Tujina

Banka v stečaj, velike izgube za tiste, ki so 'na varno' pospravili več kot 100.000 evrov

Nikozija/Bruselj, 25. 03. 2013 07.53 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Evroskupina je na izrednem zasedanju potrdila dogovor trojke in Cipra o programu do 10 milijard evrov pomoči tej državi. Najpomembnejša razlika v primerjavi s prvotnim dogovorom je, da so zdaj zavarovane vse vloge do 100.000 evrov.

V Bruslju so vso noč potekala pogajanja o reševanju Cipra. Preboj so ciprski politiki, ECB, EU in IMF dosegli šele okoli dveh zjutraj. V zadnjem trenutku je tako Ciper le dobil zeleno luč za deset milijard evrov veliko finančno pomoč mednarodnih posojilodajalcev. V nasprotnem primeru se je namreč državi zlom bančnega sektorja obetal v nekaj dneh.

Michalis Sarris v dogovoru ne vidi zmage, ampak boljšo od slabih rešitev.
Michalis Sarris v dogovoru ne vidi zmage, ampak boljšo od slabih rešitev. FOTO: Reuters

"Nismo dosegli kakšne posebne zmage, smo pa preprečili katastrofalen izstop iz evroobmočja," je po maratonskih pogajanjih dejal ciprski finančni minister Michalis Sarris. Pogajanja so bila za ciprske politike precej naporna, med drugim je ciprski predsednik Nikos Anastasiades celo zagrozil z odstopom.

Anastasiades je zvečer v televizijskem nagovoru dejal, da je dogovor z evroskupino za Ciper boleč, da pa se je država tako izognila bankrotu in bo lahko začela na novo. Poudaril je, da je bil glavni cilj pogovorov z mednarodnimi posojilodajalci rešitev države s konsolidacijo in racionalizacijo ciprskega bančnega sektorja.

"Ciper je bil tik pred gospodarskim zlomom. Bili smo težek boj, iz katerega smo se vrnili ranjeni, vendar pripravljeni na nov začetek," je zatrdil ciprski predsednik. Napovedal je, da bo vlada sprožila kazensko preiskavo, da bi ugotovili odgovorne za skorajšnji kolaps ciprskega bančnega sektorja.

Ciprski predsednik Anastasiades
Ciprski predsednik Anastasiades FOTO: Reuters

Kaj predvideva dogovor?

V grobem dogovor predvideva prestrukturiranje ciprskega bančnega sistema, prihranki malih varčevalcev bodo zaščiteni, predvidenega splošnega davka na denarne vloge ne bo.

Ciper je tako obljubil sanacijo sesutega bančnega sektorja, ki naj bi se kar prepolovil. Druga največja ciprska banka Laiki ali Popular Bank bo šla v stečaj, njene zdrave dele in tudi dolgove pa bo prevzela prestrukturirana Bank of Cyprus.

Zavarovane vloge, kamor se štejejo vloge do 100.000 evrov, bodo prenesli v Bank of Cyprus, delničarji, imetniki obveznic in nezavarovani vlagatelji v banki Laiki pa bodo utrpeli velike izgube.

Da bi preprečili bankrot države, bodo v Bank of Cyprus začasno zamrznili denarne vloge, višje od 100.000 evrov. Te vloge bodo tudi oklestili za 30 odstotkov.

Osovraženega davka na depozite tako ne bo, zaščitene bodo prav vse vloge do 100.000 evrov. Vendar mnogi menijo, da to ni konec ciprskih ali evropskih težav.

Evropska centralna banka (ECB) je sporočila, da bo še naprej nudila izredno likvidnostno pomoč ciprskim bankam, potem ko je Ciper z EU in Mednarodnim denarnim skladom sklenil dogovor o programu pomoči.

Banke se bodo odprle v sredo

Sprva je ciprska centralna banka sporočila, da se bodo vse banke na Cipru, razen največjih dveh, Bank of Cyprus in Laiki, znova odprle v torek. Pozneje je odločitev spremenila in sporočila, da bodo banke zaprte do srede. Bank of Cyprus in Laiki bosta vrata znova odprli v četrtek, do takrat pa naj bi odgovorni pripravili vse potrebno za izvedbo ukrepov, sprejetih v okviru načrta za rešitev otoka pred bankrotom.

Ko se bodo banke odprle, se bo ne glede na omejitve začelo odtekanje denarja s ciprskih bančnih računov. Večina tistih, ki lahko zakonito odprejo račun v Nemčiji, Franciji ali celo Italiji, bo zapustila Ciper, nekateri ruski bogataši bodo denar vrnili tja, od koder je prišel – v Rusijo. Nihče namreč ne bo čakal, da si vlada znova omisli podoben ukrep, preden bodo denar nesli na banko, pa bodo najbrž dvakrat premislili tudi preostali Evropejci, še posebej tisti v državah s slabotnimi bančnimi sistemi.

Ciprski predsednik je sicer oznanil, da bo ciprska centralna banka s torkom uvedla nadzor kapitala oziroma omejitve finančnih transakcij, ki pa da bodo začasne in se bodo sčasoma sprostile.

"Slovenija pozdravlja rešitve v luči stabilizacije razmer v evroobmočju in upa na čimprejšnjo sanacijo ciprskega bančnega sistema," so sporočili z ministrstva za finance.

'Boljša rešitev v slabših okoliščinah'

Šef evroskupine Jeroen Dijsselbloem je po zasedanju pojasnil, da je bila pot do dogovora težka. Po njegovih besedah bi lahko bil sklenjen že v prvo, a ni bil, ker ni bilo političnega soglasja. Tako imamo zdaj "boljšo rešitev v slabših okoliščinah", je pristavil in ocenil, da je tokratna rešitev boljša zato, ker je osredotočena na najbolj pereče probleme na otoku, ki so nakopičeni v dveh največjih ciprskih bankah.

Dijsselbloem je v pogovoru za Reuters in Financial Times dejal, da bi moral dogovor o pomoči Cipru, ki bo obremenil velike lastnike delnic, obveznic in depozitov, postati model za reševanje bank v Evropi v prihodnje.

Pozneje je pojasnil, da je Ciper specifičen primer z izjemnimi izzivi, ki so zahtevali ukrepe, za katere so se dogovorili danes zjutraj. "Programi makroekonomskih prilagoditev so narejeni po meri razmeram v tej državi, uporabljeni niso bili nobeni modeli ali vzorci," je dodal.

Vse banke na Cipru, razen največjih dveh, Bank of Cyprus in Laiki, se bodo znova odprle v torek.
Vse banke na Cipru, razen največjih dveh, Bank of Cyprus in Laiki, se bodo znova odprle v torek. FOTO: Reuters

Medvedjev prepričan, da je EU okradla Ruse

Ciprski sporazum še posebej glasno odmeva v Rusiji. Rusi naj bi namreč v ciprskih bankah hranili več kot 20 milijard evrov. Ruski premier Dmitrij Medvedjev meni, da so bili ruski varčevalci, ki so utrpeli precejšnje izgube, okradeni. Kljub vsemu Rusija ne namerava povsem odreči pomoči Cipru, država si namreč želi prestrukturiranje leta 2011 izplačanega posojila 2,5 milijarde evrov.

Šefica IMF Christine Lagarde je ocenila, da je to "najboljši možni dogovor" v danih okoliščinah ter izpostavila tri vidike: program je osredotočen na reševanje problemov v dveh največjih bankah, breme je porazdeljeno med Evropejce in Ciprčane ter na ciprski strani med davkoplačevalce in nezavarovane varčevalce v omenjenih dveh bankah.

Nemška kanclerka Angela Merkel in nemški finančni minister Wolfgang Schäuble sta dogovor ocenila kot dober. Po mnenju Merklove je dogovor ustrezen tako za Nikozijo kot evroobmočje, Schäuble pa je ocenil, da gre za pošten dogovor, ki bo povrnil zaupanje v Ciper in stabiliziral ciprsko gospodarstvo.

Za ZDA pa je izrednega pomena, da se na Cipru spet vzpostavi finančna stabilnost in rast. Kot so še poudarili na ameriškem finančnem ministrstvu, je pomembno, da dogovor zaščiti zavarovane bančne vloge.
 

  • BRICKS 1
  • BRICKS 2
  • BRICKS 3
  • BRICKS 4
  • BRICKS 5
  • BRICKS 6
  • BRICKS 7

KOMENTARJI (327)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

MICLA
26. 03. 2013 11.04
to nas čaka tudu pri nas samo ne do 100000€ampak nam bodo pobrali vse,zat pa čim prej dvignite svoje prihranke dokler je čes,ker ta vlada nam bo lagala do kraja sami pa so že svoje dali na varno zato jim je pa vseeno za nas.
Mladi? Plasto
26. 03. 2013 01.24
+3
upam ,da je mel jurček ves svoj keš u laiki banki:))))))))))))
morituri
26. 03. 2013 09.38
Zdaj bodo nekateri tepci končno spregledali kaj nas čaka, če bo prišla evropska trojka k nam. To se bo hitro zgodili, če se ta vlada pokaže kot totalno nesposobna. Vse kar se dogaja na Cipru in v Grčiji čaka nas, če bo ta vlada neumna in nesposobna.
Eurojackpot
25. 03. 2013 22.05
+2
Kučman pravi, da je so liechtensteinski sefi najbolj ziher.
Balki30
25. 03. 2013 21.06
+4
Davčne ozaze zdemolirat do konca.Sm jurčak pr mir pustit k revček v skladišču žvi ejga.
gospakatja
26. 03. 2013 16.35
nevski
25. 03. 2013 20.00
+7
S to potezo se bo resnična kriza v EU šele začela. Po izkušnji Libije, ki je ob 150 milijard $ rezerv in sedaj Cipra, bojo države in zasebniki začeli umikati svoj denar in rezerve iz vseh evropskih bank, saj jim ne morejo več zaupati in tega denarja bo za več sto milijard evrov. To bo zlomilo tudi nemške, francoske ter britanske banke.
Mladi? Plasto
26. 03. 2013 01.27
+2
ja kam pa misliš ,da bodo nesli denar???? v naslednji ciper??? mogoče se bojo pa mal usral in začeli plačevat davke tam kjer živijo:)))) - da bo keš blizu in pod kontrolo:)))
gospakatja
26. 03. 2013 16.38
polikarbonatka
25. 03. 2013 19.06
+3
Upam da se bodo,na enak način lotili še ostalih davčnih oaz
Mladi? Plasto
26. 03. 2013 01.31
+1
ne ne motiš se:)))......mislim ,da je ciper ena izmed redkih davčnih oaz ,ki ni pod britansko kontrolo..... otok man, gibraltar, belize , kajmanski otoki.......... gre pač za prevlado nad tem kdo bo obračal mafijski denar:))))))))))))
olpop
25. 03. 2013 18.56
+9
Prvo kot prvo velika škoda oz. "samopoškodovanje", namreč svetu še posebno Azijcem je bilo poslano sporočilo "ne vlagajte v Evropske banke lahko ostanete brez denarja"..drugo, glavni pogoj da Ciprčani dobijo svoje milijarde je privatiziranje vse državne lastnine..verjetno tudi voda ;)....nekaj mi smrdi po neoliberalizmu Milton Friedman and Co :)
HooplaToopla
25. 03. 2013 18.42
+7
Jankovićem se tista piškava tretjina niti poznala ne bo. Plačali smo jo tako že davno drugi.
arthur1982
25. 03. 2013 17.38
+8
Kar se mnogih rusov tiče bi rekel "kako došlo, tako prošlo". Mene bolj zanima, kdaj se bo pri nas obdavčilo vse tiste "priviligirance", ki so dobili "politične" kredite, katere so odplačali delavci (ki so v mnogih primerih sedaj na cesti), tajkunom je pa ostala lastnina, katero so z večine odnesli v razne davčne oaze, ali pa jo imajo v nepremičninah (beri stanovanjih), ki so pa spet neobdavčena...
žuga
25. 03. 2013 16.58
+15
"Slovenija pozdravlja rešitve v luči stabilizacije razmer v evroobmočju in upa na čimprejšnjo sanacijo ciprskega bančnega sistema," so sporočili z ministrstva za finance.-------PA KDO KAJ VAS SPLOH VPRAŠA ZA VAŠE MNENJE LOPOVI NESPOSOBNI !!!! JAZ ŽE NABAVLJAM OROŽJE DA BOM LAHKO OBRANO SVOJ DOM,VI OSTALI PA KAKOR ŽELITE :))))))
žuga
25. 03. 2013 16.56
+5
Tako EU krade denar od državljanov.........Slovenci začnite kupovat orožje ker boste kmalu moirali braniti lastni dom pred kriminalci ker bo Slovenija totalno bankrotirala is sistem se bo porušo in bo začel vladat zakon močnejšega !!
noble
25. 03. 2013 16.50
+15
Dilema, dilema, kaj iz tega sledi, da se bo kapital začel seliti v stabilne države v bodočo Nemško unijo, ustvaril se bo reven jug s poceni delovno silo in konkurenčnostjo napram Azijskim državam, vse v duhu Velike Nemčije, Hitler je bil vajenec napram današnjim neoliberalom.
polikarbonatka
25. 03. 2013 19.00
+4
acim
25. 03. 2013 16.36
+5
Evropska unija naj se čim prej preimenuje v Veliko Nemčijo.
k_komet
25. 03. 2013 16.09
+5
aahhhaaa...in zdaj bi moral jokat, ker so obdavčli tajkune in bogatune...ja prav no...ampak ne bom...o.k.../:
morituri
26. 03. 2013 09.44
Zdaj se ti še ni treba jokati, ker se boš jokal takrat, če nam bo nesposobna vlada pripeljala trojko. Takrat bo grozljivo kot na Cipru. Mogoče pa ta vlada ne bo tako nesposobna kot mislimo, vendar, če nam bo pripeljala trojko, bo to 100% dokaz o njeni nesposobnosti. Šuštaršič nam verjetno nikoli ne bi pripeljal trojke.
alien8potnik
25. 03. 2013 16.06
+3
washington post navaja: Navajajo raziskavo EU, da se je leta 2007 zadolženosti privatnega sektorja povečala za 23,5 odstotka, nefinančnega zasebnega sektorja pa kar za 40 odstotkov. Ko je prišlo do krize v letu 2008, je večina posojil postala »slabih kreditov.« kdo je bil premier leta 2007?janša. zdaj torej vemo, kdaj se nam je zgodil zlom in kdo ga je omogočil.
arthur1982
25. 03. 2013 17.47
Če bi sam želel kdaj kakšno korist, bi tudi jaz manipuliral s osebo, ki nima polma, ima pa vpliv.
ole-ole
25. 03. 2013 14.34
+11
Ciprčani so bili zadovoljni samo dokler so nas tajkuni kradl in k njim nosl, no zdej je prišla ura streznitve, ko so ta denar posodl grškim podjetjem ta ga ne bodo vrnila, sedaj bi pa še EU morala to sanirat, malo morgen, mi mamo že svojih bank pol kufer.
olyca
25. 03. 2013 14.31
+4
Ja, pa je ja opankovič uspel pospravit na varno tisti drobiž (za njega), za nas pa velika proračunska luknja.
arthur1982
25. 03. 2013 17.49
-1
Največje tajkunske zgodbe so se dogajale od 2004 dalje, čeprav se je največ opankovičev zgodilo takoj po osamosvojitvi.
Jimi1
25. 03. 2013 14.23
+10
Sledita brez dvoma NLB in NKBM.... pa seveda Slovenija kot celota...
Tanek_led
25. 03. 2013 13.52
+13
Priporočam - kdor še ima kaj denarja v bankah naj ga vzame ven, ker se mu drugače slabo piše!
ole-ole
25. 03. 2013 14.37
+12
ne budalaj a bi nas rad vse na beraško palco spravu. Denar se mora od vekomaj vrtet in za 100.000 EUR jamči država, če države no bo več ne pomaga noben denar ampak samo, kruh mleko, krompir, meso, denar si bomo lahko vtaknili v ta zadno, če ni tistega, ki denar izdaja je denar le navaden kos papirja.
puspan
26. 03. 2013 08.29
Vsi nasprotniki EU-ja, imate se moznost nabaviti vize za odhod v boljsi svet, t.j. S Koreja, Zimbabve ali kaj podobnega. Vsi tisti, ki pa stvar vidite le malo bolj realno, pa si preberite danasnjo naslovno stran Financ.
rk01
25. 03. 2013 13.44
+4
Če bi bil Rus, bi že začel brusit nož