Zimski športi

Bode Miller najstarejši smučar z olimpijsko medaljo

Soči, 17. 02. 2014 06.30 |

Ameriški smučar Bode Miller, ki je z bronasto medaljo v superveleslalomu danes v Sočiju postal najstarejši alpski smučar z olimpijsko medaljo, je kot vrečka presenečenja - nikoli ne veš, kaj boš dobil, a veš, da se boš zabaval.

Bode Miller je mož, ki vedno tvega 110 odstotkov. Njegov moto pove vse: "Bodi hiter, bodi dober in se zabavaj." Američan je v svoji športni karieri osvojil že šest olimpijskih medalj - zlato v superkombinaciji, srebro v superveleslalomu, superkombinaciji in veleslalomu ter bron v smuku in superveleslalomu. Vknjižil je tudi štiri naslove svetovnega prvaka, a mu nikoli ni uspelo osvojiti medalje v slalomu. Tvegano vožnjo je skoraj vedno končal v snegu. Olimpijske igre v Sočiju so zanj že pete - po kratkem premoru se je na bele strmine bržkone vrnil samo zaradi olimpijskih iger v Sočiju, saj si je želel zlato v kraljevi disciplini, smuku. Potem ko je bil na treningih daleč najboljši, je na tekmi odpovedal.

Bode Miller
Bode Miller FOTO: Reuters

A tudi brona je bil Američan zelo vesel. "Hvala za vso podporo. Današnji dan je eden najbolj čustvenih v mojem življenju. Zadnji dve leti sta bili zaradi smrti brata in vseh poškodb zelo težki," je na Twitterju zapisal Miller, ki je pred novinarji celo potočil nekaj solz. Miller je postal najstarejši alpski smučar z olimpijsko medaljo. Star je 36 let in 127 dni, s čimer je premagal Norvežana Kjetila Andreja Aamodta, ki je zadnje olimpijsko odličje, zlato v superveleslalomu v Torinu leta 2006, osvojil pri 34 letih in 169 dneh. A "starostni" rekord ni edini, ki ga je danes podrl prisrčni Američan. Za Aamodtom, ki je pobral osem olimpijskih medalj, je drugi najboljši smučar v zgodovini po številu osvojenih medalj. Poleg tega je prvi Američan, ki je osvojil medaljo na treh različnih olimpijskih igrah, poleg Sočija so bile to še igre v Vancouvru leta 2010 in v Salt Lake Cityju leta 2002. Pridružil se je tudi druščini smučarjev, ki so osvojili dve olimpijski medalji v superveleslalomu - poleg Aamodta sta to še Avstrijec Hermann Maier in Američan Andrew Weibrecht.

Na vprašanje, kako se počuti, ko ga po letih primerjajo z Aamodtom, v svojem slogu odgovori: "To pomeni, da sem star." Svoje predhodnike zelo spoštuje. "Odraščal sem ob spremljanju Aamodta, (Norvežana) Lasseja (Kjusa) in Hermanna. O tem, da sem v skupini teh mož, ne razmišljam pogosto, ko pa, so občutki izjemni," je dejal.

KOMENTARJI (28)

flum
17. 02. 2014 15.30
+1
Neumorni starci ! Pri njih se lahko vedno zabavaš in jim privoščiš vse OK (Ole Einar, Kasai, Bode). Nadljudje !
alpsko-mleko
17. 02. 2014 13.19
+5
Samo on je legenda hitre discipline vozi ko profesor skoraj vedno ima medaljo, ko pa gledas slalom se pa vcasih prov nasmejis...
+11
Vsaka čast Bodeju za vse uspehe,ki jih je dosegel v svoji karieri.Je zelo posrečena oseba in zato tudi navijam zanj.Upam pa,da bo nastopil še v Vailu 2015!
asdfghjklqwertz
17. 02. 2014 09.32
+4
Danes? Kolkor vem, je to bilo včeraj ...
+30
Andrew Weibrecht je živ dokaz, da američanom olimpijske igre pomenijo res veliko - v njegovi karieri namreč ni nič druga kakor dve olimpijski medalji. To je na eni strani dobro, na drugi slabo. Dobro je za to, ker je dokaz, da lahko pač delaš in živiš za olimpijado vsaka štiri leta in pobereš medaljo, čeravno si niko i ništa, slabo pa zaradi tega ker mešaš štrene drugim, ki se vso kariero trudijo, da bi dosegli medaljo in jo zaradi takih kot je on, ne in to ni ravno fer. Ampak tako pač je. Največji car te olimpijade je Funaki Kasai, on je star 41 in je dosegel šele svojo prvo posamično kolajno in to srebrno - ima pa že ekipno izpred 20. let - njemu se je treba pa res priklonit - svaka mu čast! Medaljo privoščim tudi Kosteliću, ker je premagal vse poškodbe in druge težave in ob koncu kariere dosegel kolajno. Prav tako Tina svojo zlato! Vsem je skupni imenovalec - vztrajanje! Čestitke in kapo dol!!!
osnovna šola
17. 02. 2014 12.28
+2
Tonček Balonček
17. 02. 2014 08.12
-7
JAnica Kostelić je prva in do sedaj edina alpska smučarka, ki je osvojila 4 medalje (3 zlate medalje in eno srebrno) na zimskih olimpijskih igrah (leta 2002 v Salt Lake Citiyu in 2006) ter prva in edina ženska, ki je osvojila tri zlate olimpijske medalje v enem letu. Pri moških ej pa takole: Toni Sailer z vzdevkom »Schwarze Blitz aus Kitz« oziroma »Zlati princ« je osvojil tri zlate medalje na Zimskih olimpijskih igrah 1956 v Cortini, v smuku, slalomu in veleslalomu. TAkrat še ni bilo superveleslaloma in kombinacije, sicer bi osvojil verjetno pet zlatih na enih igrah. Jean Claud Killy je na zimskih olimpijskih igrah v Grenoblu leta 1968 je postal drugi tekmovalec, ki mu je na eni olimpijadi uspelo osvojiti zlate medalje v slalomu, veleslalomu in smuku. Tina Maze je pa osvojila vse, kar se da osvojiti. Zelo zanimivo!
bonovox32
17. 02. 2014 08.22
+13
ter prva in edina ženska, ki je osvojila tri zlate olimpijske medalje v enem letu. - kar je povsem logično, saj so olimpijske na vsaka štiri leta!
bonovox32
17. 02. 2014 08.33
+4
ter prva in edina ženska, ki je osvojila tri zlate olimpijske medalje v enem letu. - kar je povsem logično, saj so olimpijske na vsaka štiri leta. Reče se na eni olimpijadi! Tonček, ga serješ. Kaj si pa mislil pri Tini, ko si reko, da je osvojila vse kar se da osvojiti in potem še ta "zanimivo"? Kaj bi pa ti še rad? Po lanski sanjski sezoni, letos še zlato olimpijsko kolajno, medtem ko ima že dve srebrni in dve zlati iz svetovnih prvenstev (pa še kakšno drugo tudi - ne spomnim se vseh) in zmage v vseh disciplinah, male in veliki kristalni globus, rekor v točkah v eni sezoni.... Kaj bi ti še? Tri zlate na eni olimpijadi? Zakaj že? Saj ni stroj - kot je bila Janica! Od fotra kregana, če ni zmagala in take! Malo se skuliraj!
17. 02. 2014 08.52
-6
A nisem bil dovol jasen. Pač ni osvojila vsega, kar se da! To bis e zgodilo, eč bi zmagala na vseh tekmah, kjer je startala. A če bi osvojola tri zlate, bi bila mašina, kot Killy in Sailer, ker si je pa delila eno prvo mesto, je pa osvojila vse? Pa kakšna miselnost je to? Dejstvo je, da ni osvojila vsega, a je to tako težko razumeti? In primerjave teh točk v svetovnih pokalih so an daljše obdobje popolnoma ireleveantne. Nekoč ni bilo kombinacij, ni bilo superveleslalomov, štartov je veliko več, ko ej tekmoval še Stenmark, ej bil toliko boljši od vseh, d aso prav zaradi njegove dominaciej spremenili pravila in so šteli le 5 najboljših uvrstitev, ostale točke so propadle, tudi če si 10 x zmagal recimo v veleslalomu, nabilis o kombinacije, d abi drugi sosegali točke itd. In potem primerjaj zgodovino osvajanja točk? KAko, če pa stalno emnjajo pravila. TAko ej pač v športu. Če mečeš recimo kladivo, kahko osvojiš le eno edealjo an eni olimpiadi, ečesi pa plavalec ali hitrostni drsalec, jih lajko dobiš po pet ali še več.
Mitutoyo
17. 02. 2014 09.37
-2
Toncek..........pac nekateri ne razumejo.....ka ces.
bonovox32
17. 02. 2014 10.35
+12
Tina Maze ne potrebuje treh zlatih olimpijskih medalj - Tina Maze je rekorderka po številu osvojenih točk v eni sezoni! Lahko se mečeš po trepalnicah kolker hočeš - Tina Maze je najboljša slovenska smučarka vseh časov, ki v svetovnem merilu pomeni ena izmed najboljših na svetu! Za nas, ki smo njeni fani je osvojila vse kar se osvojiti da - olimpjsko zlato, zlato na svetovnem prvenstvu, zmago v skupnem seštevku, največ točk v eni sezoni, zmago v vseh disciplinah. Ker ni pomembno koliko je teh medalj in naslovov in zmag - dobila je vse kar je možno osvojit v alpskem smučanju - to je pomembno! Če je pa Stenmark zmagal 80. krat pa če je Janica osvojila tri zlate na eni olimpijadi pa če je Vonnova 4 kratna skupna zmagovalka - to je pač samo nadrajevanje že osvojenih naslovov - kar je samo še presežek. Važno je, da ima Tina vse kar lahko ima - četudi samo enkrat - ima pa - to je pomembno!
17. 02. 2014 08.05
-5
Bode Miller gre po stopinjah Tine MAze, tudi on je dosegel vse kar se da.
lolipoly
17. 02. 2014 08.04
+3
Bronasto si deli z kandcanom Jan Hudecom , a njega pa sloh niste omenili ?
bonovox32
17. 02. 2014 08.28
+2
Jan Hudec v tem članku ni pomemben - sicer pa čestitke tudi njemu.
majazmaja2
17. 02. 2014 15.03
lilipoly, ti pa ne znaš slovensko, a ne? Ali pa samo sklanjati ne znaš?
EvelinaHana
17. 02. 2014 07.52
+30
Bravo Bode - prav pogrešala ga bom, ko bo nehal. Smučarski karavani je dal nek čar, pa ne vem zakaj. Nekaj je na njem, da se moraš nasmehniti, ko ga vidiš. Hecno ne :)
bonovox32
17. 02. 2014 08.26
+15
Zakaj? Zato, ker je vedno deloval, kot da bo vsak hip pado ven, nato pa zmagal - sploh na začetku kariere se je na progo pognal oz. bolje rečeno kar tako šlampasto spustil (v stilu, kar bo pa bo) in potem na koncu al zmaga al vsaj stopničke ali pa seveda je kar odstopil. Večkrat je smučal po robu med izstopom ali zmago - zato je bil izjemno zanimiv.