Predsednica vlade Alenka Bratušek se je srečala s predsednikom republike Borutom Pahorjem. Od srečanja se je veliko pričakovalo, saj se je premierka po kongresu Pozitivne Slovenije, na katerem je predsednik stranke vnovič postal Zoran Janković, zavila v molk in ni bilo jasno, ali misli odstopiti.
Bratuškova je po srečanju s Pahorjem poudarila, da si je po petkovem kongresu vzela čas za temeljit premislek. "In res je, da po petku nič več ni tako, kot je bilo," je dejala. Še vedno pa stoji za svojimi besedami, da če v lastni stranki nima podpore, težko vodi vlado.
"Predčasne volitve v Sloveniji so dejstvo in prav je, da ljudje povedo, kdo so tisti, ki bodo prihodnja štiri leta oblikovali in konec koncev imeli v rokah tudi usodo Slovenije," je povedala in dodala, da je dolžna ravnati odgovorno, saj bi prenagljene poteze lahko Sloveniji bolj škodovale kot koristile. "Če bi obstajala možnost, da bi predčasne volitve izvedli še pred poletjem, sem absolutno pripravljena odstopiti takoj," je bila jasna.
Ker pa po njenih besedah vsi terminski izračuni kažejo, da volitve pred jesenjo praktično niso mogoče, se bo s predsedniki ostalih treh strank koalicije najprej pogovorila, kako stvar zaključiti tako, da ne bodo škodovali Sloveniji. Po njenih besedah bodo torej poskušali najti pot, kako Slovenijo na prvi možni rok varno popeljati na volitve. Srečali se bodo še ta teden.
Pahor se je odpovedal možnosti predlagati novega mandatarja
"Predsednica vlade je predsedniku predstavila svoj pogled na aktualne politične razmere in usodo vlade. On je poudaril, da je odgovornost glede vlade najprej in predvsem njena, ter jo obvestil, da se v nastalih razmerah zavzema za predčasne volitve. V tem smislu se bo odrekel ustavni možnosti, da državnemu zboru sam predlaga kandidata za predsednika vlade," pa so sporočili iz Pahorjevega urada.
Če bi enako storili tudi drugi deležniki, ki imajo pravico do takšnega predloga, gre Slovenija "absolutno lahko na predčasne volitve še pred poletjem in Alenka Bratušek ne bo ovira za to", je še povedala premierka. Jih pa, kot pravi, sama ne more prositi, da se tej možnosti odpovejo – če se bodo, pa bi se lahko volitve izpeljale "tam nekje do zelo zgodnjega začetka julija".
Na vprašanje, ali torej ne bo vložila zaupnice v DZ, je odgovorila, da ne bo "še enkrat iskala nove večine in se preštevala do koalicijsko potrebne večine". Za aktualne ministre pa pričakuje, da bodo z njo ostali do konca.
Bratuškova je sicer pred kongresom stranke PS napovedala, da bo v primeru poraza na strankinem volilnem kongresu odstopila z vrha vlade. Janković je že večkrat dejal, da si želi, da bi ona še naprej vodila državo, a z njegovo zmago za predsedniški stol stranke se je PS razklala.
KOMENTARJI (1145)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.