Gospodarstvo

Apple najboljši tudi v goljufanju davkarije?

New York, 21. 05. 2013 17.13 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V ZDA se je sredi preiskave davčnih utaj znašel tudi Apple. V družbi pa pravijo, da v ameriško davčno blagajno v konkurenci podjetij najbrž prispevajo največ. Če država meni, da je to premalo, pa naj popravi zakon.

Apple
Apple FOTO: Reuters

Davčni utajevalci so te dni na udaru marsikje. V Evropi teče debata o tem, kako omejiti odtekanje denarja v davčna nebesa, z davčnimi praksami, ki bi jih bilo treba preprečiti, pa se ukvarjajo tudi Američani.

In kdo je na vrhu njihovega seznama? Po nekaterih ugibanjih naj bi največ davkov utajilo znano in priljubljeno podjetje Apple, znano kot izdelovalec iPhonov, iPadov, osebnih računalnikov in druge zabavne elektronike.

Družba se po mnenju preiskovalnega odbora ameriškega senata ni posluževala običajne prakse utaje davkov, ki pomeni nakazilo denarja v katero od davčnih oaz, ampak naj bi v ta namen po svetu ustvarila učinkovito mrežo povezanih družb, ki so imele le vodje, ne pa tudi zaposlenih. Tako naj bi se izognili plačilu milijard dolarjev davkov, še sumijo v ameriškem senatu.

Pri Applu pa pravijo, da se družba nekako pač mora zaščititi pred 35-odstotnim ameriškim davkom in da so le tako zaslužek iz tujine lahko uporabili za raziskave in razvoj podjetja v ZDA in v tujini.

Objavili so tudi pričanje direktorja družbe Tima Cooka pred kongresom. Ta je stopil v bran davčni politiki podjetja in pozval k spremembi zakonodaje. Kot je dejal, Apple ni storil nič narobe. "Apple je najbrž med podjetji največji davčni plačnik v ZDA, samo lani smo davčni upravi plačali skoraj 6 milijard davkov," je dejal in dodal, da je družba torej prispevala en dolar na vsakih 40 dolarjev, ki jih ameriška davčna uprava pobere od podjetij, oziroma okoli 30 odstotkov. Nasproti temu podatku sicer stoji številka preiskovalcev, ki trdijo, da je Apple oblastem zamolčal kar 74 milijard dolarjev.

Podjetje je senatorjem opisal kot gonilni stroj gospodarske rasti in opozoril na Applovo politiko, v skladu s katero s selitvijo proizvodnje nazaj v ZDA tam odpirajo delovna mesta. "Apple deluje v skladu z zakonodajo te države, prav tako plačuje vse zahtevane davke, tako doma kot v tujini," je zatrdil Cook.

Prav tako je branil odločitev družbe, da za nakup lastnih delnic vzame visok kredit, namesto da bi uporabila del od okoli 100 milijard evrov, ki jih hrani v tujini. Kot je povedal Cook, so v družbi ocenili, da je za delničarje bolj ugodno, če se v ta namen najame posojilo z okoli 2-odstotnimi obrestmi, kot v ZDA vrniti v tujini naložena sredstva, ki bi jih doletel 35-odstotni davek.

Je pa Cook precejšen del pričanja porabil tudi za lobiranje za spremembe. Kot je dejal, je trenutna zakonodaja namenjena industriji, ne pa visoko tehnološkim podjetjem, ki bi jih bilo treba močno razbremeniti, če želijo ostati konkurenčni igralci na globalnem trgu.

Zaslišanje Appla je sicer del preiskave senata, ki še vedno poteka, lani pa so o svojih davčnih praksah že pričali predstavniki Microsofta in HP. V Veliki Britaniji prav tako v zvezi z davčnimi utajami na primer preiskujejo Google, Starbucks in Amazon, indijska vlada pa se je obregnila ob poslovne prakse Googla, Samsunga, Nokie in Infosysa.
 

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (16)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

beowulfsam
22. 05. 2013 08.48
Hah, Apple je izumil Double irish with a dutch sandwich (sistem izogibanja davkom) zdej pa jamra. Zadnjič so pa hotli, da sprejmejo zakon, ki bi jim omogočil, da lahko brez davka pripeljejo keš nazaj v ZDA. Celi revčki so. No ja, lep primer požrešnosti....na desetine milijard ekstra keša pa še vedno izigravajo sistem.
roaddogg
21. 05. 2013 20.10
+1
Boljši od goljufanje davkarije je še General Electric, ki plača točno 0 dolarjev davka...
levi jošk
21. 05. 2013 19.58
+12
jah je treba nekako plačati tele požrešne kitajske otroke. non stop bi povišice..
Fredy Meserati
21. 05. 2013 20.41
+5
Tem daš 30 evrov VSAK mesec pa niso zadovoljni! Se mi kar smilijo direktorji Appla! p
Glavavtorbi
21. 05. 2013 18.51
+2
Amerika je center globalnega kapitalizma, vendar za socialne transferje, iz svojega federalnega proračuna še vedno namenijo več denarja kot polovica vseh drugih držav na planetu, tako da se o razmerjih nima smisla meniti. Dvomim, da je Apple tak problem, največ davkov verjetno operejo naftne družbe, saj davčne oaze obstajajo prav zaradi njih, ker tako regulirajo gospodarstvo celih kontinentov. Brez nafte ni industrije, ne prometa in ne vojske, sploh pa ne more biti stalnega razvoja, da bi posamezni narodi lahko ujeli korak z razvitim svetom, pri čemer je zabavna elektronika še najmajši faktor.
platon26
21. 05. 2013 19.58
+4
hahaha ma ti iz svoje glave trobiš take nebuloze da je kar žalostno! Brez nafte ni napredka??? HAHAHa a zato je motor avtomobila praktično enak že 100 let? Malo branja o znanstvenikih ko so že pred stoletjem bili svetlobna leta pred nafto pa jih je ta lobij strl toliko o tvojem napredku! A res a največ namenijo za socilane transferje podaj kake številke! Če je pa zate socialni transfer kupon za hrano pa naj bo tega uporablja 45 miljonov američanov tato ker so postali država 3 sveta brez industrije! Socijalni transferji so najbolj razviti ravno v EU čeprav jih s svetlobno hitrostjo radirajo in bomo kmalu na stopnji ZDA vse si plačaj sam dobil pa boš bon za hrano! REs nimaš pojma in s tabo kot si ugotovil se nima smisla menit! Dvomiš da je Apple problem? Na podlagi česa pa ti dvomiš? Na praznem zraku v tvoji mali glavici? Apple obrača ogromne količine denarja spet malo branja da ne bo vse na domnevah pa to! Pejd spat ni pametno sanjati pri belem dnevu!
F55
24. 05. 2013 07.10
@platon26. Ti si pa tudi hud strokovnjak nje.
HooplaToopla
21. 05. 2013 18.13
+2
Ko pridemo komunisti spet na oblast, bo Applov logotip samo še ogrizek. Dokler ne bomo štacune dokončno in za vselej zaprli. Vodilne iz podjetja pa dali v gulag na dvajsetletno moralno prevzgojo.
F55
24. 05. 2013 07.12
joze drugi
21. 05. 2013 18.01
+6
Tudi jaz bi se potrudil, da bi plačal čim manj davkov, ker si večji del tako razdelijo paraziti na JU. Verjetno je tudi v ZDA tako kot pri nas. Za policijo plačujemo ogromne zneske oni so pa zato tam, da nam kasirajo pet km/h prekoračeno hitrost. Lahko vsako leto pri registraciji kar plačamo sto evrov več pa jih odpustimo 80%
Uuuuuuuuu
21. 05. 2013 17.46
+5
Tako je treba, Apple... Teli ameriški in slovenski uradniki bi si radi samo filali žepe za spanje v službi...
gozdar1
21. 05. 2013 18.29
-1
Ti resno misliš, da gre večino davkov za plače uradnikov?
Uuuuuuuuu
21. 05. 2013 18.36
+7
Ne! Grejo tud v Falcone, v operacijske mize, Patrije, etc...
gozdar1
21. 05. 2013 19.47
+3
pinkoponko
21. 05. 2013 20.18
+4
Fredy Meserati
21. 05. 2013 20.42
+0
Pizde! Podpirate firmo, ki izkorišča Kitajce!