Zadovoljna.si
Takšna in drugačna komunikacija

Novice

Internet vs. partner

S. H.
04. 03. 2009 19.00
0

Nemški mladostniki nad dvajsetim letom starosti so se pripravljeni odreči svojim življenjskim sopotnikom in v hipu tudi avtomobilu, če bi se morali odločati med njimi in dostopom do interneta ali mobilnika, poroča študija z računalniškega področja.

Takšna in drugačna komunikacija
Takšna in drugačna komunikacijaFOTO: iStockphoto

Brez partnerja da, brez interneta ne

Razširjena uporaba različnih telekomunaikacijskih sredstev, predvsem interneta, se močno odraža tudi na medosebnih odnosih, ki jih vidno preoblikuje. Med prednosti mnogi navajajo zagotovitev anonimnost. A glede vprašanja, koliko v komunikaciji med ljudmi prevladuje virtualna resničnost, in koliko smo se v komunikaciji oddaljili od 'običajnosti' in osiromašili človeške odnose, pa so mnenja deljena.

V Hanovru vsako leto v marcu poteka najpomembnejši in največji računalniški sejem CeBit. V okviru sejemskih prireditev je nemško združenje za informacijsko telekomunikacijo Bitkom predstavilo rezultate ankete med uporabniki svetovnega spleta. V omenjeni raziskavi je okrog 84 odstotkov vprašanih med 19 in 29 letom starosti odgovorilo, da bi lažje zdržali brez trenutnega partnerja ali avtomobila, kot bi se odrekli povezavi s svetovnim spletom. Življenja brez mobilnega telefona pa si ne more predstavljati 97 odstotkov vprašanih istega starostnega obdobja.

V omenjeni anketi je sodelovalo tisoč oseb, vsaka druga pa je izjavila, da nova prijateljstva sklepa preko spletnih forumov in on-line komunikacijskih sredstev. Okrog osem odstotkov jih je na ta način spoznalo svojega partnerja.

Je internet medij anonimnosti?

Njega imam najraje.
Njega imam najraje.FOTO: Reuters

Vzporedno z dognanji je Bitkomov predsednik August-Wilhelm Scheer povedal, da po njegovem mnenju internet ni „medij anonimnosti, ki vodi v mlačno družabno življenje.“ Ena osrednjih tem hannovrskega računalniškega sejma je tako imenovana webciety – okrajšava za WorldWideWeb society oziroma družbo svetovnega spletnega omrežja.

Skupaj s širitvijo uporabnikov interneta se veča tudi zaskrbljenost psihologov in psihiatrov, kajti pri uporabnikih interneta se pojavijo vrste vedenj, kot so izolacija, zanemarjanje samega sebe in bližnjih, izgubljanje občutka za čas in dogajanje okoli sebe ter podobno. V zvezi s tem so nastale odmevne raziskave s tezo o novi bolezni – odvisnosti od interneta. A raziskovalci na drugi strani opozarjajo na prehitra sklepanja o bolezenskem stanju na osnovi pomanjkljivih raziskav.

Splet ustvari resnične odnose in ne povzroča avtizma in dehumanizacije, trdi Scheer, in hkrati priznava, da sam postane nervozen, če na dopustu nima dostopa do interneta.

Vsekakor je problem pereč, kadar uporabnik interneta začne zanemarjati bližnje zaradi velikega števila ur, preživetih pred računalnikom, ali če začne izgubljati stik z realnostjo. Da je uporaba interneta pri določeni osebi pretirana, pa je odvisno od narave posameznika. Tako lahko rečemo, da strah pred zamenjavo osebnih odnosov za virtualne po vsej verjetnosti stoji na trhlih nogah.

SORODNI ČLANKI

KOMENTARJI (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
ISSN 2630-1679 © 2021, Zadovoljna.si, Vse pravice pridržane Verzija: 387