FIT 24UR

AIDS: Narašča smrtnost med najstniki

Johannesburg, 27. 11. 2013 12.09 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Zaradi neustrezne zdravstvene oskrbe je število smrtnih primerov med bolniki z aidsom v starosti od 10 do 19 let naraslo za 50 odstotkov. Kar trikrat bolj so zaradi slabega socialnega položaja okužbam izpostavljena dekleta.

Svetovni dan boja proti aidsu, ki ga obeležujemo 1. decembra, se približuje. Zato so te dni še posebej aktualna poročila Svetovne zdravstvene organizacije (WHO), ki tokrat opozarja, da je na milijone mladih izpostavljenih okužbi z virusom HIV, ker jim vlade ne zagotovijo ustrezne zdravstvene oskrbe. Poročilo povzema časnik The Guardian.

Medtem ko je število smrtnih primerov okuženih s HIV v letih od 2005 do 2012 upadlo za 30 odstotkov, pa je število smrtnih primerov med mladimi v starosti od 10 do 19 let naraslo za 50 odstotkov. In vse na račun neustrezne zdravstvene oskrbe, opozarjajo v WHO. Večina novih okužb z virusom HIV je med mladimi dekleti, zanje pa velja, da imajo kar trikrat več možnosti kot moški, da se okužijo s HIV. Kriva je razlika v socialnem in ekonomskem položaju, saj imajo ženske v številnih državah še vedno bistveno slabši družbeni položaj od moških.

Medtem ko je število smrtnih primerov okuženih s HIV v letih od 2005 do 2012 upadlo za 30 odstotkov, pa je število smrtnih primerov med mladimi v starosti od 10 do 19 let naraslo za 50 odstotkov.
Medtem ko je število smrtnih primerov okuženih s HIV v letih od 2005 do 2012 upadlo za 30 odstotkov, pa je število smrtnih primerov med mladimi v starosti od 10 do 19 let naraslo za 50 odstotkov. FOTO: Reuters

Prav tako poročilo WHO razkriva, da mnoge države nimajo ustreznih preventivnih programov za najstnike. Testiranja niso prilagojena mladim, prav tako ni dovolj svetovalnih programov.

Razlog o veliki smrtnosti med najstniki je tudi v tem, da so se številni od njih rodili HIV-pozitivni in niso prejeli ustreznega zdravljenja že takoj po rojstvu, ali pa so začetno zdravljenje dobili, niso pa dobili nadalnega zdravljenja. Kljub temu so uspeli preživeti do adolescence.

WHO predlaga več preventivnih programov, ki bodo namenjeni in prilagojeni najstnikom. Najstnikom naj bi bila prilagojena testiranja in svetovanja. Najstniki naj bi v primeru okuženosti zdravljenje začeli prednostno, opozarjajo na WHO.

Zaradi slabšega socialnega položaja številna dekleta niso vključena v programe zdravljenja. WHO opozarja, da je to nedopustno.
Zaradi slabšega socialnega položaja številna dekleta niso vključena v programe zdravljenja. WHO opozarja, da je to nedopustno. FOTO: Reuters

"Najstniki so v obdobju adolescence izpostavljeni močnim čustvenim in družbenim pritiskom," opozarja Gottfried Hirnschall, ki pri WHO vodi oddelek za HIV in aids. "Zato potrebujejo posebno svetovanje, njim prilagojeno zdravstveno oskrbo, kot tudi preventivne programe, ki so oblikovani glede na njihove potrebe. Številke kažejo, da se bistveno manj mladih odloči za testiranje kot odraslih. Prav tako potrebujejo več spodbujanja in vodenja v času zdravljenja."

Še slabše je stanje, ko se osredotočimo na ženske v obdobju od 10 do 19 let. "Te so še pogosteje izpostavljene družbenim pritiskom, diskriminaciji. Zaradi slabšega položaja v družbi redkeje dostopajo do zdravstvene oskrbe," opozarjajo v WHO.

Zaradi 'sponzorjev' so dekleta še bolj izpostavljena okužbam

Še posebej je problematična Afrika, kjer informacije o testiranjih, o možnostih preventive in seveda zdravljenja do mladih sploh ne pridejo. Velik odstotek obolelih za aidsom se je okužil v času adolescence, a je za okužbo izvedel šele po 20. letu starosti, opozarjajo pristojni. Zato Unicef prek televizije, radia, mobilnikov in prek kampanj na družbenih omrežjih razširja informacije mladim o možnostih testiranja, zdravljenja ter preventive v šestih afriških državah.

Študija Univerze v Oxfordu, ki se osredotoča na Južno Afriko, je razkrila, da bi z zagotovitvijo državne podpore oziroma štipendij šolarkam bistveno zmanjšali število okužb s HIV, saj dekleta ne bi bila več odvisne od 'sponzorjev' – starejših moških, ki jim sicer plačujejo šolanje v zameno za seks. V tri leta trajajočo študijo je bilo vključenih 3500 najstnikov.

  • image 4
  • image 5
  • image 6
  • image 1
  • image 2
  • image 3

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Sara Rebek
04. 12. 2013 05.44
amerikanizacija. čim več seksa, nagih babnic (24 ur) in mladi mislijo, da je to kul. za kondome pa nimajo denarja.
devlon
27. 11. 2013 13.23
+1
me zanima, kdo je tako pameten, da trdi, da virusa ni...
lukazon
27. 11. 2013 14.33
+3
Komentator 2014
27. 11. 2013 15.22
-5
Seveda je virus samo neumen je tisti,ki bi se kar naprej prcal brez zaščite vse je odvisno kako imaš pošlihtano v glavi hah.
Krta?a 21
28. 11. 2013 13.35
-1
utrinek25
27. 11. 2013 13.03
+9
Bogi otroci nič krivi! Ali se bo že našlo zdravilo za omenjeno bolezen ali moram jaz v labaratorij in izumiti zdravilo!?!?
lukazon
27. 11. 2013 14.33
+6
Ga že imajo par let pa nič ne ukrenejo....