Predsednik republike Danilo Türk se je danes ločeno sestal s predstavniki Sindikata kemične, nekovinske in gumarske industrije (KNG), Pozitivne Slovenije in s predsednikom DZ Gregorjem Virantom.
Türk tako nadaljuje posvetovanja s pobudniki referendumov, DZ in vlado, na katerih bi našli rešitev, s katero bi se izognili referendumoma o zakonih o t. i. slabi banki in Slovenskem državnem holdingu. Kot je pojasnil, so sestanki del njegovega prizadevanja za to, da bi se dobro seznanil s stanjem dialoga med nosilci referendumske pobude in vlade.
Sindikat KNG: Türk nam ne pusti, da bi s pogovori odnehali
Kot je po srečanju s Türkom dejal predsednik sindikata KNG Tomaž Kumer, se z ministrstvom za finance še naprej pogajajo o zakonu za sanacijo bank, ki predvideva vzpostavitev t. i. slabe banke, vendar ugotavljajo, da bo zbližanje glede na konceptualne razlike zelo težko doseči.
Največja razlika med pogajalci je še vedno v osnovnem konceptu, je pojasnil. Zakon bi bilo treba zapeljati drugače, tega pa očitno ne bo mogoče storiti skozi obstoječe zakonsko besedilo, je ocenil. "Ne vem, kako bomo prišli do rešitve. Smo še vedno zelo daleč na razen," je poudaril predsednik sindikata in opozoril, da časa nimajo več.
Kako stojijo stvari, so danes pojasnili tudi predsedniku države. Kot je dejal, jih Türk stalno sili, da se morajo pogovarjati. "Moram mu dati priznanje, da nas ne pusti na miru, da bi kar tako odnehali," je sklenil.
Janković: Umik referendumske pobude je mogoč ...
Predsednik PS Zoran Janković je po odhodu s sestanka pojasnil, da je umik referendumske pobude mogoč, če pride na pobudo vladne strani do sestanka med ministrom za finance Janezom Šušteršičem in poslanko PS Alenko Bratušek, pozneje pa tudi z Janšo.
Je pa Janković zagotovil, da morebitni umik referendumske pobude ne bi imel nobene povezave s Türkovo kampanjo za predsedniške volitve, v kateri ga PS podpira. Pozdravil je srečanja, ki jih pripravlja Türk. Na vprašanje, ali referendumska zahteva PS ne škodi Türku v drugem krogu, je Janković odgovoril, da tega ne ocenjuje, zato ker zahteva ni bila vložena s tem namenom. Spomnil je, da je bila to zanj težka odločitev. Janković meni, da se bosta morala oba kandidata za drugi krog opredeliti do vprašanja razvoja Slovenije, tudi do zakona za sanacijo bank in zakona o holdingu. Ponovil je, zakaj zakona po njegovem mnenju nista dobra.
Po sestanku pri Türku pretekli petek je čas, pravi Janković, da se pogovorijo o tem, kaj se je vmes zgodilo. Spomnil je na napoved, da se bodo pogajanja nadaljevala že dan po volitvah, a pravi, da on o tem ne ve nič.
Virant: Vse ima neki predvolilni namen
Virant je pred prihodom na sestanek povedal, da ne ve, zakaj je povabljen. Ob novinarskem vprašanju pa se je strinjal, da ga predsednik morda vidi kot nekakšen vezni člen med vlado in opozicijo.
Zagotovil je, da sta glede usklajevanja zakonov z ministrom Šušteršičem usklajena. Minister se strinja, da bi bilo mogoče v zakone vnesti dopolnitve in spremembe. Pri zakonu o holdingu na primer spremembo, ki bi zagotovila, da bi bil holding podvržen zakonu o dostopu do informacij javnega značaja, da bi se struktura nadzornega sveta nekoliko spremenila v korist opozicije.
Virant je ocenil, da ima vse, kar se dogaja v teh dneh, neki predvolilni pomen. Ob tem je poudaril, da moramo interese države postaviti nad predvolilno taktiko. Ne glede na to, komu bo koristilo, moramo narediti vse, da se referendumska blokada prekine, je dodal. Pomemben se mu zdi dogovor med pobudniki referenduma in vlado.
Po sestanku je Virant pojasnil, da glede zakona o sanaciji bank med ministrstvom in pobudnikom referenduma tečejo pogajanja. "Bomo videli, ali bodo obrodila kakšne sadove, možnosti pa ni veliko, kajti sindikat nasprotuje temeljnemu konceptu zakona," je poudaril in dodal, da se mu sicer "zdi čudno, da sindikat, ki v osnovi nima nič z bančnim sistemom, nasprotuje konceptu sanacije bančnega sistema".
Pri zakonu o državnem holdingu, kjer gre za referendumsko pobudo poslancev, pa je Virant predsedniku dejal, da bo v začetku prihodnjega tedna poskušal "spraviti skupaj za mizo" ključna akterja, Šušteršiča in Bratuškovo. "Tukaj pa mislim, da bi se absolutno moralo dati najti neke kompromise," je še povedal.
Spomnimo ...
Zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank in o Slovenskem državnem holdingu je vlada uvrstila med pet ključnih ukrepov za izhod iz krize. Nad obema zakonoma visi grožnja z referendumom.
Sindikat KNG bo tako lahko v primeru, da se ne dogovori s finančnim ministrstvom o umiku referendumske pobude, že prihodnji ponedeljek začel zbirati 40.000 podpisov za razpis referenduma.
Pogajanja s sindikatom že potekajo, a na ministrstvu so v torek izrazili razočaranje, ker je sindikat začel postavljati drugačne pogoje kot v prvem krogu pogovorov pred zapletom z manjkajočimi podpisi.
Referendumsko zahtevo za zakon o Slovenskem državnem holdingu je vložila skupina 30 poslancev, večinoma iz Pozitivne Slovenije. Koalicija je v DZ izglasovala zahtevo za ustavno presojo te referendumske pobude, ustavni sodniki pa naj bi začeli vprašanje obravnavati danes.
Türk je posvetovanja začel minuli četrtek, takrat pa sta bila na skupnem sestanku prisotna tudi Borut Pahor in Milan Zver kot kandidata za predsednika republike.
KOMENTARJI (147)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.