FIT 24UR

Tri leta starejše od večine telesa: na ženskah se najhitreje starajo prsi

Los Angeles, 24. 10. 2013 08.59 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Že tisočletja si človeštvo prizadeva najti "napoj večne mladosti", ob tem pa ni dobro pojasnjen niti mehanizem staranja. Znanstvenikom se je uspelo dokopati do nekaj novih ugotovitev, ki naj bi pomagale tudi raziskovalcem, ki preiskujejo rakave celice.

Hitrejše staranje prsnega tkiva povezujejo z razširjenostjo raka na prsih.
Hitrejše staranje prsnega tkiva povezujejo z razširjenostjo raka na prsih. FOTO: Reuters

Čeprav se vsi staramo, gre za proces, ki ni povsem jasen niti znanstvenikom. Študija ameriške univerze UCLA je razkrila biološko uro, vgrajeno v človeški genom, ki bi lahko pojasnila, kako se naše telo stara in kako proces upočasniti. Kot še dodajajo v oktobrski izdaji Genome Biology, bi lahko ugotovitve študije pomenile dragocen napredek pri študijah rakavih in matičnih celic.

Nova raziskava ugotavlja, kako precej natančno oceniti starost različnih človeških organov, tkiv in celic. Biološka ura je pokazala, da niso vsi deli telesa biološko enako stari.

Profesor genetike in biostatistike Steve Horvath pravi, da je cilj njegove raziskave pomagati znanstvenikom, da čim prej ugotovijo, kako upočasniti proces staranja pri ljudeh. "Da bi to dosegli, moramo najprej dobro razumeti telesno biološko uro," pravi.

Da bi ustvaril biološko uro, se je Horvath osredotočil na melitacijo, naravni proces, ki kemično spreminja DNK. Med drugim se je prebil skozi 121 nizov podatkov znanstvenikov, ki so že pred njim raziskovali melitacijo v zdravih in rakavih celicah.

Pri presejanju 8000 vzorcev 51 tipov tkiv in celic iz različnih delov telesa je Horvath preučeval, kako starost vpliva na metilacijo od rojstva do 101. leta starosti. Da bi določil parametre biološke ure, je nato določil 353 s starostjo povezanih sprememb.

"Presenetljivo je, da je bilo mogoče ustvariti uro, ki zanesljivo meri čas po celotni človeški anatomiji. Ko sem se lotil dela, sem pravzaprav primerjal hruške in jabolka – jetra, možgane, srce, hrustanec," razlaga Horvath.

Horvathova biološka ura je pokazala, da biološka starost večine delov telesa ustreza kronološki starosti človeka, obstaja pa nekaj izjem.

Pri tem Horvath še posebej izpostavlja ženske prsi, katerih tkivo se stara hitreje: "Zdravo tkivo prsi je povprečno tri leta starejše od tkiv preostalega dela telesa."

Strokovnjaki zdaj menijo, da bi bilo lahko to eno od pojasnil, zakaj je rak prsi najpogostejša oblika raka pri ženskah.
"Če ima ženska raka, je zdravo tkivo okoli tumorja 12 let starejše od drugih tkiv v telesu," je povedal. Rakava tkiva naj bi bila kar 36 let starejša od zdravih tkiv.
 

  • krovni2
  • PRALNI STROJ
  • SESALNIK
  • ČISTILEC
  • klima
  • tv
  • ura
  • skiro
  • kosilnica
  • krovni

KOMENTARJI (2)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ho?emVšolo
24. 10. 2013 14.56
+0
jaz sem pa mislu, da najprej tamala
ho?emVšolo
24. 10. 2013 14.58
+1
Otrok mamo vpraša, mami kaj imaš pod krilom. Muca, mu odgovori. Pol je pa že dolgo časa mrtva, ker tako smrdi!