbolje vedeti. "Vendar pa je to tudi v redu, izredno financiranje je točno to, na kar nakazujejo te besede - izredno financiranje. Države bi torej zanj morale zaprositi le, ko je to res treba, saj to črpa vire drugih držav."

  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja
  • Telefon meseca maja

KOMENTARJI (890)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Corto Maltese
27. 09. 2013 12.28
+4
Banke naj propadejo. Edino pravilno. Potem pa lov na glave vseh ki so to zakuhali. Seveda to se ne bo zgodilo kajti krivci sedijo v parlamentu, ki je itak največja greznica v Sloveniji.
Sony 2013
27. 09. 2013 11.36
+0
Nimajo pojma enkrat izjavijo tako drugič pa spet drugače hahahaha.
izdelanc
27. 09. 2013 10.21
-2
BRATUŠKOVA JUTRI NA CNN-NU: SLOVENIJA JE PUNA! PA SLOVENIJA TI JE BALKAN, IMA JOŠ PUNO HLEBA, SAMO NEMA VIŠE LJUDI, KOJI GA MOŽEJO KUPIT!!!!
Terezinka
27. 09. 2013 10.28
+3
Tudi, če bi sprejela pomoč in najela nov kredit bi brez novega reda potonil v naše gospodarstvo kot vse doslej. Dejstvo je, da je JS prevelijk, še večje in nepovdarjeno dejstvo pa je, da je vsa dolg, ki se sedaj odpisuje potonil v gospodarstvu. Ne odpisuje se dolg bolnišnic, dolg javnih šol in domovov. Odpisuje se dolg, ki so ga potonili v gospodarstvu za dvigovanje premoženja menedžerjev, za dvih lastninskih deležev in za razno korupcijo. Zaradi vsega kar bo na bankah gospodarstvu odpisanega, zaradi vseh znižanih davkov, zaradi vseh subvencioniranih prispevkov in vseh pomoči ni rezultatov nikjer v razvoju in v povišanju standarda delovnega človeka.
Terezinka
27. 09. 2013 11.08
+4
Nismo preveč plačani delavci, niso naši prispevki krivi za nekonkurenčnost. Enkrat je treba raznim menedžerjem in lastnikom ter tudi politikom povedati, da so za neznanje, za krajo v firmah, za napačne odločitve poslovne in politične krivi oni in ne delavci. Ni več izgovora samoupravljanje. Vse upravljajo, vodijo in lastninijo sami in ne delavci. Povprečna plača ni povečana zaradi delavcev, ker imamo celo manj v kuverti kljub odpravi davka na plače. Povečane so samo plače vodilnih. Bruto plača delavca v Avstriji, Nemčini, Italiji in drugod po EU razen mogoče kakšne Bolgarije in Romunije je povsod večja. Zakaj nismo konkurenčni? Zato, ker denar za gospodarstvo, za razvoj za "KISIK" gre v privatizacijo in v davčne oaze.
izdelanc
27. 09. 2013 10.16
+1
ESM, PA KOMU VI VERJAMETE!!!! VPRAŠAJTE LJUDI, KI TO MAFIJO FINANCIRA!!!! VAM NI JASNO, DA JE SLOVENIJA NAJBOLJ SKORUMPIRANA DRŽAVA NA SVETU!!!!!!!!!!! DOBILI STE PONAREJENE BILANCE!!!!!!!!!!!
Terezinka
27. 09. 2013 10.29
+7
Dobili smo nesposobne lastnike, ki so v nekaj letih iz niča postali elite. Nekoč je nek direktor imel 4 plače delavca, danes 40.
da--dy
27. 09. 2013 09.35
+2
Ni mi jasno kako lahko Bratovškova pravi da ne potrebuje SLO pomoči,ja ona osebno je ne potrebuje država in državljani pa.
Terezinka
27. 09. 2013 09.43
+5
DA-dy, veš kar bo dodatno vzela Bratuškova in država bomo vse morali vrniti mi mali ljudje. In veš komu bo dano? Za pokrivanje dolga , ki ga nismo naredili mi mali ljudje ampak novi kapitalisti, ki so naredili luknje v vseh bankah s krediti, ki so šli v njihove žepe, v gospodarstvo, ki sedaj joče. Povprečna plača malega človeka se dviguje, moja, tvoja in sosedova pa nič. Veš komu se dviguje tem menedžerjem tem lastniukom, ki uničujejo, lastnijo in zadolžujejo. Kričijo o preobremenjenosti gospodarstva, pozabili pa so, da so se znižali davki na plače, davki na kapital, dobili so razne subvencije iz EU in iz Slovenije, vrača sem jim ekološki davek, vrača oziroma oprošča in subvencionira se jim prispevke za novo zaposlene in kar je najbolj bistveno ODPISUJE SE KREDITE; KI JIH JE DOBILO GOSPODARSTVO IN NJIHOVI LASTNIKI: Ni res, da je to direkten dolg JS. Država jim je dala garancije, Niti enega kredita malih ljudi za stanovanja in podobno se ne odpiše, to se vse izterja. Odpiše se kredit dan zato, da so nas na naše stroške ti novi kapitalisti polastninili
Ajmomali
27. 09. 2013 09.55
-1
In zdaj bo šla Alenka prosit za denar na Kitajsko, Japonsko in v Indijo......... Kučan je že vsa leta stalni gost v kitajskih restavracijah.........še mal pa mal pa bomo tudi vsi mi čivkali po kitajsko, ker nam bodo Kitajci pokazali, kako je treba delat..... To smo si SLOVENCI prislužili :(((
Terezinka
27. 09. 2013 10.03
+4
Veš, to da Kitajci kupujejo po svetu ni kriv Kučan tudi če hodi v kitajsko restavracijo. Kitajci so lastniki večine pristanišč v Ameriki, so lastniki ogromno premoženja po Afriki. Veš Kitajci so pač velika država in ena od velesil. Njihov narod je reven, toda čudo vsega je, da se mu stanje le izboljšuje
Northwest
27. 09. 2013 09.22
+1
Zaradi cakanja smo tam ker smo.Nikakor pa nocejo privatizirat svojega financnega zaledja.
Terezinka
27. 09. 2013 10.05
+6
Kaj predlagaš, da država da garancijo, ki jo bomo spet vsi plačali, zato da nas kdo kupi? To smo delali že zadnjih 22 let. Vse firme so novi kapitalisti kupili na kredit, ki se sedaj odpisuje. Ne odpisuje se kredit malih ljudi, tudi kredit bolnišnic in šol ne. Odpisuje se kredit dan gospodarstvu in slabim menedžerjem
priest
27. 09. 2013 09.08
+3
Vsak neekonomist že ve, da Slovenija nujno potrebuje denar za dokapitalizacijo bank.V gospodarstvu pa vemo, da je čas denar in nikakor ne moremo čakati na dolgoročno okrevanje, ker bi bila dolgoročna slika v tujino še slabša v primeru vlaganja tujih družb v našo državo.Dobra plat medalje bi bilo tudi posredovanje tujih strokovnjakov pri ugotavljanju transparentnosti delovanja bank in čiščenje nepravilnih delovanj in poslov.Zamenjati bi morali tudi kakšne vodilne kadre, saj od tam prihaja od poslovnih anomalij.
Terezinka
27. 09. 2013 09.47
+6
A vi v gospodarstvu veste, da rabijo banke kredit. A vi veste, da je treba tudi tisti kredit, ki so ga vaši lastniki že dobili vrniti. A vi v gospodarstvu veste, da zaradi vseh tistih kreditov, vseh podpor, vseh subvencij, vseh znižanih davkov pri vas ni rezultatov v ničemer drugem kot v plačah menedžerjev in v višini njihovih lastninskih deležev. A vi veste, da se je recimo povprečna plača povečala, de3lavčeva pa ne. A vi veste kam je šla tista razlika. Šla je v osebni dohodek in v razne nagrade tistih, ki z vsemi inekcijami države z vsemi pomočmi in olajšavbami niso naredili nič. nISO NAREDILI PA ZATO, KER VSEGA TEGA NISO VLOŽILI V RAZVOJ AMPAK VASE
mertseger
27. 09. 2013 09.03
+2
Novinarji ne morete pisati da Slovenija pravi, da ne potrebuje pomoči. To pravi samo Bratovškova in njena psička z banke slovenije in finančnega ministrstva. Vsi ostali pa vedo da bi bilo mnogo bolje če bi bila pomoč že zdavnaj tukaj.
oResnicA
27. 09. 2013 07.54
+3
...komaj čakam CNN...aj nid mani...buhahahaha
fb_2017
27. 09. 2013 07.50
+3
glede na včerajšno priznanje alenčiče, da bomo najverjetneje rabli pomoč, bo obrestna mera na naše obveznice danes verjetno šla celo čez 8%, na ljubljanski borzi je za pričakovat črni petek, pred bankami pa vrste vse bolj paničnih ljudi
I G N O R A N T
27. 09. 2013 07.49
+3
Vlada ni storila prav ničesar, kar bi jo zdaj lahko (z)rušilo, še zlasti pa ne odločilnih posegov v javno upravo, ker je javna uprava pač preveč pomembna volilna baza vodilnih strank aktualne vladne koalicije. Ja, vse to je preloženo na prihodnje leto - ampak na ramena trojke. Tudi osebne politične ambicije Alenke Bratušek so že "revidirane". Menda ji "postaja jasno", da na parlamentarnih volitvah leta 2015 ne bo zmagala. Računa pa na zmago Igorja Lukšiča in Socialnih demokratov, ona sama pa bi vodila stranko (Pozitivno Slovenijo), ki bi na volitvah dobivala "med 10 do 12 odstotkov," in bila zraven v vsaki vladi,
?\?~
27. 09. 2013 07.48
+4
Na ljubljanski ekonomski fakulteti so izračunali, da so politično imenovani nadzorniki slovenskemu gospodarstvu povzročili za 1,5 milijarde evrov škode. Raziskava, ki je zajela obdobje desetih let in 251 podjetij, kaže, da je četrtina vseh članov nadzornih svetov politično okužena, med tistimi, ki so bili na funkcijo imenovani vsaj dvakrat, pa je bilo politično kadrovanih skoraj pol; ti imajo tudi nižjo izobrazbo od povprečja. Druga analiza kaže, da so med deset tisoč podjetji pri nas, v katerih dela več kot polovica vseh zaposlenih, najuspešnejša podjetja v tuji lasti, sledijo slovenska zasebna podjetja, na repu so državna. Podjetja v državni lasti imajo sicer najvišje povprečne plače.
Terezinka
27. 09. 2013 10.12
+2
Če bi sešteli še plače in nagrade teh nadzornikov in menedžerjev bi bil znesek bistveno večji. Poleg tega so ta podjetja in gospodarstvo v tem času dobila še razne državne inekcije, ki kot olajšave in pomoči niso zajete v izgubag.
?\?~
27. 09. 2013 07.47
+1
Starost ne bo poceni.... Novo zavarovanje. Vlada bo uvedla prispevke za dolgotrajno oskrbo. Plačevali bomo vsi, višina še ni znana.
?\?~
27. 09. 2013 07.46
+3
Brez zavarovanja in na črno? Gašpar Mišič. Brez pogodbe, delovna inšpekcija bo preverila, ali dela na črno.
Terezinka
27. 09. 2013 10.13
+2
Bo preverila tudi vse luške delavce, ki delajo po sistemu HILDINIH NA teš6
hotchilipoper
27. 09. 2013 07.46
+5
Trojka naj pride,pa če se je še tako branijo
oResnicA
27. 09. 2013 07.44
+8
..šivilja je rekla da bo sedaj čisto drugače ....in res je..KATASTROFA!
I G N O R A N T
27. 09. 2013 07.42
+9
Pri tem bodite pozorni na medjsko demonizacijo trojke, ki počasi prežema tako imenovane "dominantne medije". Le-ti bodo kmalu začeli suvereno poročati ter prepričevati javnost, kako ni čisto nič hudega, če prikoraka trojka
Antena
27. 09. 2013 07.39
+13
S Lovenijo je konec. Tajkuni in javni sektor so unicili drzavo.
I G N O R A N T
27. 09. 2013 07.39
+9
Ne samo, da se pripravlja(jo) na lastno politično preživetje pod diktatom trojke, vlada (predvsem Alenka Bratušek) se bo počasi, kot že vidimo, začela celo hvaliti, da ji je uspelo trojko pripeljati v Slovenijo!!!
?\?~
27. 09. 2013 07.35
+4
sicer pa.....ali ne bi mogla slaba banka že laufat.......kaj skrivajo in odpisujejo še zadnje prijateljske kredite - kaj mečkajo toliko časa.......stresajo in stresajo in sedaj imajo problem - velik problem, ker ni več kje vzet - narod je na kolenih, zadolžitev v tujini več ni možna in mogoče se bo AB skupaj z levaki naučila matematike, kar je dokazano po dosedanjem delovanju njihova šibka točka!!!