Začasna vodja Pozitivne Slovenije Alenka Bratušek je z vodjem poslanske skupine Pozitivna Slovenija Janijem Möderndorferjem obiskala poslanske prostore DeSUS, kjer se je sestala s predsednikom te stranke Karlom Erjavcem.
Bratuškova in Erjavec sta se pogovarjala o konkretnih projektih morebitne projektne vlade, prihodnjič pa naj bi se skupaj sestali prvaki tistih strank, ki to idejo podpirajo. Bratuškova je pogovor ocenila kot konstruktiven, Erjavec pa kot prvi korak za to, da se pogovori začnejo še pri ostalih strankah.
Kdaj na predčasne volitve?
Bratuškova je pojasnila, da so se pogovarjali o konkretnih projektih, ki bi jih projektna vlada mora izpeljati. Po njenih besedah delijo tudi mnenje, da se lahko dogovorijo, kdaj bi bile v tem primeru predčasne volitve, ali bi bile skupaj z evropskimi ali lokalnimi volitvami prihodnje leto. To je potrdil tudi Erjavec.
Začasna vodja PS ne želi govoriti o projektih, ki bi bili ključni za tako vlado, saj da so se dogovorili, da teh podrobnosti ne razkrivajo, dokler se ne bodo dogovorili. Je pa naštela, da je cilj takoj začeti velike infrastrukturne projekte, končati pogajanja o finančni perspektivi, se dogovoriti, kako rešiti težave v bankah, o čemer bi se po njenem mnenju lahko zelo hitro poenotili.
Kaj pa odstop Zorana Jankovića?
DL, SLS in DeSUS so kot pogoj za vstop v vlado s PS navedli odstop Zorana Jankovića z vrha stranke. Vendar Bratuškova pravi, da vsem partnerjem, ki pridejo na pogovor, pojasni, da ima polna pooblastila za vodenje stranke, skladno s sklepi sveta stranke. "Toda očitno tudi ti sklepi nekaj štejejo," je dejala. Sicer ni želela oceniti, ali DeSUS sprejema "zamrznitev" funkcije Jankovića v stranki. DeSUS je tudi seznanila, da PS lahko dobi predsednika ali predsednico samo na kongresu.
Erjavec pa je na vprašanje, ali so se danes pogovarjali tudi o "želji" DeSUS po umiku ljubljanskega župana Jankovića, ki ima trenutno zamrznjen status predsednika PS, odgovoril, da je danes predstavil stališče DeSUS, ki so ga "vzeli na znanje".
Še pred sestankom pa je Erjavec ponovil stališče, da morebitne prehodne vlade ne bo, če se Janković popolnoma ne umakne iz Pozitivne Slovenije. Kot je namreč dejal, sta tako Janša kot Janković v istem položaju, sam pa meni, da morajo vse obravnavati enako.
Bratuškova: Politično krizo je treba rešiti takoj
Bratuškova težko ocenjuje, pravi, kako blizu novi vladi smo, vendar upa, da čim bližje. "To politično krizo je namreč treba rešiti takoj," je prepričana.
Kot je po srečanju pojasnil Erjavec, so danes izmenjali mnenja glede možnosti za razrešitev politične krize. "Nekako vidimo, da bi bilo mogoče s skupnimi močmi in sodelovanjem še nekaterih strank v parlamentu najti izhod iz te politične blokade," pravi Erjavec.
Na naslednjem sestanku še ostale parlamentarne stranke
Po njegovih besedah so se dogovorili, da bi na naslednji sestanek povabili še druge parlamentarne stranke in "pogledali, kakšne so možnosti, da bi to politično krizo razrešili, glede na to da predsednik vlade vztraja pri tem, da bo vodil vlado, ker smatra, da ima ta polna pooblastila, ne glede na to, koliko ministrov bi še sodelovalo v njej".
Po Erjavčevih besedah je bil danes narejen prvi korak za to, da se ti pogovori pri preostalih parlamentarnih strankah začnejo. "Bomo pa videli, kakšni bodo rezultati na koncu, ko se bomo vse ostale parlamentarne stranke sestale," pravi.
Tudi Erjavec je pojasnil, da so se danes pogovarjali o projektih, ki bi jih morebitna nova vlada izpeljala do predčasnih volitev. Prvak DeSUS namreč ne verjame, da bi takšna projektna vlada ostala in vztrajala do konca mandata.
Bratuškova naj bi bila že konec minulega tedna na pogovorih v NSi in v DL.
KOMENTARJI (582)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.