Konec leta se izteče rok, do katerega je možno 0,5 odstotka odmerjene dohodnine za leto 2012 nameniti nevladnim in še nekaterim drugim organizacijam. Letos je upravičencev za nakazilo pol odstotka dohodnine največ doslej, kar 5097, prav vsako leto, odkar poznamo ta sistem, pa je največ sredstev prejela Slovenka Karitas. Omenjeni del dohodnine je sicer mogoče razdeliti med največ pet nevladnih organizacij. Odločitve o donaciji dela dohodnine ni treba potrjevati vsako leto znova, ampak velja do preklica.
Kako nakazati?
Najprej se odločite za največ pet organizacij, ki jim boste namenili del vaše dohodnine. Nato izpolnite svoje podatke in podatke organizacij v za to namenjen obrazec. V obrazcu določite, koliko boste namenili posamezni organizaciji, skupno največ 0,5 odstotka. Obrazec lahko izpolnite tudi s klikom na spletno stran eDavki, obrazec lahko natisnete in ga nesete na davčni urad. Lahko pa nevladne organizacije, ki so vam pri srcu, poiščete na spletu. Natisnite obrazec, ga podpišite in pošljite na davčni urad.
Vse podrobnosti pa najdete na tem naslovu.
Največ sredstev Slovenski Karitas
Peter Tomažič iz Slovenske Karitas razlog za to, da že od same uveljavitve take dohodninske ureditve dobivajo največ sredstev, vidi v razvejanosti in razvitosti njihove humanitarne mreže po celi državi. S sredstvi, ki jih dobijo od dohodnine, poskušajo poravnati stroške, ki jih drugače ne bi mogli. Vsaka škofijska Karitas pa se sama odloči, kam natančno ta sredstva razporediti.
Prihodki dohodnine v sklopu celotne realizacije Slovenske Karitas pomeni nekaj odstotkov. Torej to ni bistven vir, je dejal Tomažič, a na drugi strani izpostavil, da so za vsa sredstva, ki jih dobijo, sploh v zadnjih letih, ko se potrebe tako drastično povečujejo, hvaležni in je dobrodošel prav vsak evro. "Mi bi lahko potrojili pomoč pa še zmeraj ne bi mogli pokriti teh potreb, s katerimi ljudje k nam upravičeno prihajajo," je povedal.
Ljudje Rdečim noskom po mnenju vodje projekta Livije Rojc Štremfelj zaupajo, ker so vedno bolj prisotni. Vzrok za vse večjo prepoznavnost vidi tudi v tem, da med vizito, če ni dovolj otrok, obiščejo odrasle. Vabijo pa jih v šole, na vizite odhajajo v domove za ostarele. Sredstva, ki jih dobijo z dohodnino, jim omogočajo izvajanje kar polovice sedanjih programov, zato so zanje zelo pomembna.
V proračunu konča osem milijonov evrov
Masa sredstev 0,5 odstotka vse slovenske dohodnine sicer znaša okoli 12 milijonov evrov, svojega pol odstotka pa nameni približno tretjina dohodninskih zavezancev, so zapisali v CNVOS (Zavod Center za informiranje, sodelovanje in razvoj nevladnih organizacij). Približno osem milijonov evrov tako konča v državnem proračunu, čeprav se jim je država že odpovedala, dodajajo v zavodu.
Na Madžarskem, Slovaškem, v Romuniji in Litvi je nevladnim organizacijam mogoče nameniti kar dva odstotka dohodnine, na Poljskem in v Španiji pa en odstotek. Pol odstotka dohodnine po podatkih CNVOS poznata le še Italija in Portugalska, vendar pa imata obe državi še splošne davčne olajšave za donacije nevladnim organizacijam.
KOMENTARJI (46)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.