FIT 24UR

Bolj jih je strah stigme kot same bolezni

Ljubljana, 27. 11. 2013 13.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Za HIV se lahko testirate tudi pri osebnem zdravniku – brezplačno. A številni se bojijo razkriti svojo spolno usmerjenost, zato se ne odločijo za testiranje, še huje pa je, ko bolnik s svojim zdravnikom ni pripravljen spregovoriti o okužbi, tudi ko je ta že potrjena.

Skladno z nacionalno strategijo obvladovanja okužbe s HIV je najbolj priporočljivo testiranje pri osebnemu zdravniku. To je za bolnika brezplačno, saj ga krije obvezno zdravstveno zavarovanje. A na današnjem posvetu pred svetovnim dnevom boja proti aidsu so številnii opozorili na strah okuženih, da bodo pri svojemu zdravniku naleteli na stigmo.

Predstavnik društva informacijski center Legebitra in vodja programa Testiraj se Miha Lobnik je opozoril na heterogenost moških, ki imajo spolne odnose z moškimi (MSM), tako da o njih sploh ni mogoče govoriti kot o skupnosti ali skupini. Tako imajo težave pri testiranju na HIV pri osebnem zdravniku predvsem tisti, ki se bojijo razkriti svojo spolno usmerjenost ali spolno obnašanje.

Testiranje na HIV lahko opravite pri osebnem zdravniku in je brezplačno, saj ga krije ZZZS.
Testiranje na HIV lahko opravite pri osebnem zdravniku in je brezplačno, saj ga krije ZZZS. FOTO: Reuters

Poudaril je, da imajo ti ljudje večji strah pred stigmo kot pa pred samo boleznijo. Tudi v center Legebitre na Trubarjevi ulici v Ljubljani, kjer imajo MSM možnost testiranja na HIV, prihajajo izjemno prestrašeni ljudje. Strah jih je namreč, da bi jih kdo tam videl in prepoznal.

Tako so letos začeli tudi s spletno promocijo testiranja na HIV, saj se na spletu ljudje počutijo bolj varne, predvsem pa imajo zagotovljeno anonimnost. Na ta način lahko v Legebitri tudi zagotavljajo komunikacijo s tistim delom populacije, ki je najbolj odmaknjen in nedosegljiv za osveščanje o pomenu testiranja na HIV.

So pa, kot opozarja Lobnik, v Legebitri nemočni takrat, ko posameznik s svojim osebnim zdravnikom ni pripravljen spregovoriti o okužbi, tudi ko je ta že potrjena.

Stigma ovira tudi preventivo

Gejevski aktivist Mitja Blažič je dodal, da je stigma največja ovira tudi pri preventivi. Po njegovem mnenju ni iz trte izvito, da se ljudje pri osebnih zdravnikih ne želijo testirati ali jim zaupati okužbe. Pri tem je opozoril na primere diskriminacije, ki jo nad okuženimi s HIV izvajajo tudi zdravstveni delavci. Tako predlaga, da bi Legibitra pripravila predavanja študentom medicine na temo stigmatizacije MSM in okuženosti s HIV.

Ljudje se bolj bojijo stigme kot bolezni same, opozarjajo v Legebitri.
Ljudje se bolj bojijo stigme kot bolezni same, opozarjajo v Legebitri. FOTO: Reuters

Tudi Janez Tomažič s klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana je opozoril, da je medicina na področju zdravljenja HIV in aidsa v preteklih 30 letih naredila ogromen napredek, medtem ko je stigma pogosto ostala, čeprav se tudi to izboljšuje. Tako je osebni zdravnik po njegovih navedbah za številne zadnja možnost, kamor bi se šli testirat, zato pozdravlja druge možnosti testiranj.

Očitno svojemu zdravniku ne zaupamo

Predstavnica odbora za osnovno zdravstvo pri Zdravniški zbornici Slovenije Nena Kopčavar Guček se je strinjala, da so vse dodatne možnosti testiranj dobrodošle, a je začudena nad današnjo razpravo, da ljudje ne zaupajo svojim osebnim zdravnikom. Opozorila je, da so osebni zdravniki pod isto Hipokratovo zaprisego kot drugi zdravstveni delavci. Tomažič je ob tem dodal, da sta le dva odstotka bolnikov z okužbo HIV, ki se zdravijo na infekcijski kliniki, zamenjala osebnega zdravnika, saj niso želeli razkriti svoje diagnoze. Vsekakor pa si želi večje vloge osebnih zdravnikov pri testiranju na HIV, saj ti dobro poznajo svoje bolnike in tudi dosežejo tiste skupine, ki ji morda drugi ne morejo.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (10)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

iamghetto
27. 11. 2013 15.51
+9
Kaj ima spolna usmerjenost z hiv-om?
(nekdo)
27. 11. 2013 16.09
+7
Pri "moralnih" puristih marsikaj. Čeprav je svetovno gledano prenos virusa najbolj pogost med heteroseksualnim odnosom, sledi prenos pri uživanju drog, na tretjem mestu je prenos z matere na otroka, šele nato so na vrsti homoseksualni odnosi. Res pa je, da so zadnji v Sloveniji verjetno največji problem, ravno zaradi te brezvezne stigme, ki jo "moralisti" vzdržujejo.
Krta?a 21
28. 11. 2013 13.30
+1
(nekdo)
27. 11. 2013 14.33
+17
Milsim, da smo kot družba že zdavnaj prerasli neke dva tisoč let stare zgodbice za lahko noč o sodomitih in ne vem čem še vse, tako da je obremenjevanje z neko fiktivno stigmatizacijo popolnoma odveč. Življenje je preprosto preveč vredno, da bi ga izgubili zato, ker se obremenjujemo z mnenjem drugih.
devlon
27. 11. 2013 14.21
+0
grozno je biti bolan, tako ali drugače. ampak, samo razmišljam, verjetno bi se večina v izbiri med hivom in rakom raje odločila za slednjega, četudi rak predstavlja večjo verjetnost bljižnega konca. čeprav se da s hivom živeti, pa se lahko verjetno takšno življenje hitro prevesi v doživljenjsko životarjenje. not nice
lukazon
27. 11. 2013 14.44
+0
hvala lepa raje 10 hivov kot en rak!!!!!!!!!!
xoxo123
28. 11. 2013 16.27
+1
Hja,čisto odvisno je kako se s tem spopadeš...Lažje je imeti raka samo zaradi stigme,ker lahko poveš ljudem,o hivu pa je naša družba žal še vedno premalo obveščena in nekateri ljudje še vedno mislijo,da se lahko okužijo na 101 način,ko so v stiku z okuženimi...če že,je hepatitis dosti bolj nevaren... Zdajšnja zdravila so tako učinkovita,da se virusa hiv v krvi ne zazna in lahko doživiš normalno starostno dobo,tako da po tej strani je bolje imeti hiv,kot raka... Seveda se je škoda obremenjevati z mnjenji drugih,ker se itak pri vsaki stvari najdejo tudi negativne kritike,vendar le okuženi lahko vedo,kako zna biti to za njih tudi boleče. Pri nas je največji povdarek na gejevski populaciji,ker jih je pri nas največ okuženih,vendar s tem ne pomeni,da imajo lahko ostali brezglave zaščitene odnose,Tudi s stalnim partnerjem lahko nisi varen. Kar se pa tiče povedati svojemu osebnemu zdravniku ali ne? Lahko preverjeno povem,da tudi pri osebnih zdravnikih lahko pride do nevednosti o sami bolezni in ga je zato potrebno zamenjati.Upam le,da takih primerov ni veliko.
swz112
27. 11. 2013 14.17
-29
aids obstaja sam v filmih v ameriki..v sloveniji se lahko okužiš samo preko tv ekrana
walter2
27. 11. 2013 16.54
+9
Krta?a 21
28. 11. 2013 13.28
+1
99 % slovencev zivi na marsu pa s tako pametjo jim bo potegnil cez 100let. Tale swz112 je pa na realnih tleh.